Stalking – skąd się bierze i jak się przed nim bronić? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o uporczywym nękaniu i prześladowaniu.

Co roku kilkadziesiąt osób w Polsce ginie wskutek obsesyjnej miłości. “Z kryminologicznych badań włoskich wynika, że co dziesiąte morderstwo poprzedzane jest nękaniem. Zanim dochodzi do zbrodni, zwykle jest jeszcze czas, aby ochronić ofiarę. Średnio – półtora roku. Po dwóch, trzech latach, wynika z badań amerykańskich, uwielbienie w większości wypadków przeradza się w nienawiść, a prawdopodobieństwo ataku diametralnie rośnie” – pisała kilka lat temu “Polityka”.

W artykule “Profil prześladowcy” z magazynu “Śledczy” czytamy m.in.: “Kim jest klasyczny stalker? To zazwyczaj mężczyzna w trzeciej i czwartej dekadzie życia. Relacja, jaką uroił sobie w związku z ofiarą, ma najczęściej zabarwienie erotyczne lub wręcz seksualne (chociaż nie tylko). Prześladowca cierpi na zaburzenia osobowości, ma skłonność do paranoi i obsesji”. Prześladowania zaczynają się niewinnie, np. od telefonów i SMS-ów, ale mogą zakończyć się tragicznie – nawet morderstwem.

Jednak stalking ma wiele odmian. Jedna z nich może mieć związek z tzw. kursami podrywu, opisanymi na łamach “Newsweeka”. Mężczyźni nie uczą się na nich przezwyciężania własnej nieśmiałości czy sztuki prowadzenia ciekawej rozmowy z kobietą, lecz przede wszystkim technik manipulacji i nękania. Co więc kieruje stalkerami i jak można się przed nimi bronić? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Ewa Ewart, dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych oraz Katarzyna Scheibe, psycholog i psychoterapeuta z Ośrodka Interpsyche.

Przy okazji polecam archiwalne audycje o zagrożeniach dla dzieci i młodzieży oraz mrocznej stronie internetu. Warto też pamiętać, że od kilku lat stalking jest w Polsce karalny, dlatego należy zgłaszać na policję przypadki nękania, nawet jeśli wydają się stosunkowo niegroźne.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 19 marca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!