Telewizja i telewizory: kilka faktów, o których nie mieliście pojęcia, cz. 1

Jak telewizja wpłynęła na nasze sny? Co nadzwyczajnego ma w sobie telewizor za 10 mln zł? Oto kilka intrygujących ciekawostek, w które trudno uwierzyć.

1. Towar ekskluzywny

Jeden z pierwszych modeli TV wprowadzony do produkcji w 1938 roku, miał 12-calowy ekran i kosztował wówczas 445 dolarów, co obecnie stanowiłoby równowartość ponad 7 tys. dolarów, czyli prawie 30 tys. zł. Jednak biorąc pod uwagę cenę najdroższego telewizora na świecie, okazuje się, że to wcale nie tak dużo…

2. Unikat za ponad 2 mln dolarów

Mianem najcenniejszego odbiornika TV na globie szczyci się Stuart Hughes Prestige HD Supreme Rose Edition, który kosztuje 2,26 mln dolarów (ok. 10 mln zł). Ma 55 cali, pokryty jest 28 kilogramami 18-karatowego różowego złota, zdobiony wieloma wytwornymi kamieniami szlachetnymi oraz skórą aligatora. Może ktoś reflektuje…?

3. Jak dzieło sztuki

Nowością w świecie telewizorów jest niewątpliwie LG OLED Gallery. Kiedy za pomocą dołączonego do zestawu zaczepu zawieszamy go na ścianie, przylega do niej niemal idealnie. Wydawanie poleceń głosowych do pilota włącza i wyszukuje różne informacje w sieci, w aplikacjach czy ustawieniach samego telewizora. Na przykład wywołany tryb Galeria wyświetla wybrany obraz lub zdjęcie z naszej prywatnej kolekcji. A to sprawia, że ekran prezentuje się jak prawdziwe dzieło sztuki.

4. Kolorowe sny

Odkąd w latach 60. ubiegłego wieku zadebiutowała kolorowa telewizja, naukowcy prowadzą dysputy na temat jej wpływu na nasze marzenia senne. Większość badań wskazuje, że osoby, które wychowały się w czasach programów czarno-białych lub głównie z takimi mają kontakt, częściej śnią w skali szarości. Tymczasem odbiorcy wielobarwnego przekazu TV – zazwyczaj w kolorze. 

5. Programy od ponad 60 lat 

Najdłużej istniejącymi telewizyjnymi talk-shows na świecie są „The Late Late Show of Ireland“ (swoją premierę miał w 1962 roku) i “The Tonight Show” (kontynuowany jest od 1954 roku). Co więcej, wciąż powstają ich nowe odcinki.

6. Zaczęło się od kosmetyków

Firma LG, dziś należąca do wiodących producentów telewizorów, zaczynała w 1958 roku jako przedsiębiorstwo kosmetyczne pod nazwą „GoldStar”. Wkrótce potem zmieniła profil działalności, stając się pierwszym i jednym z najpopularniejszych wytwórców sprzętu domowego – oprócz odbiorników TV, także lodówek, pralek oraz klimatyzatorów.

Jeden z wiodących producentów telewizorów, firma LG, zaczynała w 1958 roku jako przedsiębiorstwo kosmetyczne pod nazwą “GoldStar”. Wkrótce potem zmieniła profil działalności, stając się pierwszym i jednym z najpopularniejszych producentów odbiorników radiowych, telewizorów, lodówek, pralek oraz klimatyzatorów.

7. Sztuczna inteligencja a telewizor

Chociaż początków sztucznej inteligencji doszukujemy się w latach 40. ubiegłego wieku, w naszych domach pojawiła się ona znacznie później – zaledwie kilka lat temu. Pierwszy SmartTV, który wykorzystywał ten wynalazek trafił na rynek dopiero w 2016 roku. I natychmiast z miejsca zrewolucjonizował świat TV. W urządzeniach nowej generacji, takich jak na przykład LD OLED G1 Gallery, technologia potrafi rozpoznawać domowników, wydających polecenia głosowe. Proponuje dopasowane do ich preferencji programy, filmy, a także inne treści. Telewizor automatycznie zmienia ustawienia dźwięku i obrazu, w zależności od tego, co w danym momencie oglądamy. Czy to horror, czy mecz, czy animacja dla dzieci – urządzenie samo się „nastraja”, kiedy my w tym czasie wygodnie rozsiadamy się na kanapie. Inteligentna funkcja AI Picture Pro rozpoznaje na ekranie twarze, sylwetki osób oraz pierwszy plan i tło, przetwarzając każdy obiekt niezależnie, aby uzyskać bardziej przestrzenny efekt wizualny. Z kolei wbudowany w urządzenie czujnik światła uwzględnia jasność pomieszczenia. Jak powyższe rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji wyglądają w przypadku telewizorów LG OLED? Przekonajcie się sami.

Więcej ciekawostek o telewizji i telewizorach przeczytacie w cz.2