Sukces polskich nastolatków w USA

Polscy licealiści zostali nagrodzeni za prace z zakresu fizyki kwantowej, medycyny oraz biotechnologii. Zwycięzca głównej nagrody, 15-latek z Bostonu opracował program komputerowy analizujący rozmaite mutacje genów i wskazujący, czy doprowadzą one do raka piersi.

Prestiżowy konkurs naukowy Intel ISEF zakończył się 16 maja. Brali w nim udział m.in. licealiści z Polski, którzy konkurowali z ponad 1 700 uczniami z 70 krajów.

Tegorocznym zdobywcą nagrody głównej im. Gordona E. Moore’a, naukowca i jednego z założycieli Intela, został Nathan Han z Bostonu. 15-latek opracował program komputerowy analizujący rozmaite mutacje genów i wskazujący, czy doprowadzą one do raka piersi. Jego rozwiązanie ma 81-proc. skuteczność w wykrywaniu zagrożenia chorobą na podstawie analizy genu BRCA1. Nathan Han w nagrodę otrzymał 75 tys. dolarów.

Nagrody Intel Foundation Young Scientist Awards o wartości  50 tys. dolarów przyznano Niemcowi Lennartowi Kleinwortowi oraz Singapurce Shannon Xinjing Lee. 15-letni Lennart Kleinwort stworzył narzędzie do analizy matematycznej dla smartfonów i tabletów, umożliwiające wykonywanie na urządzeniach mobilnych kalkulacji, które dotychczas wymagały użycia zaawansowanego sprzętu komputerowego.

Z kolei 17-letnia Shannon Xinjing Lee zaprojektowała nowatorski elektrokatalizator, dzięki któremu akumulatory w pojazdach hybrydowych będą lżejsze, bezpieczniejsze i bardziej pojemne.

Polskie projekty wśród najlepszych na Intel ISEF

Na Intel ISEF Polskę reprezentowali Jerzy Szuniewicz (VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Joanna Jurek (I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim) oraz Marcin Witkowski (VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu). Młodzi naukowcy zostali wyłonieni podczas finału Konkursu Młodych Naukowców E(x)plory 2014 w Gdyni w marcu tego roku.

Jerzy Szuniewicz zdobył III nagrodę w kategorii fizyki i astronomii. Komisję przekonał do siebie projektem zatytułowanym „Wykorzystanie przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych”. W nagrodę otrzymał 1 000 dolarów i został zaproszony na specjalny wyjazd do ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.

W kategorii „medycyna i zdrowie” triumfowała Joanna Jurek. IV nagrodę zagwarantowało jej badanie „wielofunkcyjnych nano-systemów kompozytowych dla dostarczania leków”, mających zastosowanie w terapii nowotworowej. Dzięki nim  rokowania w terapii nowotworowej wzrastają 2-3-krotnie.

Trzeci Polak, Marcin Witkowski zaprezentował autorski projekt z zakresu biotechnologii, zatytułowany „Wpływ przygotowania próbki na otrzymywane widmo spektrofotometrii Ramana z uwzględnieniem efektu SERS”.

Od Intel ISEF do Nagrody Nobla

Konkurs Intel ISEF to najważniejsze na świecie targi uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych z ponad 60-letnią tradycją. Dotychczas 27 noblistów rozpoczynało karierę naukową od prezentacji swoich pomysłów na tej imprezie.

 W tegorocznej edycji Intel ISEF w Los Angeles wzięło udział 1 700 nastoletnich naukowców, reprezentujących 70 krajów. Finaliści zostali wyłonieni na drodze lokalnych eliminacji w formie 400 konkursów partnerskich Intel ISEF. Walczyli oni o nagrody o wartości ponad 5 mln USD, pod postacią stypendiów, grantów, staży i in. Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał nagrodę Gordona E. Moore’a, naukowca i jednego z założycieli Intela, o wartości 75 tys. USD. Zdobywcy drugiej i trzeciej nagrody otrzymali po 50 tys. USD.