Takiego osobnika jeszcze nie widziano. Panda albinos

Sfotografowali go pracownicy rezerwatu Wolong w chińskiej prowincji Syczuan.
Takiego osobnika jeszcze nie widziano. Panda albinos

W historii zdarzały się wcześniej osobniki biało brązowe, ale śnieżno-biały to wyjątkowy przypadek. Zdjęcie zwierzaka wykonał w kwietniu podczerwony aparat zamontowany przez personel parku. Reprezentujący Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody Li Sheng potwierdził, że to pierwszy obraz zupełnie białego misia tego gatunku.
 

Wcześniej w historii zdarzały się na przykład w prowincji Quiling i Shaanxi przypadki pand wielkich o brązowym kolorze futra, w miejscach gdzie zwykle jest czarne. Kolor futra wyjątkowego niedźwiadka to efekt albinizmu. To dziedziczna cecha zatrzymująca w organizmie syntezę melaniny i tym samym wpływająca na kolor włosów i skóry.
 

W przypadku innych niedźwiedzi spośród znanych nam ośmiu gatunków natrafiano także na przypadki albinizmu, jednak są one bardzo rzadkie. – Osobiście uważam, że to dość losowe, że udało się go odkryć, bo albinizm pokazuje się rzadko – przekonuje Li.

Zwierzęta wyróżniające się tą cechą rzadko mogą długo przetrwać na wolności. Ze względu na kolor są bardzo wyróżniającym się i łatwym celem. W tym jednak przypadku niedźwiedź ma niewielu naturalnych wrogów i albinos czuje się dobrze. Jego wiek ocenia się na rok, góra dwa lata.
 

Na wolności, wedle danych z 2016 roku, żyje około 1900 pand wielkich.