Tajemnicze zniknięcie żony w cichym i spokojnym Castlerock

Rankiem 19 maja 1991 roku w miasteczku Castlerock w Irlandii Północnej znika bez śladu Lesley Howell. To 31-letnia żona znanego i odnoszącego sukcesy zawodowe dentysty, Colina Howella, oraz matka czworga dzieci. Zaniepokojony mąż bezzwłocznie wszczyna poszukiwania.
Tajemnicze zniknięcie żony w cichym i  spokojnym Castlerock

Castlerock to spokojna, niewielka miejscowość położona na północnym krańcu Irlandii Północnej. Wszyscy się tu znają, uczęszczają do tego samego kościoła Baptystów, często spotykają się na imprezach rodzinnych. Mimo swych małżeńskich problemów, Colin i Lesley Howell mają opinię zgodnej, dobranej pary przykładnie wychowującej gromadkę dzieci, które są dla nich, a szczególnie dla Lesley, całym światem. Howellowie również bardzo czynnie uczestniczą w życiu kościoła – Colin grywa na gitarze w czasie mszy, wraz z żoną organizują spotkania, podczas których czytana jest biblia. Dlatego, gdy Lesley nagle znika, Colin w pierwszej kolejności dzwoni do pastora, zamiast na posterunek policji.

Poszukiwania

Zaniepokojony mąż prosi starszyznę kościoła o pomoc. Przeszukują dom, by znaleźć jakieś wskazówki dotyczące miejsca pobytu Lesley. Colin znajduje w jej rzeczach dziwny list sugerujący, że kobieta mogłaby targnąć się na swoje życie. Pisze w nim, że zamierza zasnąć na bardzo długi czas, lecz nie wie na jak długo, wspomina w kilku słowach szczęśliwe chwile spędzone z mężem, pisze też o psychicznym bólu, który jej towarzyszy. Zmartwiony Colin zwierza się starszyźnie, że obawia się, iż powodem dziwnego zachowania żony, nadużywania przez nią alkoholu i łykania nadmiernej ilości środków nasennych jest nagła śmierć jej ojca, z którym Lesley była bardzo blisko związana. Mówi także, że po części mogą to być także problemy w małżeństwie, z którymi zmagają się od jakiegoś czasu.

Grupa poszukiwawcza wyrusza do domu zmarłego jedenaście dni wcześniej ojca kobiety w nadziei, że właśnie tam ją znajdą.

Odkrycie w garażu

Dom Henry’ego Clarke’a, ojca poszukiwanej kobiety, położony jest na wzgórzu, z którego rozciąga się malowniczy widok na ocean. Budynek stoi w szeregu dwunastu bliźniaków nazywanych przez mieszkańców The Apostles „Apostołami”. Colin wraz z kilkoma osobami przyjeżdża na miejsce chwilę po godz.13. Zaczynają przeszukiwać dom, od strychu po piwnice. Bez skutku. Na koniec udają się do garażu.

Gdy otwierają drzwi, w ich nozdrza wdziera się duszący zapach spalin.  W środku stoi zaparkowany samochód należący do rodziny Howellów. Auto zostało ustawione w taki sposób, że na pierwszy rzut oka widać jedynie tył pojazdu. Bagażnik jest lekko uchylony i wystaje z niego rura od odkurzacza przymocowana do wydechu. Gdy drżącą ręką Colin otwiera klapę, jego oczom ukazuje się straszny widok…

W środku leży Lesley.  Jest ubrana w dresy, nie ma skarpetek, a buty ma ledwo wsunięte na stopy. Przy jej ciele jest walkman i zdjęcia, na których widać ją, Colina i jej ojca.  Wstrząśnięty mężczyzna zaczyna szlochać.

Jednak to nie jedyne tragiczne znalezisko. Na siedzeniu kierowcy członkowie starszyzny kościelnej zauważają siedzącego w dość nienaturalnej pozycji, z nogą wyciągniętą na zewnątrz, Trevora Buchanana, przyjaciela rodziny i członka wspólnoty kościoła Baptystów. Oboje są martwi.

Ktoś z grupy poszukiwawczej zawiadamia policję.

Zobacz zwiastun programu:

Śledztwo

Po kilku minutach na miejsce przybywają śledczy. Najpierw rozmawiają z Colinem, który opowiada o nietypowym zachowaniu żony, o tym, że zaczęła pić i brać pigułki nasenne, że mieli ostatnio problemy w rodzinie, a kilka dni wcześniej zmarł jej ojciec. Pokazuje również detektywom list znaleziony w rzeczach Lesley.

Następnie stróże prawa wraz z technikami kryminalistycznymi prowadzą oględziny, zbierają ślady, robią zdjęcia. Przybyły na miejsce lekarz sądowy, po stanie zwłok i ich temperaturze stwierdza, że Lesley i Trevor nie żyją od kilku godzin i zmarli wskutek zatrucia dwutlenkiem węgla.

Prowadzący śledztwo detektyw bez mrugnięcia okiem stwierdza, że to, co zastali w garażu, wygląda mu na podwójne, zaplanowane wcześniej samobójstwo.

Po kilku dniach znane są wyniki sekcji zwłok. Badania toksykologiczne ujawniają we krwi obojga obecność środka nasennego – temazepamu. Potwierdzają także wstępną diagnozę lekarza sądowego – Lesley Howell i Trevor Buchanan śmiertelnie zatruli się spalinami.

Śledztwo zostaje zamknięte, a wynik jest jednoznaczny – podwójne, zaplanowane samobójstwo.

 Jednak czy na pewno? Pojawiają się pytania i wątpliwości. Czy Lesley i Trevor mieli romans? Czy do samobójstwa pchnęły ich wyrzuty sumienia, a może ta historia jest bardziej skomplikowana?

O tym przekonać się będzie można oglądając już 13 listopada o 21:00 na CBS Reality premierowy odcinek 2. sezonu serialu dokumentalnego produkcji własnej pt.: „Spisane krwią”. O tajemniczym, podwójnym samobójstwie opowie autorka kryminałów, Clare Mackintosh, w której powieściach pobrzmiewają echa tej historii.

Na spotkanie z Mackintosh i innymi światowej sławy autorami, w tym Tess Gerritsen, Karin Slaughter czy Peterem Robinsonem, na których twórczość miały wpływ prawdziwe zbrodnie, kanał CBS Reality zaprasza w produkcji własnej, serialu dokumentalnym „Spisane krwią” – od 13 listopada, w każdy wtorek o 21:00. 1. odcinek 2. sezonu serii  można również obejrzeć  na kanale CBS Reality w serwisie YouTube: 

Strona kanału: www.cbsreality.tv/domowa.php