Storytel i Canal+ łączą siły – premiera oryginalnej produkcji „Kruk. Słuchowisko”

Nowy wymiar jednego z najlepszych thrillerów kryminalnych ostatnich lat – KRUK powraca w słuchowisku. W rolach głównych Michał Żurawski, Katarzyna Wajda, Arkadiusz Jakubik i Grzegorz Damięcki. Premiera 22 czerwca w Storytel.

Serial „Kruk. Szepty słychać po zmroku.” zadebiutował w 2018 roku podbijając serca widzów oraz krytyków, dla których produkcja ta wzniosła rodzime seriale na zupełnie nowy poziom.
Już niebawem widzowie będą mogli powrócić do mrocznego, pełnego magii Podlasia i zobaczyć dalsze losy komisarza Adama Kruka –  premiera drugiego sezonu „Kruk. Czorny Woron nie śpi.”, już 9 lipca w CANAL+. 
Wcześniej bohaterowie i bohaterki znani z ekranu powrócą w oryginalnej fabule platformy Storytel, której akcja rozgrywa się między sezonami serialu telewizyjnego. Premiera produkcji „Kruk. Słuchowisko” już w Storytel.

„Kruk. Słuchowisko” to oryginalna historia na podstawie pomysłu scenarzysty serialu telewizyjnego Jakuba Korolczuka, napisana przez Jakuba Korolczuka i Aleksandrę Zielińską. Zaangażowanie w projekt jednego z twórców produkcji telewizyjnej zagwarantowało spójność z wydarzeniami z ekranu oraz wyjątkowość przedstawianej historii. 

Akcja produkcji Storytel rozgrywa się tuż przed wydarzeniami z drugiego sezonu, ale stanowi samodzielną fabułę – nową sprawę Kruka, zainicjowaną przez wydarzenie, w którym udział brała jego ciężarna żona, Anna. Pomoc przypadkowo spotkanej na drodze rannej dziewczynie pomoże odkryć tajemnice skrywane przez lokalną społeczność, a przed Krukiem postawi przeciwnika, który zdolność manipulowania innymi udoskonalił do perfekcji.

„Kruk. Słuchowisko” to obowiązkowa pozycja dla tych, którzy kochają mroczne, pełne emocji i napięcia kryminały, oraz dla tych, których fascynuje mistyczna atmosfera i pełne tajemnicy kresy Polski, gdzie umiejscowiona jest fabuła. 

W produkcji Storytel powrócą bohaterowie serialu: Michał Żurawski i Katarzyna Wajda czyli Adam Kruk oraz jego żona Anna.

Komisarz Adam Kruk to bardzo oryginalna postać do zagrania, z jednej strony policjant z zasadami, ale postępujący bardzo niesztampowo. Mający do tego duży defekt fizyczny, a co za tym idzie też psychiczny, do tego dochodzi uzależnienie od leków. Adam nie ma łatwego życia, ale to czyni go wyjątkowym i zdolnym do myślenia w sposób, który prowadzi go do rozwiązywania trudnych i poplątanych zagadek. – mówi o swojej postaci Michał Żurawski

KRUK ma również mistyczny wymiar, inspirowany Podlasiem, gdzie wciąż żywa jest pamięć o dawnych wierzeniach i ludowych rytuałach. Uosobieniem tej atmosfery jest postać Szeptuchy, której nie mogło zabraknąć w drugiej odsłonie serialu, jak również w słuchowisku. Wciela się w nią Danuta Kierklo; to właśnie ona, obok pary głównych bohaterów, oddaje ducha serialu KRUK. 

O autentyzm przedstawienia tej postaci zadbała Małgorzata Anna Charyton – antropolog kultury, zajmująca się badaniami nad szeptuchami:

Szeptuchy to tradycyjni uzdrowiciele z Podlasia, spadkobiercy tutejszej medycyny ludowej, ale o ziołach wiedzą niewiele. Mówią, że się modlą. Ich sposób rozumienia świata oraz ludzkich problemów wydaje się egzotyczny i ponadczasowy. Dawniej o pomoc prosili je prości ludzie z lokalnej wioski, dziś są nadzieją i inspiracją dla cierpiących na problemy cywilizacyjne.
mówi Małgorzata Anna Charyton

Obok powracających postaci, pojawią się też bohaterowie oryginalni dla słuchowiska, w których wcielą się m.in. Arkadiusz Jakubik, Grzegorz Damięcki, Aleksandra Konieczna, Adam Wietrzyński i wielu innych.

„Kruk. Słuchowisko” ma wszystko to, za co widzowie pokochali serial: gęstą atmosferę, kryminalną tajemnicę oraz świetne postaci. Zyskuje jednak nowy wymiar –  wysokiej jakości audio. 

Treść słuchowiska pozwoliła nam na wykreowanie bardzo rozbudowanej atmosfery dźwiękowej – jest zimno, strasznie i mrocznie. Oprawa muzyczna to m.in. nagrania chóru oraz podlaskie zespoły wokalne. Wszystko to razem z pełnokrwistymi postaciami w fantastycznej interpretacji tworzy jedną, spójną całość i pozwala słuchaczowi przenieść się w sam środek tej historii – opowiada Marcin Kardach, reżyser słuchowiska

„Kruk. Słuchowisko” w Storytel już 22.06, a drugi sezon serialu „Kruk. Czorny Woron nie śpi.” 9.07 w CANAL+.