Tymi cechami charakteryzuje się książka  T.S Learner  „Mapa”, wydana przez HACHETTE POLSKA.  Jeśli podobał się wam „Kod Leonarda  da Vinci ” Dana Browna, to tej książki nie możecie przegapić. Tym bardziej, że obie te pozycje  znakomicie przetłumaczył Krzysztof Mazurek, co już jest rekomendacją samą w sobie.

- Moja powieść to fikcja literacka tworzona z myślą, by odkrywać nowe ścieżki, bawić, inspirować i zaciekawiać - pisze w nocie od autora Tobsha  Learner, znana na świecie autorka książek i dramaturg. Urodzona i wychowana w Anglii,  teraz dzieli swój czas pomiędzy Australię, Wielką Brytanię i USA, gdzie jej kolejne książki zdobywają  tak  czytelników jak i krytyków.

Jak wiele książek tego typu, „MAPA”  dzieje się w dwóch przedziałach czasowych: pierwszy to  rok 1613, drugi 1953. Powieść zaczyna się od dość znanego  schematu, w którym  bohater, tym razem jest nim młody naukowiec, znajduje tajemniczą księgę. 

„Mapa” jednak broni się coraz lepiej  z każdą przeczytaną stroną. W 1953 roku w Londynie w ręce Augusta Winthropa, kartografa, miłośnika średniowiecza i literatury klasycznej, trafia niezwykła kronika, antyczna księga. Okazuje się, że  ten  bardzo  cenny dziennik  należał  do słynnego alchemika, Shimona Mendiluze, spalonego na stosie w londyńskim Tower w 1646 roku, po jego ucieczce przed hiszpańską inkwizycją.  

\Śledząc poczynania  naszego bohatera, który jest  synem   znanego i wpływowego  polityka amerykańskiego,  trafiamy do zniszczonej II wojną światową Europy. W księdze ukryta jest mapa wskazująca  Hiszpanię, Francję Niemcy i jeszcze jedno miejsce, które zostało opisane na ostatniej stronie, niestety wyrwanej. W jednym ze wskazanych na mapie tajemniczych miejsc  miał być ukryty eliksir wiecznego życia. August wyrusza więc  w niebezpieczną podróż. Śledzony przez szpiegów i agentów tajnych służb próbuje ustrzec mapę przez zakusami licznych wrogów, którzy znalezisko chcieliby wykorzystać dla swoich celów.

Podczas tej niezwykłej wyprawy przemierza kraje, przekracza granice państwowe i wpada w wir wydarzeń rozgrywających się  w powojennej  Europie. Mapa doprowadzi go jednak  w inne miejsce niż zakładała: do labiryntów, które mają moc odmieniania biegu świata…

Chcąc za wszelką cenę  rozwiązać zagadkę z przeszłości, August musi dokończyć ryzykowną wyprawę, rozszyfrować starożytne inskrypcje, rozwikłać kabalistyczne przepowiednie, odkryć sekret sprzed trzech tysięcy lat i unieszkodliwić międzynarodowy spisek zanim tajemnica wpadnie w niepowołane ręce, a on sam  dostanie się w ręce  płatnego zabójcy .

Podsumowując: ponad 600 stron doskonałej  lektury trzymającej czytelnika w napięciu,  jak u  największych mistrzów tego gatunku.

Ewa Trzcińska