Tajemnice świata przyrody. Filmy i programy dla całej rodziny, które musicie zobaczyć w weekend

Trwająca już rok pandemia koronawirusa i towarzyszące jej obostrzenia skutecznie komplikują nam codzienne życie. Praca w dużej mierze przeniosła się do domów, z których wychodzimy rzadko – najczęściej tylko po to, by zająć się organizacją codziennych obowiązków. Tymczasem świat nie zatrzymał się w miejscu, życie wciąż się toczy, a niektóre jego odsłony są jeszcze intensywniejsze niż kiedykolwiek. Mowa oczywiście o przyrodzie, która w wielu miejscach – dzięki ograniczonej ludzkiej aktywności – przeżywa rozkwit. Jeśli nie mamy szansy, by wyjechać w egzotyczne miejsca i na żywo cieszyć oczy dziką przyrodą, możemy obejrzeć ją na ekranie telewizora. Oto przegląd najciekawszych filmów i programów przyrodniczych dla całej rodziny.


Netflix o naturze – najlepsze programy przyrodnicze

Programy o zwierzętach mają to do siebie, że kochają je zarówno dzieci, jak i dorośli. Dzika przyroda jest fascynująca i potrafi zaciekawić nawet największego telewizyjnego sceptyka. Szeroki wybór doskonałych programów przyrodniczych znajdziemy na platformie Netflix (którą teraz możemy otrzymać za darmo aż na 12 miesięcy przy zakupie abonamentu telewizyjnego i internetu w Vectrze). Oto propozycje najciekawszych produkcji:

Oto planeta, na której żyjemy

„Nasza planeta” to produkcja, o której jest głośno od niej premiery. Niezwykła opowieść o losach ziemi, o żyjących na niej gatunkach, zwierzętach zagrożonych wyginięciem, pięknie dzikiej przyrody, która musi sobie radzić w nierównym starciu z wyniszczającą, ludzką działalnością. Serial miał premierę w 2019 roku, a jego lektorem jest nie kto inny jak legendarny David Attenborough. Razem z ikonicznym przyrodnikiem podróżujemy przez świat, poznając jego najbardziej dzikie zakamarki.

Osiem odcinków pozwala nam poznać niezwykłe historie z mórz i oceanów, lasów, dżungli, pustyń i skutych lodem krain. Seria jest zrealizowana z rozmachem, pierwszy raz w historii oglądamy na ekranie nocne życie wielu gatunków, których dotąd nikt jeszcze nie uchwycił kamerą. Zdjęcia zapierają dech w piersi, historie poruszają do głębi, dając przyczynek do daleko idącej, ekologicznej refleksji nad światem. Wspaniała produkcja dla całej rodziny.

Programy o zwierzętach – historie pingwinów

„Marsz pingwinów 2: Przygoda na krańcu świata” to dokument przyrodniczy, który przenosi nas w świat niezwykły świat pingwinich stad. Okazuje się, że obserwowanie życia, dojrzewania i rozwoju tych fascynujących zwierząt może być naprawdę porywające. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że lektorem filmu jest sam Morgan Freeman! Przez niemal półtorej godziny oglądamy na ekranie życie pingwinów cesarskich, które wyruszają w podróż, by znaleźć miłość, spłodzić potomstwo i przetrwać w trudnych warunkach. Naturalny cykl życia, przyroda, piękne krajobrazy – wszystko to dostajemy w ramach tego przeuroczego obrazu filmowego.

Zwierzę na ekranie – kilka słów o przyjaźni z ośmiornicą

Jednym z największych hitów Netflixa ostatnich miesięcy jest film „Czego nauczyła mnie ośmiornica”. To historia przyjaźni, która zawiązała się między człowiekiem a tytułową ośmiornicą. Choć może brzmi to absurdalnie, to każdy, kto obejrzy ten film, szybko pojmie, jak niezwykła relacja może połączyć dwie tak odmienne istoty. Oprócz cudownych zdjęć podwodnego świata Południowej Afryki historia dostarcza nam całej masy wzruszeń, refleksji i uśmiechów. Bohater filmu, Craig Foster, przenosi nas w świat przyrody, w którym zaciera się granica między tym, co ludzkie, a tym, co dzikie i niepoznane.

Urocze zwierzaki na ekranie

„Najbardziej urocze zwierzęta świata” to produkcja, którą możemy z powodzeniem oglądać całą rodziną. Pokochają ją maluchy, doceni młodzież, polubią dorośli – bo jak nie lubić tak słodkich zwierzątek? W tym przyrodniczym serialu dokumentalnym badacze próbują dociec, jak „bycie uroczym” wpływa na rozwój gatunku i jego możliwości przetrwania w trudnym świecie dzikiej przyrody. Okazuje się bowiem, że małe niedźwiadki i puszyste koale zachwycają nie tylko ludzi, ale swoim wyglądem wzbudzają sympatię nawet wśród innych zwierząt. Serial ten to doskonałe połączenie rozrywki i solidnej dawki wiedzy o otaczającym nas świecie. A teraz z internetem i telewizją cyfrową Vectra dostęp do takich perełek dostaniemy za darmo nawet na 12 miesięcy!