Badań zachowań szczurów jest mnóstwo, głównie gdy są zdenerwowane - najczęściej podczas eksperymentów, których są częścią. Smutne szczuty na przykład oddzielają się od grupy i nie chcą się integrować, a czasem rezygnują nawet z ucieczki gdy złapie się je za ogon. Swego czasu powstała nawet dość upiorna "skala grymasu" - czyli rozpoznawanie wielkości bólu, którą odczuwa zwierze po wyrazie jego pyszczka.

Do tej pory jednak niewiele dowiedzieliśmy się o pozytywnych emocjach szczurów. 

Niedawno okazało się, że lubią być łaskotane, wracają po więcej, a nawet wydają odgłosy zadowolenia. Są one co prawda zbyt wysokie by mogli usłyszeć je ludzie, ale można je przyrównać do... śmiechu. 

Wychodząc z tych obserwacji badacze postanowili zbadać jak wyglądają pozytywne emocje tych gryzoni - używając łaskotek. 

15 testowanych osobników było codziennie łaskotanych przez grupę naukowców, a w tym czasie inni robili zdjęcia pyszczkom zwierząt tworząc zbiór podobny do "skali grymasu" - pokazujący uśmiechy przez uszy. Gdy szczury były zrelaksowane ich uszy nabierały różowej barwy i stawały się swobodniejsze, luźniejsze. 

Jednoczesne obserwacje aktywności partii mózgu pozwalają sądzić, że te zwierzątka potrafią czuć wiele emocji, które znane są także i ludziom.