Szpitale stawiają na miedź

Na powierzchniach z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej gromadzi się o ponad 80 proc. bakterii mniej niż na powierzchniach wykonanych z innych materiałów

Takie są wyniki najnowszych badań prowadzonych we francuskich szpitalach w Rambouillet i Amiens. Ogłoszono je na 25. Kongresie Francuskiego Towarzystwa Higieny Szpitalnej.

Badania kliniczne w Rambouillet dowodzą, że powierzchnie z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej (oznaczane  symbolem „Cu+”) gromadzą o ponad 80 proc. bakterii mniej niż ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów. Ponadto po zainstalowaniu we francuskim szpitalu powierzchni z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej (w porównaniu z okresem przed instalacją) spadł odsetek pacjentów na oddziale intensywnej terapii, którzy zakazili się szczepami bakterii odpornymi na leki.

Równolegle prowadzone były badania w Uniwersyteckim Szpitalu w Amiens. Zaobserwowano tam, że po wyposażeniu oddziału noworodkowego w elementy wykonane z miedzi liczba bakterii odnotowana na oddziale  znacznie się obniżyła. Badania wykazały również, że klamki wykonane z miedzi zainstalowane w gabinetach, toaletach, na oddziałach pediatrii, intensywnej opieki medycznej, czy w salach reanimacji, były znacznie mniej skażone niż ich odpowiedniki ze stali nierdzewnej.

Czytaj więcej: Im dokładniej naukowcy badają mikroby, tym więcej pojawia się zadziwiających odkryć. Nieznane gatunki czy wręcz potężne grupy mikrobów kryją się pod naszymi stopami, a z topniejących lodowców lada moment mogą uwolnić się zarazki odpowiedzialne za jakąś pradawną chorobę

Miedź jest z natury przeciwdrobnoustrojowa co oznacza, że zabija bakterie 24 godziny na dobę, także w okresach pomiędzy regularnym czyszczeniem i dezynfekcją. Tę zaletę posiadają także stopy miedzi, w tym mosiądze i brązy. Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy które wywołują infekcje.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w krajach zachodnich, co najmniej 7 na 100 hospitalizowanych osób jest ofiarą zakażeń szpitalnych. Wskaźnik ten wzrasta do 30 proc. u pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej. We Francji Ministerstwo Pracy, Zatrudnienia i Zdrowia ocenia liczbę zgonów związanych z infekcjami nabywanymi w szpitalach, przychodniach i gabinetach na 3 500 rocznie.

– Stoimy w obliczu epidemii szczepów bakterii odpornych na leki. Bakterie te wywołują zakażenia i są coraz trudniejsze do wyleczenia – stwierdza dr Patrick Pina, dyrektor ds. higieny szpitala w Rambouillet – Obiecujące wyniki uzyskane w Rambouillet przemawiają za stosowaniem elementów miedzianych. Oczywiście w połączeniu z już sprawdzonymi sposobami, na przykład dezynfekcja rąk środkami zawierającymi alkohol – dodaje dr Pina.

Warto dodać, że na świecie Miedź Przeciwdrobnoustrojową stosuje się nie tylko w szpitalach, czy domach spokojnej starości, ale też w komunikacji miejskiej (Tokio), na lotniskach (Sao Paulo), czy w ośrodkach sportowych (jedna z rewelacji brazylijskiego mundialu – drużyna Chile trenowała w ośrodku Juan Pinto Durán Sports Complex, gdzie zainstalowano elementy z miedzi Cu+).

W Polsce pilotażową instalację powierzchni dotykowych z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej wykonano na Oddziale Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Dodatkowo, w najbardziej uczęszczanym miejscu szpitala – w przedsionku i holu głównym – wymieniono poręcze na mosiężne, gdyż jak wykazały badania, te ze stali nierdzewnej, były nośnikiem dużej ilości drobnoustrojów chorobotwórczych. Szpital wykonał badania mikrobiologiczne, które potwierdziły skuteczność Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej w eliminowaniu groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.

Więcej informacji o Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej można znaleźć na stronie: www.antimicrobialcopper.org.