Stworzono bakterię, która ma mniej niż 500 genów

Stworzona przez zespół Craiga Ventera pół-syntetyczna bakteria ma 473 geny – mniej niż bakterie występujące w przyrodzie – informuje prestiżowe czasopismo ”Science”.
Stworzono bakterię, która ma mniej niż 500 genów

Jak oznajmili naukowcy, prowadzone przez nich badania mogą doprowadzić do opracowania nowych leków oraz innych syntetycznych substancji.

Zespół znanego z badań nad ludzkim genomem Craiga Ventera pierwszy pół-syntetyczny organizm stworzył już w roku 2010. Odtworzono wówczas w laboratorium “genetyczne oprogramowanie” Mycoplasma mycoides, mikroorganizmu zakażającego bydło i inne przeżuwacze. Sztucznie stworzone DNA zostało umieszczone w pozbawionej uprzednio własnego DNA komórce innego gatunku Mycoplasma. Powstały organizm okazał się zdolny do podziałów.

“Naszym długoterminowym celem było projektowanie i budowa syntetycznych organizmów, którym w miarę potrzeby można by dodawać określone funkcje i przewidywać uzyskiwane rezultaty” – zaznaczył współautor badań, Daniel Gibson. Jak powiedział reporterom BBC, pół-syntetycze komórki mogą być bardzo użyteczne w wielu zastosowaniach przemysłowych – od medycyny do biochemii, przy otrzymywaniu biopaliw, w przemyśle spożywczym i rolnictwie.

Najnowszym osiągnięciem jest bakteria Syn 3.0 o genomie ograniczonym do absolutnego minimum. Po wielu eksperymentach liczbę genów Mycoplasma udało się zmniejszyć do zaledwie 473. To dwa razy mniej niż u wyjściowej mykoplazmy, a o niemal 50 mniej niż w przypadku Mycoplasma genitalium, bakterii z najmniejszym znanym genomem spośród swobodnie żyjących organizmów. Złożone organizmy – takie jak rośliny czy zwierzęta – mogą mieć dziesiątki tysięcy sterujących ich biologią genów.

Prowadzone od około 20 lat badania Ventera i jego zespołu sugerowały, że minimalna możliwa liczba genów to w przypadku bakterii około 300. Praktyka wskazuje, iż liczba ta jest wyższa. Niektóre z genów nie są absolutnie niezbędne do życia, ale np. ułatwiają namnażanie bakterii albo mogą się wzajemnie zastępować. Jednak funkcji sporej części z nich naukowcy nada nie znają.

CZYTAJ TEŻ:

 

Więcej:bakterie