Sztuczne serce, jakiego jeszcze nie było. Pionierska operacja w Polsce uratowała 37-latka

Na początku kwietnia zespół kierowany przez prof. Mariusza Kuśmierczyka wszczepił pierwsze w Polsce całkowicie sztuczne serce Aeson Carmat. To dopiero 58. taki zabieg na świecie.
Chirurdzy – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Chirurdzy – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Niewydolność serca dotyczy nawet miliona Polaków i jest to bardzo poważna choroba, charakteryzująca się wysoką śmiertelnością. Co roku z jej powodu umiera ponad 140 tysięcy osób. To “cichy” zabójca, który przez długi czas nie daje żadnych objawów, ale może doprowadzić do zawału i zgonu, nie tylko u osób starszych (średnia wieku w naszym kraju wynosi 75 lat).

Czytaj też: Jedno serce uratuje aż dwa życia. Pierwszy taki przeszczep to początek nowej epoki

Niewydolność serca można leczyć kardiologicznie, ale zdarza się, że metody farmakologiczne są nieskuteczne. To może być podstawowym wskazaniem do przeszczepu serca – w 2023 r. według danych Poltransplant dokonano 178 takich operacji. Czasami jednak zdarza się, że pacjent nie kwalifikuje się do transplantacji żywego organu i musi otrzymać pompę wspomagającą pracę serca. Na świecie przeprowadza się także coraz więcej zabiegów całkowicie sztucznych serc (Total Artifical Heart, TAH), a najnowsze z nich trafiło także do Polski.

Aeson Carmat to najnowocześniejsze sztuczne serca na świecie

Nie ma co czarować rzeczywistości – osób oczekujących na transplantację jest więcej niż samych organów dostępnych do przeszczepów. Niektórych z nich nie da się niczym zastąpić, ale prace nad całkowicie sztucznymi sercami trwają od lat, także w Polsce.

Czytaj też: Pierwszy w historii taki przeszczep. Świnia dała nowe życie człowiekowi

4 kwietnia 2024 r. w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dokonano wszczepienia pacjentowi całkowicie sztucznego serca francuskiej firmy Carmat. Było to pierwsze w Polsce i 58. na świecie użycie serca Aeson, uważanego za najnowocześniejszą sztuczną pompę dostępną dla pacjentów.

Sztuczne serce Aeson Carmat /Fot. WUM

Biorcą sztucznego serca Aeson jest 37-letni mężczyzna, który trafił do szpitala z ciężką obukomorową niewydolnością serca. Ze względu na poważne nadciśnienie płucne i choroby współistniejące, został on zdyskwalifikowany z przeszczepu ludzkiego organu. Teraz ma szansę na w miarę normalne życie, bo rokowania u osób, które otrzymały serce Carmat na świecie, są optymistyczne.

Aeson Carmat to najnowocześniejsze sztuczne serce na świecie, które jest wysoce hemokompatybilne, pulsacyjne i samoregulujące. Składa się z dwóch krążących wirników, dookoła których jest żel, napędzający dwie biologiczne membrany, do których napływa i z których wypływa krew. Pompa zawiera czujniki, które same reagują na zmieniające się warunki, w zależności od aktywności pacjenta i wykonywanego wysiłku fizycznego. Serce Aeson Carmat zapewnia pacjentom duży komfort życia, bo z zewnątrz łączy się ze sterownikiem zasilanym czterema akumulatorami. Praca sztucznej pompy jest stale monitorowana przez lekarzy. Pompa Aeson jest dostępna na rynku jako pomost do przeszczepów w Unii Europejskiej i innych krajach, które uznają oznakowanie CE.

37-letni mężczyzna otrzymał sztuczne serce Aeson Carmat, bo nie miał szans na klasyczny przeszczep /Fot. WUM

Przed pierwszym w naszym kraju wszczepieniem sztucznego serca Aeson, przedstawiciele francuskiej firmy Carmat przeszkolili polskich kardiochirurgów na wielu płaszczyznach. Począwszy od samej procedury, a na prowadzeniu pacjenta przed i po operacji skończywszy. Zespołem kardiochirurgów, którzy dokonali zabiegu u 37-latka, przewodził prof. Mariusz Kuśmierczyk, Kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM to jeden z siedmiu ośrodków transplantacyjnych w Polsce, w którym dynamicznie rozwija się program przeszczepiania serc i płuc, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Klinika oferuje również wspomagania krótko-, średnio- i długoterminowe: ECMO, kontrapulsację wewnątrzaortalną, Impella 5,5, Impella RP, Heart Mate 3 oraz teraz TAH: Carmat.