Świątynia Cesarzy odnaleziona! Wielki sukces poszukiwaczy

Archeolodzy działający na terenie Grecji wreszcie dopięli swego i odnaleźli coś, co określają mianem Świątyni Cesarzy. Tego typu struktury były budowane w starożytnym Rzymie i Grecji.
Świątynia Cesarzy odnaleziona! Wielki sukces poszukiwaczy

W tym pierwszym przypadku stosowano nazwę Augusteum, natomiast w drugim – Sebasteion. Ostatnie wysiłki poświęcone odnalezieniu jednego z takich obiektów miały miejsce w greckim Nikopolis. Historia tego miasta sięga 31 roku p.n.e., kiedy to zostało założone na rozkaz pierwszego cesarza rzymskiego, Oktawiana. Warto zarazem zauważyć, że taki tytuł uzyskał on dopiero cztery lata później.

Czytaj też: Poszła na spacer, wróciła z fortuną. Archeolodzy: to jedno z największych odkryć ostatnich lat

Nic więc dziwnego, że pozostałości tego miejsca wzbudzają zainteresowanie archeologów. Jak wynika z informacji przekazanych przez Greckie Ministerstwo Kultury, szczęśliwe wykopaliska były prowadzone w obrębie starożytnej agory. To właśnie w ich toku uczestnicy przedsięwzięcia natknęli się na Sebasteion, który jest często określany mianem Świątyni Cesarzy.

W przypadku Nikopolis bardzo ciekawy aspekt stanowi nazwa samego miasta, ponieważ została ona nadana w związku z wygraną Oktawiana nad Markiem Antoniuszem. W takim kontekście nie powinno dziwić tłumaczenie nazwy, które brzmi Miasto Zwycięstwa. Przypominamy, iż 2 września 31 roku p.n.e. flota Oktawiana pod dowództwem pokonała pod Akcjum flotę Marka Antoniusza i Kleopatry. 

Za sprawą rozpoczętych w ubiegłym roku wykopalisk archeolodzy odnaleźli między innymi fragment posadzek wyłożonych kafelkami, dawniej będący zapewne częścią Agory. Poza tym natknęli się na marmurową tablicę ku czci cesarzy rzymskich. Na uwagę zasługuje w tym przypadku fakt, że zawarty na niej tekst przetrwał w niemal nienaruszonym stanie. Niestety nie można tego powiedzieć o innej tego typu tablicy. Zachowane zapiski mają formę inskrypcji wotywnej ku czci cesarzy. Drugi tekst został natomiast poświęcony niezidentyfikowanemu jeszcze władcy.

Świątynia Cesarzy to określenie stosowane względem tzw. Sebasteionu. Ten konkretny został znaleziony w czasie wykopalisk prowadzonych w greckim Nikopolis, czyli mieście założonym przez Oktawiana

Badania prowadzone na zachód i wschód od głównego budynku doprowadziły do identyfikacji co najmniej dwóch nieznanych wcześniej oficyn. Poza tym badacze doszli do wniosku, że Agora miała dwupoziomową strukturę. Liczne zdobienia w postaci rzeźb i elementów architektonicznych sugerują, że miejsce to zostało stworzone z wielkim rozmachem. 

Czytaj też: Prehistoryczna czaszka pokazuje coś niesamowitego o dawnej medycynie. Naukowcy zidentyfikowali zmiany

Archeolodzy doszli do wniosku, że budowa przebiegała w dwóch głównych etapach. Pierwszy obejmował stworzenie mozaiki, natomiast drugi odnosił się do budowy dodatkowego piętra. Szacuje się, iż pochodzenie poszczególnych fragmentów sięga od II do IV wieku, dlatego tamtejsza infrastruktura była bez wątpienia wykorzystywana przez dłuższy czas. Dalsze badania powinny dostarczyć jak najwięcej informacji na temat Sebasteionu, czyli tytułowej Świątyni Cesarzy.