Technologia Omni-Heat Infinity od Columbia Sportswear pomaga w eksploracji Księżyca

Od początków eksploracji kosmosu przez człowieka mówiono, że efekty rozwoju niezbędnej techniki prędzej czy później trafią pod przysłowiowe strzechy, poprawiając komfort życia zwykłych ludzi. Wielokrotnie znalazło to potwierdzenie w faktach. Rozglądając się dziś wokół, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele otaczających nas wynalazków powstało w wyniku inspiracji rozwiązaniami, wykorzystywanymi w programach kosmicznych. Przykładem jest technologia Omni-Heat Infinty od Columbia Sportswear.  
Technologia Omni-Heat Infinity od Columbia Sportswear pomaga w eksploracji Księżyca

Do czego służy Omni-Heat Infinity?

Loty kosmiczne oznaczają co do zasady wystawienie sprzętu na ekstremalne warunki termiczne. Temperatury w krótkim czasie mogą wahać się od ekstremalnego zimna, do temperatur przekraczających 120°C, a przejścia między nimi mogą być bardzo gwałtowne. Wymagane jest z jednej strony aktywne ogrzewanie sprzętu, a z drugiej zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej.

Technologia Omni-Heat powstała ponad dekadę temu, w wyniku inspiracji kocami kosmicznymi NASA i doskonale sprawdza się w odzieży outdoorowej. O jej najnowszej odsłonie – Omni-Heat Infinity – opowiedział nam dr Haskell Beckham, wiceprezes ds. innowacji w Columbia Sportswear:

Ta innowacyjna, złota podszewka skutecznie pomaga regulować temperaturę poprzez odbijanie i zatrzymywanie ciepła produkowanego przez organizm, zapewniając równocześnie wysoką oddychalność. Zastosowaliśmy ją już w ponad 100 nowych modelach odzieży wierzchniej, sportowej i akcesoriów.
Technologia Omni-Heat™ Infinity została gruntownie przetestowana na Ziemi, a dzięki nowemu przedsięwzięciu byliśmy w stanie poddać ją testom w bardzo ekstremalnych warunkach panujących na Księżycu i temperaturach sięgających prawdopodobnie -150 st.C.

Wyjątkowe właściwości izolacyjne technologii Omni-Heat™ Infinity potwierdziły badania laboratoryjne firmy Intuitive Machines, która postanowiła wykorzystać osiągnięcia Columbia Sportswear w swoim lądowniku księżycowym Nova-C w misji IM-1.

Misja IM-1 jest efektem nawiązanej przez NASA współpracy z Intuitive Machines w ramach inicjatywy NASA Commercial Lunar Payload Services, która należy do programu Artemis. Skąd zainteresowanie firmy odzieżowej udziałem w takim programie?

Intuitive Machines potrzebowało silnego partnera, którego wsparcie umożliwiłoby komercyjną eksplorację Księżyca. Jednocześnie wierzyliśmy, że ten projekt jest wyjątkową okazją, aby przetestować naszą technologię Omni-Heat Infinity w ekstremalnych warunkach. W ten sposób technologia Columbia zatoczyła pełne koło: wysłaliśmy na Księżyc produkt, którego pierwsza wersja powstała ponad dekadę temu, i którego inspiracją były koce kosmiczne NASA powiedział dr Haskell Beckham.

Misja IM-1

Lądownik księżycowy Odyseusz typu Nova-C, wykorzystujący tkaninę izolacyjną Omni-Heat Infinity do zapewnienia osłony termicznej wrażliwych na temperaturę zbiorników paliwa kriogenicznego, wyruszył w swoją księżycową misję 15 lutego 2024 roku na szczycie rakiety Falcon 9. Po odłączeniu się od drugiego stopnia lądownik uruchomił wszystkie systemy czujników i łączności. Po ocenie stanu kontrola naziemna wprowadziła niewielkie poprawki w oprogramowaniu nawigacyjnym lądownika i przygotowała go do manewru TLI (Trans-Lunar Injection).

Przez cały czas izolacja Omni-Heat Infinity sprawdzała się znakomicie, typowo przeprowadzana w takich warunkach jest także kontrolowana rotacja, zapewniająca równomierne wystawianie konstrukcji na promieniowanie słoneczne. Po licznych testach i korektach kursu ostatecznie lądownik osiadł na powierzchni księżyca 22 lutego – nie wszystko przy tym poszło, jak należy, Odyseusz złamał jedną z nóg, w wyniku czego doszło do przechylenia się maszyny o 30°, jednak zachowana została funkcjonalność zarówno aparatury naukowej, jak i paneli słonecznych zasilających lądownik.

Mimo problemów misja została uznana za sukces, dowodząc, że prywatna firma jest w stanie wykonać tak wymagające zadanie, jak transport ładunków i aparatury na Księżyc, a technologie, które powstały na potrzeby zwykłych ludzi sprawdzają się także w dużo bardziej wymagających zastosowaniach – izolacja Omni-Heat Infinity sprawdziła się znakomicie przez cały czas lotu i późniejszej pracy lądownika na powierzchni Księżyca, podobnie jak i inne elementy wyposażenia dostarczone przez prywatne podmioty.

Dr Haskell Beckham podzielił się z nami kluczowymi wnioskami z tej współpracy:

Postrzegaliśmy partnerstwo z Intuitive Machines jako okazję do pracy z grupą ludzi próbujących rozwiązać trudne problemy, aby dokonać czegoś naprawdę wyjątkowego. Historia mówi nam, że rozwiązywanie trudnych problemów prowadzi do nowych spostrzeżeń i nowych produktów. Wiele technologii, z których obecnie korzystamy, pochodzi z programu kosmicznego, przykładem są choćby filtry do wody, pianki z pamięcią kształtu  czy ogniwa słoneczne. Nauczyliśmy się już bardzo wiele. Opierając się na naszych doświadczeniach, jesienią 2023 roku wprowadziliśmy na rynek kurtkę o nowej konstrukcji, wykorzystująca technologię Omni-Heat. W przeliczeniu na wagę jest najcieplejszą kurtką, jaką Columbia kiedykolwiek wyprodukowała. Zawiera ona drugą warstwę folii odbijającej ciepło z tyłu tkaniny wierzchniej i opiera się na koncepcji wielowarstwowej izolacji lub koców MLI, wywodzących się z przemysłu kosmicznego. Kontynuujemy współpracę z Intuitive Machines. Wierzymy, że to partnerstwo przyniesie nowe spostrzeżenia, które pozwolą nam wprowadzać kolejne innowacje, pozwalające naszym klientom czuć się bardziej komfortowo tutaj, na Ziemi.
Lokowanie produktu: Columbia Sportswear