Kiedy w 1975 roku César Milstein, Georges Köhler i Niels Kaj Jerne opracowali metodę uzyskiwania na dużą skalę tzw. przeciwciał monoklonalnych, w środowisku medycznym zapanował entuzjazm. Wydawało się, że naukowcy dostarczyli lekarzom idealnej broni przeciw schorzeniom autoimmunologicznym, stanom zapalnym, infekcjom i nowotworom. Wystarczyło wyprodukować specyficzny rodzaj przeciwciała – białko, które będzie rozpoznawać chorobotwórcze bakterie czy komórki rakowe – a potem dołączyć do niego „bombę” w postaci np. toksyny, by precyzyjnie zniszczyć źródło choroby. Autorzy odkrycia w ekspresowym tempie, bo zaledwie dziewięć lat po opublikowaniu wyników, doczekali się Nagrody Nobla.

Dlaczego więc dziś nadal nie radzimy sobie z rakiem czy antybiotykoopornymi szczepami bakterii? Bo gdy doszło do zastosowań praktycznych, okazało się, że przeciwciała monoklonalne są obarczone zbyt wieloma wadami, by można je było wykorzystać w terapii na dużą skalę. Realna szansa na pokonanie tych ograniczeń pojawiła się dopiero niedawno.

BIAŁKA DO BOJU!


Klasyczne przeciwciała produkowane przez ssaki składają się z czterech fragmentów białkowych: dwóch łańcuchów lekkich i dwóch ciężkich. Razem tworzą one strukturę przypominającą kształtem literę Y. Za to, że przeciwciało rozpoznaje swój cel (epitop – charakterystyczny rejon jakiegoś antygenu, czyli cząsteczki chemicznej, takiej jak białko, DNA czy węglowodan), odpowiadają końce łańcuchów, gdzie znajdują się tzw. regiony zmienne.

Gdy przeciwciało przyczepi się nimi do swego celu, organizm dowiaduje się, gdzie należy zastosować środki bojowe. Wówczas wyspecjalizowane cząsteczki mogą np. zniszczyć komórkę rakową czy tę, która została zainfekowana wirusem. Białka odpornościowe mogą też neutralizować toksyny i ułatwiać ich usuwanie z organizmu. Duża część gnębiących nas chorób to efekt nieskutecznej lub zbyt późno uruchomionej produkcji przeciwciał.

Ich naturalnymi fabrykami są wyspecjalizowane białe krwinki zwane limfocytami B. W odpowiedzi na pojawienie się antygenu wytwarzają one wiele typów przeciwciał, skierowanych przeciwko różnym fragmentom „wroga”. Jeśli jednak wyizolujemy jeden limfocyt i uczynimy go nieśmiertelnym (przez połączenie z komórką rakową), mamy możliwość produkowania tylko jednego rodzaju białek – właśnie przeciwciał monoklonalnych.

CO ZA DUŻE, TO NIESKUTECZNE


Dlaczego przeciwciała te okazały się mniej skuteczne, niż sądzono? Po pierwsze dlatego, że w większości przypadków produkowano je przy użyciu komórek pobranych od myszy. Wprowadzenie mysich białek do organizmu człowieka może wywołać silną i nie zawsze dla pacjenta korzystną odpowiedź immunologiczną.

Po drugie – typowe ssacze przeciwciała okazały się zbyt duże. Pół biedy, jeśli mają działać w krwiobiegu, ale gdy ich cele znajdują się wewnątrz komórek (tak jak w przypadku raka), to przeciwciała nie mają po prostu szansy na dotarcie tam, ponieważ nie mogą sforsować błony komórkowej. Często też przeciwciało jest większe niż cząsteczka, przeciwko której zostało skierowane. Jeśli chcemy, by zaatakowało np. aktywne centrum jakiegoś enzymu, może się okazać, że się tam po prostu nie wciśnie – i cała praca na nic.'

ODKRYCIE Z NUDÓW


Naukowcy próbowali zmniejszyć przeciwciała, obcinając za pomocą enzymów ich zbędne fragmenty. W ten sposób udało się zidentyfikować najmniejsze regiony, które odpowiadają za przyczepianie się do antygenu i zachowują właściwości „dużego” przeciwciała. Jednak i ten wynalazek nie znalazł szerokiego zastosowania. Sztucznie pocięte przeciwciała – tzw. fragmenty Fab – były mniej skuteczne i mniej stabilne, a na dodatek miały skłonności do zlepiania się w bezużyteczne grudki. W sumie nie ma się czemu dziwić – nasze przeciwciała wyewoluowały jako duże kompleksy białkowe i to, co wydawało się zbędne, na pewno pełni w nich ważną funkcję.

Okazało się jednak, że ewolucja doprowadziła też do powstania innego typu przeciwciał – dokładnie takich, jakie naukowcy próbowali uzyskać w laboratorium. I nie wiadomo, czy zostałyby odkryte, gdyby nie... znudzeni studenci.

Wszystko zaczęło się w latach 80. XX wieku na ćwiczeniach z immunologii na belgijskim Vrije Universiteit Brussel. Studenci narzekali, że ich eksperymenty są banalne. Prowadzący zajęcia Raymond Hamers zaproponował im więc, by spróbowali wyizolować przeciwciała z osocza wielbłąda. Nikt tego wcześniej nie robił, a w laboratoryjnej zamrażarce leżała akurat półlitrowa flaszka z krwią dromadera.

NIE TYLKO DO LECZENIA

Badania nad wielbłądzimi przeciwciałami koncentrują się wokół zastosowań medycznych, ale białka te mogą też zrewolucjonizować pracę biologów molekularnych. „Należy mieć nadzieję, że odczynniki oparte na nanociałach wkrótce staną się komercyjnie dostępne i umożliwią specjalistom od mikroskopii wizualizację struktur dotychczas niedostępnych z użyciem metod immunofluorescencji” – mówi immunolog dr Maciej Olszewski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, specjalizujący się w mikroskopii konfokalnej. Zespół kierowany przez Heinricha Leonhardta z Ludwig-Maximilians- Universität München opracował system syntezy przeciwciał wielbłądzich połączonych z fluorescencyjnym białkiem mRFP. Dzięki tego typu środkom możliwe będzie oznakowanie świecącą substancją konkretnych białek w żyjącym organizmie i sfotografowanie ich w akcji – coś, o czym od lat marzyło wielu mikroskopistów.