Szersze opony – lepszy pomysł?

Chcąc poprawić wygląd lub właściwości jezdne samochodu, część kierowców decyduje się na zastosowanie szerszych opon. Takie rozwiązanie nie zawsze jednak przynosi spodziewane rezultaty.

Auto zyskuje bardziej atrakcyjny wygląd, jednak większe felgi i założone na nich szersze opony w znaczący sposób pogarszają osiągi i zachowanie pojazdu. Z tego powodu każda zmiana opon na inne niż przewidział to producent auta powinna odbyć się z rozmysłem. W tej kwestii należy zachować umiar, nie starając się za wszelką cenę upchnąć w nadkolach jak największe opony. Należy też pamiętać, że zmiana ogumienia na szersze ma sens wyłącznie w przypadku opon letnich, zimą w prawie każdym przypadku lepiej będą się sprawowały opony węższe.

Co tak naprawdę poza względami wizualnymi zmienia się po założeniu szerszych opon?

Auto teoretycznie zyskuje większą powierzchnię, która łączy je z asfaltem, powinno więc być bezpieczniejsze. Nie zawsze jednak tak jest. Przede wszystkim szersze opony zwiększają opory toczenia, auto zaczyna wolniej przyśpieszać. Nie dotyczy to tylko bardzo mocnych aut, których silniki uzyskują dużą moc – w tym przypadku szersze opony zwiększają przyczepność, dzięki czemu pojazd znacznie szybciej przyspiesza, koła nie buksują.

Zmiana na szersze ogumienie ma sens, gdy właściciel auta podda swój pojazd tuningowi mechanicznemu. Taka zmiana będzie wręcz wskazana, by cała dodatkowa moc mogła zostać przeniesiona na asfalt. Zastosowanie większych i szerszych felg wiąże się z założeniem opon o niższym profilu. Samochód staje się przez to twardszy, a opony mniej uginają się w zakrętach. Takim autem można więc pokonywać zakręty z o wiele większą prędkością bez obawy, że straci się panowanie w zakrętach.

Założenie szerszym opon ma również pewne mankamenty. Większe opory toczenia powodują, że opona jest znacznie głośniejsza. Wzrasta zużycie paliwa. Również elementy zawieszenia oraz układu hamulcowego, poprzez większy ciężar całego koła, ulegają znacznie szybszemu zużyciu.

Szersze opony zwiększają ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu podczas jazdy na mokrej nawierzchni. Zmniejsza się także komfort podróżowania, zwłaszcza na polskich drogach. Wjechanie w każdą będzie bardziej odczuwalne na kierownicy, a jazda w koleinach będzie wiązała się z koniecznością mocniejszego jej trzymania.

Zmiana opon na szersze wiąże się bardzo często ze zmianą całej felgi, której koszt jest znacznie wyższy niż standardowej. Również różnica w cenie opon jest bardzo duża. Można sporo zaoszczędzić dokonując zakupu opon w sklepie internetowym, takim jak

Tirendo, jednak i tak należy się liczyć z późniejszymi wyższymi kosztami ich użytkowania, w tym ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia takiej opony.

Dokonując zmian opon na szersze, wybierając ich rozmiar, należy znaleźć kompromis między komfortem i ekonomią podróżowania a wyglądem oraz właściwościami jezdnymi. Dzięki umiejętnemu doborowi szerszych opon i felg, auto zyska nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również poprawią się jego właściwości jezdne.