Szczury potrafią się uśmiechać. Ale nie robią tego ustami, tylko… uszami

Jak można poznać, że szczur jest szczęśliwy? Wystarczy dobrze przypatrzeć się jego uszom. Badacze zachowań tych zwierzaków donoszą, że gdy są one zadowolone – rozluźniają uszy, które lekko opadają i przy okazji… rumienią się.

Badań zachowań szczurów jest mnóstwo, głównie gdy są zdenerwowane – najczęściej podczas eksperymentów, których są częścią. Smutne szczuty na przykład oddzielają się od grupy i nie chcą się integrować, a czasem rezygnują nawet z ucieczki gdy złapie się je za ogon. Swego czasu powstała nawet dość upiorna “skala grymasu” – czyli rozpoznawanie wielkości bólu, którą odczuwa zwierze po wyrazie jego pyszczka.

Do tej pory jednak niewiele dowiedzieliśmy się o pozytywnych emocjach szczurów. 

Niedawno okazało się, że lubią być łaskotane, wracają po więcej, a nawet wydają odgłosy zadowolenia. Są one co prawda zbyt wysokie by mogli usłyszeć je ludzie, ale można je przyrównać do… śmiechu. 

Wychodząc z tych obserwacji badacze postanowili zbadać jak wyglądają pozytywne emocje tych gryzoni – używając łaskotek. 

15 testowanych osobników było codziennie łaskotanych przez grupę naukowców, a w tym czasie inni robili zdjęcia pyszczkom zwierząt tworząc zbiór podobny do “skali grymasu” – pokazujący uśmiechy przez uszy. Gdy szczury były zrelaksowane ich uszy nabierały różowej barwy i stawały się swobodniejsze, luźniejsze. 

Jednoczesne obserwacje aktywności partii mózgu pozwalają sądzić, że te zwierzątka potrafią czuć wiele emocji, które znane są także i ludziom.