Technologie, które ułatwiły nam życie w 2020 roku

Rok 2020 był jednym z najtrudniejszych, jakiemu musieliśmy stawić czoła w XXI. wieku, ale był też rokiem, w którym technologie bardzo szybko pogalopowały do przodu. Trochę nie miały wyboru – zmusiła je do tego nowa rzeczywistość. Rzeczywistość, w której większość swojego czasu spędzamy w domu.

Zamknięcie nie musi jednak wcale być koszmarem – istnieją sprzęty, które znacząco poprawiają jakość życia. Również redakcja Focus spędziła w tym roku więcej czasu, pracując zdalnie i w miarę możliwości izolując się w domu, a każde z nas znalazło coś, co uprzyjemniło nam chwile spędzone w czterech ścianach. Zobaczcie, jakie technologie zostały naszymi redakcyjnymi hitami roku!

Inteligentne żarówki 

Smartfon to urządzenie, które przez większość dnia ma przy sobie prawie każdy, więc nic dziwnego, że coraz więcej domowych technologii powstaje tak, by można było nimi zarządzać z jego poziomu. Do grona takich sprzętów dołączyły również inteligentne żarówki, które oferują wiele ciekawych opcji, z których najważniejszą (zwłaszcza dla kieszeni) jest możliwość monitorowania zużycia energii, co przy jednej żarówce nie będzie rewolucją, ale już przy wymianie całego tradycyjnego domowego oświetlenia na inteligentne, może zrobić niemałą różnicę.

W zależności od modelu inteligentne żarówki umożliwiają zdalne włączanie i wyłączanie światła (kto nie rozleniwił się podczas pandemii, niech pierwszy rzuci smartfonem!), regulowanie intensywności światła oraz temperatury barw, synchronizację z telewizorem i innymi inteligentnymi żarówkami w celu podbicia efektów wizualnych, ustawianie konkretnego harmonogramu pracy, a nawet… odtwarzanie muzyki. Ustawienia można zmieniać za pomocą dedykowanych aplikacji na smartfony lub w wersji dla bardziej rozleniwionych – głosowo. Gdyby kilka lat temu ktoś powiedział nam, że w 2020 roku będziemy głosowo prosić żarówki, żeby odtwarzały nasze ulubione kawałki, prawdopodobnie podejrzewalibyśmy go o zażycie nielegalnych substancji. A dziś… Dziś okazuje się, że technologia dała nam produkt, o który nie prosiliśmy, ale którego bardzo potrzebowaliśmy. 

Bezprzewodowe głośniki i słuchawki

Koniec z wiecznie splątanymi kablami od słuchawek i od domowych głośników, które z kolei są zmorą podczas każdego odkurzania – bezprzewodowe sprzęty to odmieniacze życia. 

Po wielu latach ewolucji głośników w końcu doczekaliśmy się czegoś na miarę oczekiwań fanów sprzętów w pigułce – głośników, które mieszczą się na dłoni, ale zaskakują mocą dźwięku. Niektóre modele umożliwiają nawet połączenie ze sobą kilku sprzętów jednocześnie, a także bezpieczne stosowanie w wodzie (zazwyczaj do głębokości 1 metra), więc bez obaw możesz brać kąpiel wśród ulubionych rytmów.

Słuchawki bez nieustannie plączących się kabli to również miła odmiana w świecie sprzętu audio. Nowoczesne modele nauszne charakteryzują się również zazwyczaj dużym stopniem wyciszenia odgłosów z zewnątrz, więc są zbawiennym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy regularnie odbywają służbowe wideo i audio konferencje, mieszkając w domu pełnym życia (czytaj: dzieci i zwierząt). 

Doskonale wiemy, że nie są to bardzo odkrywcze wynalazki, ale w naszym doświadczeniu w czasie pandemii – prawie niezbędne do przetrwania.

Domowy sterylizator UV

To, czego na pewno nauczyły nas ostatnie miesiące, to to, że odkażania przedmiotów codziennego użytku nigdy nie wiele. Podczas gdy roztworem alkoholu możemy nie czyścić ich na sto procent, tego samego nie można powiedzieć o kompaktowych sterylizatorach UV, które są najmocniejszym rodzajem urządzeń zabijających wirusy, bakterie i grzyby. A najlepsze w nich jest to, że w ciągu maksymalnie kilku sekund są w stanie skutecznie odkazić również materiałowe maseczki, więc można raz na zawsze pożegnać się z tymi jednorazowymi. 

Bezprzewodowy odkurzacz 3 w 1

Czy odkurzacz może odmienić życie? Zdecydowanie tak – potwierdzają to nasze ostatnie doświadczenia. Uchylimy tu trochę rąbka tajemnicy (niektórzy mogą to nawet nazwać spoilerem) – kilka tygodni temu do redakcji przyszedł na testy bezprzewodowy odkurzacz PHILIPS AQUA 8000 od Philips, a efekty naszego skomplikowanego egzaminu pojawią się na naszej stronie już niebawem, jednak nie może zabraknąć go również w zestawieniu sprzętów, które uprzyjemniły nam codzienne funkcjonowanie.

Dlaczego go pokochaliśmy? Po pierwsze, chowa w swojej smukłej linii 3 funkcje – odkurzanie, mycie podłóg, które usuwa do 99 proc. wirusów i bakterii, a także mały odkurzacz ręczny, który sprawdza się przy sprzątaniu kanap, foteli, czy wnętrza samochodów. Po drugie – i najlepsze – PHILIPS AQUA 8000 odkurza, jednocześnie myjąc podłogę, więc nie trzeba robić nadprogramowych kilometrów po mieszkaniu. Dodatkowo posiada podświetlenie LED, dzięki któremu nie sposób przegapić nawet najmniejszych paproszków. Szybko, łatwo i nieskazitelnie czysto – tak lubimy najbardziej.

Wyciszające aplikacje

Siedzenie w domu wcale nie oznacza uwolnienie się od stresu – wręcz przeciwnie. Zacieranie się granicy między pracą i domem oraz strach o przyszłość może dać się we znaki, jednak z pomocą w złapaniu oddechu (dosłownie i w przenośni) mogą przyjść takie aplikacje mobilne jak Calm czy Headspace, które uczą jak medytować, prawidłowo oddychać i oddawać się całkowitej relaksacji – zarówno ciała, jak i ducha. Niektóre z nich ułatwiają również zasypianie, oferując wyciszające sesje audio z kojącą narracją lektora lub odgłosami natury. Z pełną odpowiedzialnością twierdzimy, że tego rodzaju wspomagacze to w tych zwariowanych czasach produkt na wagę złota, a tego rodzaju aplikacje są dostępne zarówno na system operacyjny iOS, jak i Android.

Materiały przygotowany we współpracy z marką Philips.