Starożytny hełm przetrwał do współczesności. Archeolodzy są zachwyceni jego stanem

Szacuje się, że hełm znaleziony na terenie Chorwacji pochodzi z IV wieku p.n.e. Poświęcone mu badania zdradzają informacje na temat ewolucji oręża, jaka miała miejsce na przestrzeni kilku stuleci.
Starożytny hełm przetrwał do współczesności. Archeolodzy są zachwyceni jego stanem

Wykopaliska zakończone niebywałym sukcesem, jakim było wydobycie dobrze zachowanego hełmu, odbywały się na chorwackim półwyspie Pelješac. Jak wykazały przeprowadzone analizy, chodzi o konstrukcję grecko-iliryjską, wywodzącą się z Peloponezu. Zdaniem historyków ich pierwowzorem mogły być tzw. hełmy stożkowe, z których wyewoluowały właśnie hełmy grecko-iliryjskie.

Czytaj też: Zagadkowy grób sprzed 1500 lat. Nie umieszczono w nim ludzi

Jeden z takowych odnaleźli archeolodzy powiązani z muzeum w Dubrowniku, którym wsparcia udzielili przedstawiciele placówek z dwóch innych miast. W przeszłości na tych terenach wydobyto liczne artefakty oraz zidentyfikowano kilka kurhanów, czyli swego rodzaju kopców pogrzebowych.

Spoczywające w nich kości zostały datowane na IV wiek p.n.e., a w grobach składano zróżnicowane przedmioty przeznaczone dla zmarłych. Na liście znalazły się między innymi bransoletki, pierścionki, elementy ozdobne ubrań oraz hełm. 

Wydobyty przez archeologów hełm pochodzi z okolic IV wieku p.n.e. Zachował się w dobrym stanie i prawdopodobnie miał charakter tzw. daru wotywnego

Tego typu konstrukcje były wykorzystywane na przestrzeni kilku stuleci i stanowiły element wyposażenia żołnierzy greckich, etruskich, scytyjskich oraz iliryjskich. Tym razem łupem archeologów padł drugi hełm, który został wykonany z brązu. Wydaje się, iż miał on charakter daru wotywnego, czyli składanego w miejscach o znaczeniu religijnym i mającego na celu złożenie podziękowań bądź intencji. 

Czytaj też: Pierwszy Cesarz i tajemnica jego grobu. Archeolodzy boją się wejść do środka

Szczególnie istotnym aspektem dokonanego odkrycia jest to, że brązowy artefakt zachował się w dobrym stanie. Powinno to ułatwić jego szczegółowe zbadanie, co z kolei przełoży się – miejmy nadzieję – na dostarczenie nowych informacji na temat poprzedniego właściciela hełmu oraz technik, z użyciem których został wykonany ten artefakt. Archeolodzy przyznają, że mają także nadzieję na zgłębienie ówczesnych zwyczajów pogrzebowych.