Święta 2.0, czyli technologia przy świątecznym stole

Technologia nie omija Świąt Bożego Narodzenia. Polacy chętnie korzystają z niej przy wigilijnym stole i w kolejne świąteczne dni.

Okazuje się, że nawet podczas Świąt aktywnie korzystamy z najnowszych technologii. Najczęściej odwiedzamy w tym czasie popularne blogi i serwisy kulinarne, na których sprawdzamy świąteczne przepisy. Wiele osób (blisko 43%) pobiera z internetu kolędy. Większość Polaków jest zgodna –  technologia podczas świąt jest dopuszczalna tak długo jak służy spędzaniu wspólnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Sondaż przeprowadzono w Polsce i 12 innych krajach europejskich, na grupie ponad 13 tys. ankietowanych pokazuje, że Polacy często mają inne przyzwyczajenia bożonarodzeniowe, niż pozostali mieszkańcy Europy.

Tak dla selfie, nie dla SMS

Większość osób akceptuje technologię w okresie świątecznym pod warunkiem, że jest używana do komunikacji z rodziną i przyjaciółmi. Zaczynając od pobierania przepisów na wigilijne potrawy, a kończąc na robieniu świątecznych zdjęć i przesyłaniu ich do serwisów społecznościowych, uważamy, że technologia daje każdemu niezliczone okazje, aby święta były bardziej udane.

Polacy zapytani o to, jak będą używać technologii podczas świąt, na kilku listach zajęli pierwsze miejsce wśród europejskich krajów:

  • Co drugi Polak (52 proc.) pobierze z internetu przepis na wigilijną potrawę, w porównaniu z zaledwie 27 proc. Skandynawów;
  • 43 proc. z nas pobierze z internetu kolędy, które umilą czas spędzony przy świątecznym stole;
  • 82 proc. wyśle co najmniej jedną wiadomość SMS z życzeniami świątecznymi;
  • 74,3 proc. uważa, że dopuszczalne jest robienie selfie z rodziną przy wigilijnym stole;
  • 33 proc. zajrzy podczas świąt na media społecznościowe, zaktualizuje swoje statusy lub opublikuje nowe posty;
  • 33,6 proc. wykorzystuje połączenia wideo, aby porozmawiać ze swoimi bliskimi podczas świąt;
  • 20 proc. akceptuje wysyłanie w tym momencie wiadomości tekstowych;
  • Co dziesiąty z nas (blisko 11 proc. badanych) zamierza pobrać z Internetu rozmaite aplikacje (np. quizzy), które chce wykorzystać do wspólnej zabawy z rodziną;

Życzenia na odległość

Choć 85 proc. respondentów uważa, że połączenia wideo są dobrym sposobem na podtrzymanie kontaktów z nieobecnym członkiem rodziny lub przyjacielem, to 23 proc. aktywnie prowadzi rozmowy wideo ze znajomymi w okresie świątecznym. Oczywiście najchętniej łączymy się z naszymi bliskimi i ukochanymi – w tym przypadku rozmowy wideo prowadzi ponad 33,6 proc. Polaków.

Zapomnieć o pracy

W czasie Świąt Bożego Narodzenia warto więc zapomnieć o pracy i skupić się na najbliższych. Sprawdzanie firmowej poczty w święta deklaruje tylko 22,2 proc. Polaków.