Stwórz ”Szlak nadziei” armii generała Andersa

Profesor Davies proponuje aktywne wejście w świat historii. Nowy portal www.ArmiaAndersa.pl jest poświęcony niezwykłej epopei 2. Korpusu Polskiego, zarówno jego żołnierzy, jak i cywilnych uchodźców ze Związku Sowieckiego, a także ich dalszym wojennym oraz powojennym losom.

Profesor Norman Davies zaprasza do współpracy wszystkich ludzi, którzy związani są z dziejami tamtego okresu poprzez własne wspomnienia, przez opowieści rodziców i dziadków lub przez osobiste pasje i zainteresowania.

Portal ma na celu zbieranie na całym świecie świadectw, wspomnień, relacji, dokumentów, zdjęć i filmów związanych z armią generała Władysława Andersa. Pragnieniem inicjatorów projektu jest ocalenie od zapomnienia i przechowanie dla przyszłych pokoleń wszystkiego, co dotyczy 2. Korpusu Polskiego. Już teraz na portalu można znaleźć kilkadziesiąt interesujących świadectw i relacji, a zapewne z każdym dniem będzie ich coraz więcej.

Najciekawsze materiały przesłane na platformę do końca listopada br. mają szansę ukazać się wiosną przyszłego roku w formie książkowej. Wtedy wydawnictwo Rosikon Press planuje wydanie albumu poświęconego armii generała Andersa pt. ”Szlak nadziei” z tekstem profesora Normana Daviesa oraz fotografiami Janusza Rosikonia. Publikacja zawierać będzie bogaty materiał fotograficzny i faktograficzny dotyczący żołnierzy 2. Korpusu Polskiego oraz towarzyszących im cywilnych uchodźców z ZSRS. Będzie to pierwsza tego typu praca historyczna w Polsce. Część przesłanych na portal materiałów może wzbogacić ową książkę. Kolejne relacje, napływające już po listopadzie br., będą dostępne w internecie oraz mogą znaleźć się w elektronicznym wydaniu albumu.

Projekt portalu pokazuje, że historycy są nie tylko specjalistami od opisywania przeszłości, lecz potrafią również wybiegać w przyszłość. Profesor Davies zaprasza bowiem wszystkich do pionierskiego przedsięwzięcia, które w nowatorski sposób wykorzystuje zasady crowdsourcingu w zbieraniu relacji i dokumentów historycznych.

Dokumentacja na temat armii generała Andersa obejmuje:

– ponad 12 500 kilometrów: od Buzułuku w Rosji po Bolonię we Włoszech, przez tajgę, góry i pustynie: w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie; dwa lata bitew stoczonych we Włoszech, od Tarentu w Kalabrii, przez Monte Cassino, aż po przełęcz Brenner w Tyrolu;

– ponad 120 000 ludzi: tylu tysięcy żołnierzy i ich rodzin opuściło Związek Sowiecki w 1942 roku (mężczyźni i kobiety w wieku poborowym następnie dołączyli do VIII Armii Brytyjskiej w Egipcie i we Włoszech, podczas gdy cywile, w tym 18 000 dzieci, zostali wysłani do Indii, Afryki, Meksyku i Nowej Zelandii);

– 1334 dni: niezwykła, pełna trudu przeprawa w trakcie II wojny światowej, od pierwszych dni formowania Armii Polskiej w ZSRS 18 sierpnia 1941 roku po ostatni dzień wojny na froncie włoskim 3 maja 1945 roku.

Profesor Norman Davies, wydawnictwo Rosikon Press i firma MillionYou zapraszają wszystkich do udziału w zbieraniu i umieszczaniu świadectw na temat II Korpusu Polskiego na portalu www.ArmiaAndersa.pl.