Ta technologia ma zbudować miasta przyszłości. Pierwsza dostępna dla wszystkich sieć 5G w Polsce

Ruszyła w grudniu w Warszawie, docelowo obejmie cały kraj i ma bardzo wpłynąć na nasze codzienne życie.

5G to skrót opisujący standard technologiczny. Chodzi o piątą generację sieci telefonii komórkowej. Każda kolejna przynosiła zwiększenie prędkości przenoszenia danych, poprawę jakości połączenia tak, by nie wpływały na nie zakłócenia. Poziom, w który właśnie wchodzimy jest na tyle imponujący, że będziemy powierzać mu nie tylko rozmowy czy wysyłanie śmiesznych zdjęć. Sieć 5G będzie obsługiwać systemy zdrowotne i komunikacyjne. Wszystko za sprawą trwającego już procesu w naszej cywilizacji nazywanego Rewolucją Przemysłową 4.0

Po tym jak ludzkość przeszła przez epokę maszyn parowych, wejście elektrycznosci i komputerów do naszych mieszkań i miejsc pracy czas na kolejny wielki przełom. Tym razem jest to łączenie ze sobą urządzeń w sprawnie działające systemy. Przykład? Elektroniczna opaska, którą masz na ręku i korzystasz z niej do monitorowania codziennego treningu może w razie stwierdzenia zatrzymania twojego pulsu wezwać karetkę, która dzięki GPS’owi we wnętrzu gadżetu nie straci ani chwili szukając cię w terenie. Dodajmy do tego na przykład transmisje na żywo o najwyższej jakości, poprawiające rozrywkę ale także choćby zdalne konsultacje lekarskie, badania naukowe i sympozja. 

Kolejny? Autostrada, która dopasowuje system oświetlenia drogowego do aktywności pojazdów, które zresztą poruszają się autonomicznie korzystając z map, czujników i wymiany informacji z monitoringiem trasy. 

Wraz z Rewolucją Przemysłową 4.0 zaciera się granica między człowiekiem, a maszyną. Przenosimy naszą aktywność do sieci, pracujemy w niej, poznajemy nowych przyjaciół, a czasem nawet przyszłych partnerów. Spędzamy w niej długie godziny, a dla ludzi wychowanych w świecie dostępnego wszędzie internetu nie do wyobrażenia mógłby być fakt, że nagle staje się on ograniczony, wolny, albo nie jest w stanie obsłużyć ich potrzeb. 

Technologia 5G pozwala na przesyłanie danych z prędkością 10 do 100 gigabajtów na sekundę, opóźnienia praktycznie niezauważalne dla nas i co bardzo ważne – jej wydajność nie spada gdy z sieci korzysta wielu użytkowników naraz. Dlatego standard ten umożliwia tworzenia inteligentnych miast, fabryk i elektrowni, które są sterowane wewnętrznie przez połączone w jedną sieć maszyny. 

7 grudnia po raz pierwszy w Polsce T-Mobile uruchomił sieć 5G. Na początku jej zasięgiem ma być objęta stolica, jednak można się spodziewać, że kolejne obszary kraju szybko przyjmą ten standard. Do 2025 roku sieć 5G ma być dostępna we wszystkich miastach i na głównych szlakach handlowych Polski. 
 

Artykuł powstał przy współpracy z T-Mobile.