Ta seria książek dla dzieci spodoba się też dorosłym! Oto 3 super eksperymenty, które możesz zrobić ze swoim dzieckiem

Dlaczego po zanurzeniu w occie jajko zamienia się w skoczną piłeczkę? Jakie supermoce skrywa w sobie zwykły papier? Jak wysłać tajną wiadomość za pomocą cytryny? To tylko początek trudnych pytań, na które odpowiada dzieciom (i rodzicom) nowa seria “Przygody z nauką”.
Ta seria książek dla dzieci spodoba się też dorosłym! Oto 3 super eksperymenty, które możesz zrobić ze swoim dzieckiem

Proste odpowiedzi na duże pytania małych ludzi

Niedawno wydana w Polsce francuska seria ilustrowanych książeczek składa się na razie z trzech pozycji: “Cytryna”, “Jajko” i “Papier”, które w przyjazny i zabawowy sposób wyjaśniają dzieciom przedmioty i zjawiska z ich codziennego życia. Za jej powstanie odpowiadają trzy osoby, które mają jeden cel – przybliżenie najmłodszym świata nauki. Trio stanowią: autorka literatury dziecięcej i pomysłodawczyni serii Cécile Jugla, która hołduje idei, że najlepszym sposobem na zgłębianie tajemnic świata jest wnikliwa obserwacja i eksperymenty; Jack Guichard, który jest byłym dyrektorem paryskiego centrum nauki Palais de la Découverte i pomysłodawcą wystawy “Cité des enfants” i którego misją jest przedstawianie zagadnień naukowych w przystępny i ciekawy sposób, a także ilustrator opowiadań dla dużych i małych Laurent Simon.

Każda z należących do serii książeczek koncentruje się na jednym przedmiocie, które każde dziecko zna ze swojej codzienności, i rozkłada go na czynniki pierwsze – począwszy od ciekawostek na temat jego budowy, składu i właściwości, przechodząc do bezpośrednich eksperymentów, które można wykonać razem z rodzicem lub pod jego okiem, a niekiedy zahaczając nawet o proste zadania kulinarne, które pomogą dzieciom włączyć się w codzienne prace domowe. Najlepsze jest to, że do wykonania domowych eksperymentów nie potrzeba wymyślnych rzeczy – większość z nich  ma w domu prawie każdy z nas!

Twaróg z cytryny, kwiaty z papieru i sprężyste jajko

Kto by pomyślał, że cytryna, papier i jajko może dostarczyć tyle frajdy? Z zabawami i doświadczeniami zaproponowanych przez autorów serii “Przygody z nauką” żadne dziecko nie powinno narzekać na nudę – pod warunkiem, że wcześniej zadbasz o to, by w domu nie zabrakło wszystkich niezbędnych elementów do przeprowadzenia eksperymentów. Na Twojej głowie będzie jedynie przygotowanie wszystkich akcesoriów i zabezpieczenie bezpośredniego otoczenia obszaru eksperymentowania, bo czysto nie będzie… Ale żadna wielka nauka nie postała bez odrobiny chaosu, więc czasami warto przymknąć na to oko – pozwól dziecku eksplorować świat tak, jak lubi najbardziej.

3 eksperymenty z książek “Przygody z nauką”, które możesz zrobić z dzieckiem

Twaróg z cytryny

Czy Ty i Twój szkrab wiecie o tym, że aby zajadać się domowym twarogiem wystarczą tylko 2 składniki? Mowa o mleku i cytrynach. Co z nimi zrobić?

  1. Podgrzejcie rondelku 500 ml mleka, jednak uważajcie, by go nie zagotować – naczynie powinno zostać zdjęte z gazu w momencie, gdy zauważycie na tafli napoju pierwsze bąbelki.
  2. Przelejcie mleko do miski i od razu dodajcie do niego 4 łyżki soku z cytryny. Widzicie powstające grudki? Wasza masa zaczyna krzepnąć. Teraz odstawcie ją na godzinę do całkowitego wystygnięcia.
  3. Czas na pozbycie się z masy twarogowej zbędnych płynów – w tym celu trzeba chwycić za wyłożone gazą albo cienkim materiałem sitko, przez które delikatnie odsączycie serwatkę. Wasz domowy twaróg jest gotowy, jednak musi jeszcze odleżeć swoje w lodówce – odstawcie go tam na co najmniej 6 godzin, potem… smacznego!

Jak wyjaśnić dziecku, dlaczego w mleku zachodzi taka zmiana? Książeczka “Cytryna” spieszy z podpowiedzią!

Znikająca skorupka

Jajko to bardzo fascynujący organizm o wielu niezwykłych właściwościach. Zadaniem jego skorupki jest chronienie pisklęcia przez zagrożeniami z zewnątrz i bakteriami, jednocześnie dostarczając mu niezbędny do rozwoju tlen. Czy wiecie, dlaczego po kontakcie z octem staje się gumowata? 

  1. Włóżcie jajko do szklanki i zalejcie je octem tak, by poziom wody sięgał ponad całą skorupkę, a następnie odstawcie je na 24 godziny.
  2. Po upływie tego czasu odlejcie ocet i zacznijcie badać jajko – jak się zmieniło? Poproś małego człowieka, żeby spróbował odbić jajko od stołu i poszukał jego skorupki. Co się z nią stało? Książeczka “Jajko” świetnie wyjaśnia procesy chemiczne, które zadziały się w eksperymencie.

Ultramocny papier

Papier kryje w sobie wiele możliwości – między innymi moc udźwignięcia całkiem pokaźnego ciężaru. Ile książek uniosą kartki z Waszej domowej drukarki albo zwykłego bloku szkolnego?

Aby to sprawdzić, weźcie proste 4 kartki i pozwijajcie je w rulony, zabezpieczając skręt taśmą klejącą. Powstałe w ten sposób kolumny umieśćcie na twardym i prostym podłożu, a następnie poproś swoje dziecko o to, by układało na nich książki – jedna po drugiej. Ile książek uniesie Wasza konstrukcja i jak to jest możliwe? Według autorów książki “Papier” powinny sprostać równowartości wagi przeciętnego pięciolatka, a więc około 20 kilogramom.