Pozycja ma znaczenie. Co zrobić, by tabletki przeciwbólowe działały szybciej?

Naukowcy odkryli, w jaki sposób najlepiej połykać tabletki. Nie powinno być zaskoczeniem, że większość z nas na co dzień prawdopodobnie robi to źle.
Tabletki najlepiej przyjmować w określonej pozycji /Fot. Pixabay

Tabletki najlepiej przyjmować w określonej pozycji /Fot. Pixabay

Kiedy boli nas głowa i sięgamy po stosowną tabletkę, raczej nie myślimy o właściwej pozycji ciała, bo chcemy jak najszybciej pozbyć się problemu. Badania przeprowadzone przez uczonych z Johns Hopkins University wskazują, że to błąd. Dzięki właściwej postawie lek może zacząć działać szybciej, a nieodpowiednia pozycja ciała może opóźnić ten proces nawet o godzinę.

Czytaj też: Miliroboty dostarczą lek dokładnie tam, gdzie potrzebujesz. Tabletki pójdą w zapomnienie?

Ustalenia opierają się na pierwszym na świecie modelu symulującym mechanikę rozpuszczania leków w ludzkim żołądku. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Physics of Fluids.

Rajat Mittal z Johns Hopkins University i ekspert w dziedzinie dynamiki płynów wyjaśnia:

Byliśmy bardzo zaskoczeni, że postawa miała tak ogromny wpływ na szybkość rozpuszczania pigułki. Nigdy nie zastanawiałem się nad tym, czy robię to dobrze czy źle, ale teraz na pewno będę o tym myślał za każdym razem, gdy zażyję tabletkę.

Jak łykać tabletki?

Uczeni z Johns Hopkins University stworzyli StomachSim, pierwsza na świecie tak złożona symulacja ludzkiego żołądka. Dzięki połączeniu fizyki z biomechaniką, StomachSim naśladuje procesy zachodzące wewnątrz żołądka, gdy trawi on pokarm lub wchłania lekarstwo.

W jakiej pozycji zażywać tabletki? /Fot. Johns Hopkins University

Warto wspomnieć, że większość tabletek nie zaczyna działać, gdy ich zawartość nie trafi do jelit. Im bliżej dolnej części żołądka – antrum – tym szybciej pigułka się rozpuszcza i uwalnia swoją zawartość do dwunastnicy, pierwszej części jelita cienkiego. Postawa ma kluczowe znaczenie dla wydajności tego procesu. Wynika to zarówno z grawitacji, jak i naturalnej asymetrii żołądka.

Przetestowano cztery postawy, a przyjmowanie tabletek w pozycji leżącej na prawym boku okazało się zdecydowanie najlepsze. W takim położeniu pigułka najszybciej trafiała do odpowiedniej części żołądka, przyspieszając tempo rozpuszczania nawet 2,3 razy. Najgorsza okazała się pozycja na lewym boku, ale nie za dobrze wypadła także pozycja wyprostowana, czyli tak, jak większość z nas zażywa pigułki.

Wyniki okazały się jednoznaczne: rozpuszczenie tabletki na prawym boku zajmowało średnio 10 minut, w pozycji pionowej 23 minuty, a na lewym boku ponad 100 minut! Warto o tym pamiętać przy kolejnym zażywaniu leków przeciwbólowych, które powinny działać jak najszybciej.

Czytaj też: Ta pigułka zrobi ci zastrzyk zupełnie bezboleśnie – w żołądek. Wkrótce będzie testowana z udziałem ludzi

Rajat Mittal podsumował:

Dla osób starszych, siedzących lub przykutych do łóżka, to czy obracają się w lewo czy w prawo może mieć ogromny wpływ.

Przyszłe badania będą miały na celu przewidzieć, jak zmiany w biomechanice żołądka wpływają na tempo wchłaniania leków, a także jak jedzenie jest przetwarzane w żołądku.