Stoją wyżej, ufają bardziej

Stoją wyżej, ufają bardziej

Zacząłeś nową pracę i czujesz się niepewnie? Może pocieszy cię wniosek, do którego doszli badacze z Fisher College of Business na Ohio State University. Twierdzą oni, że twój szef ufa ci bardziej niż ty jemu.

Specjaliści z Ohio udowodnili, że ludzie o wysokim statusie społecznym są bardziej ufni na początkowym etapie znajomości z nowo poznaną osobą niż ci o niższym statusie. Robert Lount wspólnie z Nathanem Petitem ze Stern School of Business w New York University poprosił 126 studentów, by wypełnili kwestionariusz oceny przywództwa. Następnie każdy z badanych dowiedział się, że w kolejnym etapie ma pracować w parze z inną osobą. Niektórym powiedziano, że będą odgrywać rolę menedżera (czyli kogoś o wysokim statusie), innym, że asystenta (niższy status), a jeszcze innym, że wspólnika (równy status). Wszyscy mieli też wyrazić swoje oczekiwania wobec przyszłych współpracowników. Odpowiadali na przykład na pytanie, czy ta osoba będzie skłonna zapłacić za zniszczenie rzeczy, którą wcześniej pożyczyła. Ci, którzy dostali rolę menedżera, byli nastawieni bardziej optymistycznie i ufnie wobec przyszłych partnerów niż „asystenci” i „wspólnicy”. „Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ich status wpływa na stosunek do innych” – konkluduje Lount.

Coaching w teorii i Praktyce

Centrum coachingu akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie już po raz trzeci organizuje międzynarodową konferencję poświęconą coachingowi, tym razem pod hasłem „coaching jako wskaźnik zmian paradygmatu w zarządzaniu”. Wystąpi na niej m.in. dr Richard Bolstad, twórca modelu „The Wheel of change”, służącego zrozumieniu, w jaki sposób zmieniają się jednostki, organizacje i społeczeństwa oraz jaki rodzaj zmian indywidualnych powstrzymuje, a jaki wspiera zmiany organizacyjne. Podczas panelu dyskusyjnego specjaliści hR i menedżerowie będą mieli okazję poznać case studies i porozmawiać o wykorzystaniu coachingu w biznesie. Dodatkowo drugiego dnia konferencji zostaną zorganizowane warsztaty coachingowe i Targi coaching Expo 2012. Konferencja odbędzie się 5-7 lutego 2012 roku w Warszawie.

Wymarzona firma

Gdzie chcą pracować młodzi ludzie? Firma Universum zadała to pytanie 160 tys. studentów kierunków biznesowych i technicznych. Na tej podstawie  powstał ranking najbardziej atrakcyjnych pracodawców świata global Top w dwu kategoriach – biznes i inżynieria. W obu zwyciężył google.

Daj coś z Siebie

Niemal co drugi ankietowany przez cBoS Polak (48 proc.) deklaruje, że w ostatnim roku przynajmniej raz zaangażował się w dobrowolną, nieodpłatną pracę na rzecz osób nieznajomych, lokalnej wspólnoty lub organizacji. Część osób spośród tych, które podejmują pracę społeczną, nie utożsamia się z pojęciem wolontariusza lub tego pojęcia nie rozumie. na pytanie: „czy kiedykolwiek pracowałeś jako wolontariusz?”, pada tylko 11 proc. twierdzących odpowiedzi. Duży odsetek respondentów myli pojęcie wolontariatu z innymi działaniami podejmowanymi w celach społecznych: w działalności wolontariusza mieści się  – zdaniem 26 proc. ankietowanych – wysłanie dobroczynnego  SMS-a albo wrzucenie pieniędzy do puszki w trakcie zbiórki publicznej (49 proc.).

Puf na czterech nogach

Zmęczonym zimnymi i niewygodnymi biurami typu open  space spodoba się puf zaprojektowany przez pracownię Yenn Design z Tajlandii. Jest łatwy do przechowywania, zmieści się w kącie biura, pokoju do pracy albo na dole w szafie. Może posłużyć jako fotel, leżanka albo worek treningowy, czyli wszystko, czego potrzeba, żeby się zrelaksować i odstresować. „chcieliśmy stworzyć wygodny puf, ale niezajmujący dużo miejsca. nasz puf ma cztery nogi, dzięki czemu można go postawić w kącie. Przypomina zwierzę – może być twoim przyjacielem i pilnować pokoju, kiedy nie ma cię w domu lub w  biurze” – żartują projektanci  z Tajlandii: Wararat  Puapairoj oraz Siriluck agukitkul.