Religijne artefakty i srebrne kosztowności. Cenne znalezisko miało miejsce w Europie

Efektownie wyglądającym, ale i cennym z punktu widzenia historii znaleziskiem mogą pochwalić się archeolodzy z Węgier. Prowadzone przez nich wykopaliska doprowadziły do odnalezienia zestawu do udzielania komunii oraz kolekcji srebrnych monet.
Religijne artefakty i srebrne kosztowności. Cenne znalezisko miało miejsce w Europie

W skład tego pierwszego wchodzi kielich wraz z pojemnikiem na opłatek. Skarb zawiera natomiast 70 wybitych ze srebra monet. Przedstawiciele Nemzeti Régészeti Intézet działali w pobliżu jeziora Cisa, a wydobyte przez nich artefakty są datowane na XIV wiek. Ten sztuczny zbiornik wodny znajduje się we wschodniej części kraju.

Czytaj też: Biblijna opowieść jest zaskakująco podobna do innego tekstu. Wielki kataklizm faktycznie się wydarzył?

Wydaje się, że ostatnie sukcesy można powiązać z wynikami ubiegłorocznych badań. W ich ramach naukowcy zlokalizowali pozostałości średniowiecznego opactwa benedyktynów. Ruiny położone w pobliżu tego samego jeziora stanowią pamiątkę po religijnej działalności duchownych w regionie.

Kosztowności w postaci kolekcji srebrnych monet oraz zestaw do udzielania komunii znalazły się wśród znalezisk dokonanych niedaleko jeziora Cisa we wschodnich Węgrzech

Jak wyjaśnił kierownik wykopalisk przeprowadzonych w 2023 roku, Gábor Virágos, jego zespołowi udało się wtedy zidentyfikować warstwy trójnawowej bazyliki klasztornej i wczesnego okrągłego kościoła. Ostatecznie archeolodzy weszli w posiadanie dowodów na istnienie średniowiecznego opactwa benedyktynów i kościoła na terenie osady istniejącej jeszcze wcześniej. 

Kontynuowane w tym roku wysiłki doprowadziły natomiast do wydobycia zestawu wykorzystywanego na potrzeby udzielania komunii świętej. Co ciekawe, przedmioty te znajdowały się w grobie – zostały umieszczone w dłoni pochowanego tam człowieka. Datowanie sięga XIII lub XIV wieku, podobnie jak w przypadku kolekcji srebrnych monet. Te znajdowały się w innej lokalizacji.

Czytaj też: Wrak chińskiego statku zdradza sekrety dynastii Ming. Nie dotarł do niego człowiek

Wykopaliska miały miejsce w związku z badaniami poświęconymi bitwie pod Mezőkeresztes, która rozegrała się w 1596 roku. Archeolodzy dotarli do starszych znalezisk, ale z pewnością nie był to dla nich powód do smutku. Mowa o denarach pochodzących z terenów dzisiejszej Austrii. Bito je na polecenie książąt austriackich, a proces ten przebiegał także na Węgrzech. Obecność tych monet na Węgrzech stanowi dowód rozwiniętych stosunków handlowych między mieszkańcami obu regionów.