Słynna Nefertiti odnaleziona? Nastąpił przełom w archeologicznym śledztwie

Nefertiti to postać niezwykle tajemnicza, wiążąca się z XVIII dynastią na egipskim tronie. W 1912 roku udało się odnaleźć jej popiersie, lecz same szczątki pozostawały w ukryciu. Teraz być może przyszła pora na przełom w poszukiwaniach.
Słynna Nefertiti odnaleziona? Nastąpił przełom w archeologicznym śledztwie

Istotną rolę w tej sprawie może odegrać Tutanchamon, dla którego Nefertiti najprawdopodobniej była macochą. Jego szczątki odnaleziono w 1922 roku, na terenie grobowca, który był wielokrotnie łączony z poszukiwaniami Nefertiti. Małżonka Echnatona była matką co najmniej sześciu córek, lecz najwięcej niejasności dotyczy jej potencjalnych rządów. Te miały przypadać na okres po śmierci Echnatona, choć tego typu rewelacje to wciąż hipotezy.

Czytaj też: Jest starszy niż Stonehenge, a nawet egipskie piramidy! Czym jest rondel z Vinoř?

Najnowsze ustalenia dotyczące tego archeologicznego śledztwa są związane z egiptologiem Zahim Hawassem. Naukowiec prowadził swoje poszukiwania w Dolinie Królów w Luksorze, gdzie udało mu się zlokalizować szczątki należące do kilku różnych osób. Jedne z nich mają rzekomo należeć do samej Nefertiti, a na tym rewelacje się nie kończą, ponieważ według Hawassa istnieją też twarde dowody na to, że owa kobieta rządziła swego czasu Egiptem.

Tego typu hipotezy były stawiane między innymi w oparciu o fakt, iż Nefertiti – której pełne imię, czyli Neferneferuaton-Nefertiti, można przetłumaczyć jako “piękność, która nadeszła” – była często przedstawiana na płaskorzeźbach w sposób charakterystyczny dla faraonów. Hawass wydaje się natomiast pewny swoich dokonań. Jak stwierdził, w październiku będzie można oficjalnie ogłosić odkrycie mumii Anchesenamon, czyli żony Tutanchamona oraz jej matki, Nefertiti.

Nefertiti mogła zasiadać na tronie, choć jak na razie brakowało na to dowodów

Mając na uwadze fakt, iż grób Tutanchamona znaleziono w 1922 roku, a okrągła rocznica tego wydarzenia przypada na 4 listopada, nietrudno odnieść wrażenie, że Egipcjanie znaleźli idealny sposób na uczczenie tej okazji. Tym bardziej, iż w ostatnim czasie, między innymi za sprawą pandemii COVID-19, egipska turystyka doświadczyła problemów.

Co ciekawe, we wspomnianym grobowcu, zawierającym rzekome szczątki Anchesenamon i Nefertiti znajduje się również mumia 10-letniego chłopca. Istnieje możliwość, iż był on bratem Tutanchamona i synem Echnatona. W ustaleniu dokładnych powiązań między poszczególnymi postaciami mają pomóc badania DNA. Jak wyjaśnia autor całego zamieszania, analizy te już trwają i wystarczy poczekać na ich wyniki.

Czytaj też: Majowie mieli poważny problem. Ich miasta były zatrute

O Nefertiti zrobiło się głośno po odnalezieniu w 1912 roku jej popiersia w ruinach Amarny. Znaleziono je obok rozbitych szczątków wapiennego wizerunku jej męża zlokalizowanego w warsztacie rzemieślniczym. Obecnie popiersie to można oglądać w Muzeum Egipskim w Berlinie.