Sztuczna inteligencja na poziomie niemowlaka. Wystarczyło 28 godzin, by model nauczył się aż tyle

Mogłoby się wydawać, że skoro ludzkość dysponuje już modelami opartymi na sztucznej inteligencji pod pewnymi względami przewyższającymi swoimi możliwościami nawet najtęższe umysły świata, to problemem nie będzie stworzenie takiego, który mógłby naśladować kilkumiesięczne niemowlę. Nic bardziej mylnego.
Sztuczna inteligencja na poziomie niemowlaka. Wystarczyło 28 godzin, by model nauczył się aż tyle

Można wymienić co najmniej trzy pojęcia, które są dla człowieka zrozumiałe niemal od urodzenia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że obiekty nie znikną nagle, a te o stałej budowie nie będą mogły przez siebie przenikać oraz powinny poruszać się w spójny sposób w przestrzeni i czasie. Z tego względu twórcy nowego modelu postanowili nauczyć go tych trzech pojęć oraz dwóch kolejnych, w myśl których pewne właściwości obiektów są niezmienne (na przykład kształt) i poruszają się one w sposób zgodny z zasadami bezwładności.

Czytaj też: Inspiracji dostarczyła im natura. Tak powstał niezwykle wytrzymały materiał

Kiedy więc niemowlę zobaczy zachowanie łamiące którąkolwiek z tych zasad, istnieje spore prawdopodobieństwo, że pojawi się u niego zdziwienie. Chcąc powtórzyć to u maszyn, naukowcy stworzyli sztuczną inteligencję o nazwie PLATO (Physics Learning through Auto-encoding and Tracking Objects), która może myśleć podobnie jak mały człowiek. Model został wytrenowany za sprawą serii zakodowanych filmów reprezentujących tę samą podstawową wiedzę, którą posiadają niemowlęta w pierwszych miesiącach życia.

O wynikach eksperymentu możemy przeczytać na łamach Nature Human Behaviour. Koncepcje, które naukowcy chcieli przekazać swojemu modelowi zostały przedstawione na filmach przedstawiających między innymi piłki spadające na ziemię, odbijające się od siebie, znikające za innymi obiektami, a następnie pojawiające się ponownie. Kiedy szkolenie się zakończyło, przyszła pora na sprawdzenie, czego nauczyła się PLATO.

Sztuczna inteligencja i 28-godzinne szkolenie z praw fizyki

Okazało się, iż sztuczna inteligencja była na tyle pojętnym uczniem, by po krótkim treningu reagować na przypadki łamania podstawowych praw fizyki. Do osiągnięcia tego celu potrzebowała 28 godzin, a z czasem wyszło na jaw, że radzi sobie nawet z rozpoznawaniem “dziwactw”, które działy się w odniesieniu nie tylko do obiektów znanych ze szkolenia, ale również nowych, które nie były nim objęte.

Czytaj też: Test Huawei MatePad Paper – ani Kindle, ani iPad, a jednak o krok od rewolucji

Mimo to nie powinniśmy popadać w nadmierny optymizm. PLATO nie osiągnęła bowiem jeszcze poziomu, na którym znajduje się przeciętne 3-miesięczne niemowlę. Poza tym, model był szkolony z wykorzystaniem dodatkowych danych, które pomagały mu rozpoznawać obiekty i ich ruch w trzech wymiarach. Mimo to, niezwykle istotny pozostaje fakt, iż naukowcy wykazali możliwość nauczenia sztucznej inteligencji podstawowych fizycznych pojęć z wykorzystaniem prostego, wizualnego treningu, który trwa nieco ponad dobę.