Szczepionki nie mają żadnego związku z autyzmem. Ponad 100 badań to potwierdza

Dyskusja na temat tego czy szczepienia ochronne powodują autyzm, zamiast cichnąć, wciąż wzbiera od nowa. Tymczasem autyzm nie jest chorobą wywoływaną przez szczepionki. To złożone zaburzenie rozwoju, które dotyka zarówno dzieci nieszczepione jak i te, które zaszczepiono.
Szczepionki nie mają żadnego związku z autyzmem. Ponad 100 badań to potwierdza

Jeśli brakuje wam naukowej i szczegółowej argumentacji odnośnie braku związku między szczepieniami na autyzmem – można skorzystać z zebranych linków do ponad 100 niezależnych od siebie badań. Temat związku szczepionki MMR z autyzmem pojawił się po artykule Andrew Wakefielda w 1998 roku w czasopiśmie Lancet. 12 lat później w świetle wyników badań oraz poświadczenia nieuczciwości Wakefielda (który zataił przed redakcją fakt opłacania badań przez firmy przeciwne MMR) artykuł oficjalnie wycofano i odwołano, a jego autora wykreślono z rejestru lekarzy. Mit szczepionek wywołujących autyzm jednak zdążył wejść na stałe do kultury masowej (bardzo pomógł internet) i znaleźć tam wielu zwolenników.

W związku z tym nie powinno nikogo dziwić, że spektrum autyzmu może wystąpić zarówno u szczepionych, jak i nieszczepionych dzieci. A tych drugich słyszy się znacznie mniej, jednak nie brakuje udokumentowanych przypadków. W Japonii, w 2005 roku, opublikowano badanie, w którego podsumowaniu autorzy piszą: “Wycofanie się ze szczepionki MMR nie miało żadnego związku z liczbą dzieci z autyzmem, która rosła stopniowo nawet po zaprzestaniu stosowania MMR.” Zarejestrowano wtedy 170 przypadków nieszczepionych dzieci z autyzmem. W 2014 roku natomiast w numerze czasopisma naukowego “Autyzm” z lutego opublikowano badanie dotyczące rodzeństw, gdzie zdarzał się autyzm. Tu także stwierdzono, że szczepienia nie mają związku z częstotliwością występowania spektrum. Podobnych badań (i wyników) nie brakuje.

Dzieci niezaszczepione nie są w żaden sposób zabezpieczone przed możliwością występowania spektrum, dodatkowo są narażone na choroby, przed którymi chroni dana szczepionka.

Źródło: Very Well