Istnieje mnóstwo domowych sposobów - począwszy od smarowania niechcianego gościa pastą do zębów po wcierki z oleju z drzewa herbacianego. Niestety, obietnica gładkiej cery często zostaje niespełniona, a skóra jest w jeszcze gorszym stanie. Które produkty podrażniają skórę? Które zabiegi mogą wyrządzić więcej szkód? Sprawdziliśmy to.

 

1. Nie wyciskaj (naprawdę...)

Jak głosi złota zasada walki z trądzikiem: dłonie z daleka od wyprysków. Do tak powstałej rany mogą dostać się bakterie, które mamy na dłoniach, a to grozi przedostaniem się ich do głębszych warstw. Ponadto każdy tego typu uraz skóry może prowadzić do powstawania blizn. Jeśli czujesz, że absolutnie musisz pozbyć się pryszcza, lepiej zrób to w gabinecie dermatologicznym lub u kosmetyczki -  radzi dermatolog Charlotte Birnbaum.

 

2. Nie spodziewaj cudów po olejkach eterycznych

Olejki eteryczne znane są z właściwości leczniczych, ale nie są najlepszym rozwiązaniem na  wypryski - mówi dermatolog Carley Fowler. Mogą zatykać pory i pogarszać stan skóry. Zdarza się, że powodują reakcje alergiczne. Nawet popularny olejek z drzewa herbacianego może podrażniać skórę. Lepiej sięgnąć po produkty zatwierdzone przez dermatologów.

 

3. Pasta do zębów? Więcej szkody niż pożytku

„Nałóż pastę w chorobowo zmieniony miejscu, pozostaw na noc, a rano obudzisz się z gładka buzią”. Nie… Dermatolog Susan Bard twierdzi, że stosowanie pasty do zębów na wypryski może pogorszyć sytuację, ogranicza dostęp tlenu, często powoduje podrażnienia lub tzw.  kontaktowe zapalenie skóry.  Bard zaleca stosowanie środków dostępnych bez recepty, ale w niedużych ilościach i nie więcej niż raz lub dwa razy na dobę.  - Nadmiar może pogarszać stan skóry, co ostatecznie tylko wydłuża czas gojenia - dodała.

 

4. Soda oczyszczona może podrażnić skórę

Podobnie jak pasta do zębów, soda oczyszczona stosowana na wypryski może tylko pogorszyć sytuację. Wysusza i drażni skórę wokół wyprysku, co może wywoływać jeszcze większy stan zapalny. Warto odwiedzić dermatologa, który podpowie bezpieczniejsze i skuteczniejsze metody leczenia.

 

5. Olej kokosowy zatyka pory

Olej kokosowy zawrotną karierę, którą zrobił w ostatnich latach, zawdzięcza przede wszystkim założeniu, że to produkt dobry na wszystko. We „wszystkim” nie mieści się jednak trądzik. Dr Mariana Atanasovski, dermatolog z Michigan, mówi, że stosowanie oleju może zatykać pory i prowadzić do powstawania poważniejszych zmian. Jak podkreśla, produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej nie powinny być tłuste (warto szukać tych oznaczonych etykietą "oil-free").

 

6. Unikaj produktów na bazie alkoholu

Wysuszają, dezynfekują i… sieją spustoszenie na skórze. Kosmetyki na bazie alkoholu podrażniają skórę. Jeśli pozostają na skórze przez dłuższy czas (np. przez noc) - mogą spowodować wręcz poparzenia chemiczne, które w konsekwencji mogą prowadzić do obumierania górnych warstw skóry, a to oznacza trwałe blizny.