Sprytny gadżet pilnujący maluszka

Co roku media na całym świecie i również w Polsce alarmują o tragicznych w skutkach przypadkach pozostawienia dziecka w samochodzie. Niebezpieczeństwo jest realne i bardzo poważne. Temperatura wewnątrz zamkniętego pojazdu, rośnie bardzo szybko. W kilkanaście minut auto staje się śmiertelną pułapką dla pozostawionego w nim dziecka.
Sprytny gadżet pilnujący maluszka

Na szczęście mega zabiegani i roztargnieni rodzice mogą liczyć na technologiczne wsparcie, które zadba o bezpieczeństwo ich dziecka.

RECARO Easy-Tech to małe uniwersalne urządzenie, które w sparowanym smartfonie poprzez specjalną aplikację (dostępną zarówno na Android jak i iOS) ostrzega o pozostawieniu dziecka w samochodzie używając alarmu dźwiękowego, wizualnego i wibracyjnego. Ponieważ Easy-Tech jest uniwersalny, można go używać ze wszystkimi dostępnymi na rynku fotelikami dla dzieci. Po zainstalowaniu RECARO Easy-Tech w foteliku dziecięcym (dzięki sprytnemu klipsowi nasuwanemu na ochraniacz pasów) i połączeniu z aplikacją RECARO Kids działanie jest całkowicie automatyczne – wystarczy jednym prostym ruchem włączyć akcesorium.

Kilku etapowy system alertów czuwa nad dzieckiem i kiedy osoba dorosła oddali się na kilka metrów od samochodu pozostawiając w nim dziecko aplikacja uruchomi Alarm „0” w sparowanym smartfonie. Jest to małoinwazyjna informacja na ekranie smartfona, że dziecko jest w samochodzie. Jeśli z jakiegoś powodu Alarm „0” zostanie niezauważony to po 3 minutach rozpocznie się trwający 40 sekund Alarm „1”. Telefon będzie dzwonił i wibrował a aplikacja zmieni kolor z pomarańczowego na czerwony. Zignorowanie Alarmu „1” uruchamia automatycznie Alarm „2”, który automatycznie powiadamia najbliższych o zaistniałej sytuacji. Na wskazane przy instalacji aplikacji numery telefonów najbliższych osób wysyłany jest sms z informacją o pozostawionym dziecku i linkiem do map google na których zaznaczone jest miejsce pozostawiania dziecka w samochodzie.

Włochy jako pierwszy europejski kraj pod koniec 2019 roku przyjęły regulowane ustawą zapisy dotyczące bezpieczeństwa dziecka w samochodzie, wykraczające poza konieczność posiadania fotelika samochodowego. Od momentu wejścia przepisu w życie, każdy rodzic lub opiekun we Włoszech przewożący autem dziecko do lat 4 ma obowiązek wyposażyć się w specjalny elektroniczny czujnik, nadający sygnał świetlny i dźwiękowy, zawiadamiający o obecności dziecka w samochodzie i alarm włączający się w przypadku jego pozostawienia.

Zapewne kwestią czasu jest stopniowe wprowadzenie takiego obowiązku przez kolejne kraje Unii Europejskiej, bo przecież bezpieczeństwo dzieci jest niezwykle ważne.