Pierwsza na świecie szczepionka wziewna na COVID. Amerykanie już zazdroszczą, bo nie u nich powstała

Pierwsza szczepionka wziewna przeciwko COVID-19 została zatwierdzona do użycia. Wyprodukowali ją Chińczycy, ale Amerykanie chcieliby mieć podobną. Naukowcy na całym świecie są zgodni, że bez takich preparatów nie pokonamy pandemii – ani obecnej, ani żadnej innej.
Pierwsza na świecie szczepionka wziewna na COVID. Amerykanie już zazdroszczą, bo nie u nich powstała

Szczepionka wziewna Convidecia Air stworzona przez firmę CanSino Biologics została zatwierdzona przez rząd Chin i już wkrótce będzie dystrybuowana w tym kraju. Preparat nie jest podawany w formie płynnej (jak klasyczne szczepionki), a lotnej za pomocą nebulizatora. Jest to pierwsza na świecie “bezigłowa szczepionka”, która wywołuje kompleksową odpowiedź immunologiczną przeciwko SARS-CoV-2 – już po jednym oddechu.

Czytaj też: Nadchodzi uniwersalna szczepionka przeciwko grypie? Ruszają testy

Pierwsza jaskółka

Mimo iż preparat został zatwierdzony do użytku w Chinach, kolejne są w drodze. Coraz więcej naukowców sugeruje, że bez wziewnych i donosowych szczepionek (chodzi o łatwą dostępność), nie wygramy z SARS-CoV-2. W lipcu opublikowano wyniki badań wskazujące, że osoby, którym podano dawkę przypominającą wziewnej szczepionki Cansino po dwóch dawkach preparatu Sinovac, tworzyły więcej przeciwciał niż osoby, które dostały trzy dawki Sinovac w formie zastrzyku. Cztery tygodnie po zażyciu szczepionki Convidecia Air, aż 92,5% osób miało w organizmie przeciwciała neutralizujące dla wariantu Omikron. Co ciekawe, osoby po trzech dawkach Sinovac nie miały żadnych przeciwciał neutralizujących cztery tygodnie po podaniu boostera.

Eric Topol, wiceprezes Scripps Research, wezwał rząd USA do przyspieszenia prac nad szczepionkami wziewnymi, wierząc, że mogą one pomóc skuteczniej walczyć z SARS-CoV-2 niż klasyczne preparaty. Nie dość, że łatwiej je podać, to nie niosą ze sobą lęku związanego z podaniem zastrzyku. Topolowi wtórują inni czołowi amerykańscy naukowcy.

Eric Topol mówi:

Najlepszym sposobem na wywołanie odporności śluzówkowej w górnych drogach oddechowych są szczepionki donosowe lub doustne.

Convidecia Air to jednodawkowa szczepionka, którą firma CanSino Biologics opracowała we współpracy z Chińską Akademią Wojskowych Nauk Medycznych. Pierwotny preparat okazał się w 66% skuteczny w zapobieganiu infekcji i w 92% skuteczny w zwalczaniu ciężkiej postaci choroby we wczesnych badaniach klinicznych. Rząd Chin, ale także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraziły zgodę na stosowanie tej szczepionki jako dawki podstawowej i przypominającej.

Czytaj też: Jaka przyszłość czeka pandemię COVID-19? Sztuczna inteligencja pomoże ją przewidzieć

Warto odnotować, że w ciągu najbliższych dni w Chinach zostanie zatwierdzona kolejna szczepionka białkowa (klasyczna), stworzona przez lokalną firmę Livzon Pharma, ale tylko jako booster (dawka przypominająca). Nie wiadomo, czy będzie ona dostępna także poza granicami Państwa Środka – podobnie jak wziewna szczepionka Convidecia Air.

W Chinach co najmniej dwoma dawkami zaszczepiono już 89,7% całej populacji. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych zaszczepionych dwoma dawkami jest 66,8% ludności, a w Polsce blisko 57% społeczeństwa (ponad 22 mln mieszkańców).