Sztuczna inteligencja w samochodzie – jak technologia zwiększa bezpieczeństwo na drodze?

Sztuczna inteligencja wdziera się przebojem do wielu dziedzin życia. Jest obecna także w motoryzacji. Dzięki zaawansowanym algorytmom i uczeniu maszynowemu pojazdy oparte na AI zyskują coraz większą autonomiczność. Wiele osób widzi w tym pewne zagrożenie i podchodzi do zagadnienia sceptycznie. Warto jednak przeanalizować dokładniej wkład sztucznej inteligencji w branżę motoryzacyjną i korzyści płynące z korzystania z niej.
Young disabled man driver with artificial prosthetic hand driving on steering wheel vehicle car

Young disabled man driver with artificial prosthetic hand driving on steering wheel vehicle car

Sztuczna inteligencja – systemy bezpieczeństwa samochodowego

AI jest obecna w różnych systemach i programach, takich jak elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (więcej o ESP w poradniku Warta.pl). Systemy bezpieczeństwa samochodowego bazujące na sztucznej inteligencji mają za zadanie zmniejszać ryzyko wypadków na drodze i zwiększać poziom ochrony kierowców, pasażerów oraz pieszych. Zaawansowane algorytmy rozpoznające obraz i głos sprawiają, że pojazd jest w stanie zidentyfikować zagrożenia na drodze i podjąć adekwatne do nich działania. Można to pokazać na przykładzie systemu automatycznego hamowania w przypadku wykrycia przeszkody. AI analizuje również dane z czujników i dostosowuje parametry jazdy, co przekłada się na ogólną poprawę wydajności i bezpieczeństwa.

Sztuczna inteligencja w autonomicznych samochodach

Samochody autonomiczne to takie, które mogą poruszać się bez udziału kierowcy. Jak do tej pory są jednym z największych osiągnięć w zakresie sztucznej inteligencji w motoryzacji. Wykorzystanie zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego sprawia, że elementy takie jak kamery, czujniki czy systemy GPS potrafią analizować otoczenie, rozplanować optymalną trasę, rozróżniać znaki drogowe i reagować na zmiany warunków. Zastosowanie AI w tym przypadku ma na celu znaczną poprawę bezpieczeństwa na drodze i efektywności pojazdu. Jednak niezależnie od tego, jak dobrze wyposażony w systemy bezpieczeństwa jest nasz pojazd, powinniśmy zadbać o zakup ubezpieczenia samochodu na korzystnych warunkach. Warto sprawdzić np. ubezpieczenie OC na Warta.pl.

Wykorzystywane obecnie rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji

Warto opisać pokrótce najpopularniejsze systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję. Jest to np. system rozpoznawania znaków drogowych. Zaawansowane algorytmy umożliwiają kamerom identyfikowanie i interpretowanie znaków takich jak ograniczenia prędkości, zakazy, ostrzeżenia i inne. System dostarcza też kierowcy informacje dotyczące aktualnych przepisów oraz ostrzega o potencjalnych zagrożeniach.

System adaptacyjnego tempomatu dostosowuje prędkość auta do warunków drogowych i innych pojazdów. Analizuje dane z czujników i na tej podstawie monitoruje odległość i prędkość pojazdów oraz płynnie i bezpiecznie dostosowuje pod tym kątem prędkość samochodu.

systemach automatycznego parkowania obecne są zaawansowane algorytmy i czujniki, które odnajdują wolne miejsca parkingowe i dokładnie manewrują autem w trakcie parkowania. Kierowca oszczędza czas i nerwy związane z trudnościami podczas samodzielnego wykonywania manewru.

Warto wspomnieć też o systemach detekcji zmęczenia kierowcy. Kamery i pozostałe czujniki analizują zachowanie kierowcy, np. ruchy głowy, zmiany pozycji czy zmiany w spojrzeniu. Jeśli zauważą objawy zmęczenia, ostrzegają kierowcę i sugerują możliwe do podjęcia działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

Successful young man driving a car.

Ostatni warty uwagi system oparty na sztucznej inteligencji w autach to system rozpoznawania mowy. Umożliwia kierowcom wykorzystywanie funkcji multimedialnych, nawigacji i innych systemów poprzez polecenia głosowe. Są one następnie analizowane i odpowiednio interpretowane, tak aby ułatwić komfortowe i bezpieczne korzystanie z poszczególnych funkcji.

Jaką przyszłość ma sztuczna inteligencja w pojazdach?

Sztuczna inteligencja nieustannie się rozwija i ma przed sobą obiecującą przyszłość. Samochody autonomiczne mogą stawać się coraz bardziej zaawansowane, gdyż algorytmy i technologie są stale udoskonalane. AI pełni też ważną funkcję w pojazdach ekologicznych – ułatwia optymalizację zużycia energii i redukcję CO2Może zostać wykorzystana do rozwijania systemów interakcji człowiek-maszyna, do których należy m.in. rozszerzona rzeczywistość AR oraz inteligentni asystenci. Trzeba oczywiście pamiętać przy tym o zachowaniu równowagi i zdrowego rozsądku – czynnik ludzki nie może zostać w pełni zastąpiony, jeśli chodzi o użytkowanie samochodu osobowego. Więcej ciekawych porad i wskazówek znajdziesz na stronie Warta.pl.

Lokowanie produktu: Warta