Sześć typów osobowości zawodowych. Jak zrozumieć talenty oraz frustracje swoje i całego zespołu

Podział zadań i dobór pracowników, którzy byliby w stanie podołać tym zadaniom, może spędzać sen z powiek niejednemu przełożonemu. By ułatwić cały proces i w efekcie umożliwić odpowiedni dobór pracowników, którzy jak najlepiej będą spełniać określone zadania, wzajemnie się uzupełniać oraz czerpać satysfakcję z pracy, potrzebna jest znajomość pewnych metod. Taki właśnie, przełomowy model zmieniający sposób myślenia o pracy i zespołach znajdziemy w książce Patricka Lencioniego, bestsellerowego autora „New York Timesa” – „Sześć typów osobowości zawodowych. Jak zrozumieć talenty oraz frustracje swoje i całego zespołu”.
Sześć typów osobowości zawodowych. Jak zrozumieć talenty oraz frustracje swoje i całego zespołu

Lepsza droga do zrozumienia swojego talentu, frustracji i zespołu

To będzie jeszcze lepsze niż Pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Sześć typów osobowości zawodowych zrewolucjonizuje nasze podejście do zespołu, do pracy, a do nawet życia. Jon Gordon, autor bestsellerów „Autobus energii” i „Potęga pozytywnego przywództwa.

Patrick M. Lencioni ma na swoim koncie kilkanaście bestsellerowych książek, między innymi „Pięć dysfunkcji pracy zespołowej,” „Motywacje lidera” czy „Odkryj się”. Propaguje zdrową organizację pracy, a jego firma, The Table Group, oferuje liderom produkty i usługi, dzięki którym mogą zapewnić swoim organizacjom większą efektywność, zespołom większą spójność, a pracownikom poczucie spełnienia. W swojej najnowszej książce dzieli się kolejną przełomową metodą, która ma ułatwić zarządzanie zespołem i kierowanie pracownikami.

Dzięki zrozumieniu własnych talentów, zawodowych kompetencji i frustracji dowiedziałem się o sobie więcej niż z innych testów osobowości… Zastosowanie modelu Lencioniego zaowocowało najbardziej produktywnym projektem, jaki kiedykolwiek zrealizowałem. Al Ainsworth, nauczyciel w 10 klasie Northpoint Christian School.

W książce „Sześć typów osobowości zawodowych. Jak zrozumieć talenty oraz frustracje swoje i całego zespołu” Lencioni wyróżnił sześć typów talentu, na podstawie których można określić, do jakich zadań najlepiej przydzielić daną osobę – jaki rodzaj pracy sprawi jej radość i doda energii, a jaki przyniesie odwrotny skutek. Odkrycie naturalnych predyspozycji członków zespołu pozwoli menedżerom i liderom właściwie wykorzystać ich do konkretnych zadań, zwiększając tym samym produktywność, ale też zadowolenie, co przełoży się na zwiększenie osobistej i zespołowej energii oraz zwyczajnie lepszą współpracę.

Ta przełomowa książka idealnie wpasowuje się w nasze ewoluujące pojmowanie przywództwa – najlepsze zespoły i organizacje mają liderów, którzy z rozmysłem odkrywają, doceniają i wykorzystują silne strony – lub geniusz swoich pracowników. Nie mogę się doczekać, aby wraz z zespołem zastosować ten prosty i praktyczny schemat. Jennifer Mc Collum, CEO, Linkage, Inc.

Praca na stanowisku, które jest zgodne z naszymi predyspozycjami i zdolnościami, niezależnie od pozycji, przekłada się na większe uczucie spełnienia i odnoszenie sukcesów. Ważna jest jednak znajomość metod doboru pracowników i kierowania nimi podczas pracy zespołowej, kiedy to nagle współpracować muszą osoby o różnych zdolnościach.

Lencioni wpadł na jeszcze jeden pomysł, aby zmienić postrzeganie siebie samych i swojej pracy niezależnie od tego, czy pracujemy w korporacji, czy z kanapy w salonie. Każdy, absolutnie każdy, powinien przeczytać tę książkę. Dave Ramsey, znany amerykański prezenter telewizyjny, gospodarz programów talk-show.

Lencioni w pierwszej połowie książki postanowił opowiedzieć fikcyjną historię Bulla Brooksa, przedsiębiorcy, męża i ojca, który postanawia rozwiązać problem swojej frustracji w pracy i odnajduje nowy sposób myślenia. Dzięki temu zaczyna inaczej postrzegać poszczególne elementy swojego życia – pracę, zespół, a nawet małżeństwo. W drugiej części książki autor poddaje ten model szczegółowemu przeglądowi, dzięki czemu czytelnik jest w stanie lepiej zrozumieć, o co chodzi i nauczyć się metod praktycznego wykorzystywania tej techniki w realnym życiu.

Wszyscy najważniejsi liderzy w naszej firmie wprowadzili w życie model Lencioniego i zauważyliśmy niezaprzeczalne zmiany w tym, jak postrzegamy samych siebie i naszą współpracę. Efekt jest praktyczny i natychmiastowy. Greg Longstreet, prezes i dyrektor generalny Del Monte Foods.

Książka Sześć typów osobowości zawodowych. Jak zrozumieć talenty oraz frustracje swoje i całego zespołu” Patricka Lencioniego dostępna jest już w sprzedaży od 17 marca w cenie 49,99 zł.