Szympansy robią coś niesamowitego. Nie sądziliśmy, że to możliwe

Najnowsze badania wskazują, że dzikie szympansy pokazują przedmioty swoim bliskim bez głębszego celu, dla samego zwrócenia ich uwagi. Do tej pory uważano, że to zachowanie społeczne jest unikalne dla ludzi.
Szympansy zachowują się jak ludzie /Fot. Pixabay

Szympansy zachowują się jak ludzie /Fot. Pixabay

Zespół uczonych z University of York nagrał wideo, na którym szympansica zachęca matkę do przyłączenia się do niej w patrzeniu na liść. To bardzo nietypowe zachowanie, które – zgodnie z dotychczasową wiedzą – przypisywaliśmy tylko ludziom. Odkrycie opisane w czasopiśmie PNAS sugeruje, że szympansy mogą dzielić się doświadczeniami, używając szeroko rozpowszechnionych gestów.

Szympansy jak ludzie

Ludzie zaczynają używać gestów i wskazywać na angażujące ich przedmioty oraz zdarzenia już w pierwszym roku życia. Do tej pory jednak nie zaobserwowaliśmy, by naczelne także zachowywały się w ten sposób. Wszystkie udokumentowane gesty szympansów były wykonywane w określonym celu – by zażądać czegoś lub przed czymś ostrzec, a nie po prostu zwrócić uwagę na interesującą rzecz.

Czytaj też: Szympansy i goryle na jednym drzewie. Ponad 20 lat obserwacji, by uchwycić ten moment

Dr Claudia Wilke z University of York mówi:

Ludzie uwielbiają dzielić się ze sobą doświadczeniami – media społecznościowe kapitalizują tę cechę, a nawet w pierwszym roku życia zaczynamy pokazywać innym ciekawe rzeczy, które znaleźliśmy. Sugerowano, że “dzielenie się dla samego dzielenia” jest cechą wyłącznie ludzką, ale nasza obserwacja tych dzikich szympansów zmienia to myślenie. Zaobserwowaliśmy dorosłą szympansicę pokazującą swojej matce liść, który pielęgnowała, nie dlatego, że chciała, aby ta zrobiła cokolwiek z tym liściem, ale najprawdopodobniej dlatego, że po prostu chciała, aby ona również spojrzała na niego.

Na materiale wideo nagrano zachowanie dorosłej samicy szympansa – Fiony – która pokazującej liść swojej matce, Sutherland, w Parku Narodowym Kibale w Ugandzie. Naukowcy zbadali ponad 80 podobnych zdarzeń, aby wykluczyć alternatywne wyjaśnienia. Planowane są dalsze badania na społecznościach szympansów, aby określić, jak częste są takie zachowania.

Prof. Katie Slocombe z University of York podsumowuje:

Chociaż istnieje potrzeba zidentyfikowania dalszych przykładów tego zachowania u szympansów, nasze obserwacje wskazują, że dzielenie się uwagą dla samego dzielenia się nie jest unikalne dla ludzi. Argumentowano, że nasza zdolność do dzielenia się doświadczeniami pomogła nam wyewoluować zdolności poznawcze, które odróżniają nas od innych gatunków, takie jak zdolność do wspólnego działania, współpracy i języka.