Dlaczego transmisje sportowe i gry wymagają solidnych telewizorów?

Koniec 2022 roku to moc piłkarskich emocji podczas mistrzostw świata. To także premiera kilku ciekawych tytułów w świecie gier, jak choćby darmowej aktualizacji Wiedźmina 3 dla konsol nowej generacji. To, w jakiej jakości dostarczane są nam obecnie treści, powinno nas zmotywować do zakupu dobrego telewizora. A co to oznacza dobry telewizor do sportu i gier? Czy te dwie rzeczy można połączyć? Na co zwracać uwagę przy zakupie telewizora do gamingu i transmisji sportowych?
Dlaczego transmisje sportowe i gry wymagają solidnych telewizorów?

Jakość obrazu to podstawa, jej nic nie zastąpi

Panasonic TX-55LZ1000E

Jakość przez duże J – to jest coś, co w 2022 roku jest dla mnie swoistym symbolem zmieniającego się rynku telewizji, a raczej wszelakich treści wideo. Można powiedzieć, że wreszcie doczekaliśmy się momentu, w którym mamy sygnał telewizyjny o takich parametrach, że tylko najlepsze telewizory są w stanie w pełni go wyświetlić. Mamy wręcz gigantyczną przepaść pomiędzy tym, co oferują najsłabsze modele odbiorników na rynku, a tym, co mogą nam wyświetlić najwyższej klasy produkty. Jednocześnie zakup 55 czy 65-calowego telewizora z górnej półki nie oznacza, że wydamy na niego krocie. Ba, w momencie, w którym bazowe modele znacząco podrożały, modele klasy premium okazały się bardziej odporne na inflacje.

Czytaj też: Pokojowa antena do telewizji naziemnej – czy to ma sens? Podpowiadamy, jak oglądać TVP 4K

Przede wszystkim nie możemy narzekać na brak dostępnych treści. Kiedy debiutowały telewizory 16:9 (jeszcze kineskopowe), takich treści było jak na lekarstwo, może jedynie na wybranych płytach DVD, które były luksusem na przełomie wieków. Gdy pojawiły się telewizory HD, w Polsce mieliśmy 2-3 kanały nadające w tej rozdzielczości. Teraz kanał 4K owszem jest dostępny od święta, ale za to za darmo i to w cyfrowej telewizji naziemnej. Natomiast serwisy streamingowe, aż kipią od treści 4K. To, co oferuje Netflix, Disney+, Amazon, Apple TV+, czy HBO MAX w UltraHD to prawdziwa gratka. W przypadku sportu mamy Canal+ 4K, ElevenSports 4K oraz przy dużych imprezach TVP i EuroSport, a sportu w streamingu w wysokiej rozdzielczości będzie coraz więcej. Wreszcie 4K to także konsole PS5, Xbox Series X oraz PC-ty. Możemy grać w FIFA 23, w Wiedźmina 3,  God of War, Assasin’s Creed itd.

Panasonic TX-55LX940E

Trzeba o tym pamiętać, że 4K to nie tylko sama rozdzielczość, ale też w przypadku UltraHD szeroka paleta barw oraz efekt HDR. I o ile wyższą rozdzielczość ma każdy telewizor 4K to już w przypadku pokrycia szerokiej palety barw czy też jasności i kontrastu pozwalające cieszyć się odpowiednio efektem HDR na budżetowym telewizorze nie uświadczymy.  A to oznacza, że nie zobaczymy murawy tak zielonej, jak jest w rzeczywistości. Nie zobaczymy detali w strojach piłkarzy, którymi tak zachwycali się producenci odzieży podczas ich prezentacji, wreszcie nie zobaczymy tego, co skrywa się w mrocznych ujęciach podczas przemierzania świata Wiedźmina czy kolejnej odsłony Assasina.

Osobiście jestem wideomaniakiem, zachwycam się kwestią HD, a później 4K od 2006 roku, od swojego pierwszego projektora HDready. I niestety zachęcam was bardzo mocno, abyście przy zakupach kolejnego telewizora dołożyli trochę grosza, poczynili inwestycje w lepszej jakości sprzęt. Bo warto, a te przykłady powyżej pokazują, że to nie są jakieś pojedyncze sytuacje, gdy ten sprzęt wykorzystamy, tylko tę różnicę w telewizorze dostrzeżemy na co dzień.

Jest jeszcze jedna istotna kwestia przy zakupie telewizora – jakość dźwięku poprawimy kupując soundbar, czy podłączając system kina domowego. Ofertę Smart TV wzbogacimy lub zaktualizujemy po kilku latach za pomocą taniej przystawki, design i odbiór wizualny telewizora będzie w dużej mierze zależał od tego, jak zaaranżujemy przestrzeń. Natomiast jakość obrazu jest niezastępowalna – owszem poprawimy ją, zmieniając ustawienia z trybu standardowego na tryb filmowy czy kalibrując, ale sam w sobie gorszy jakościowo telewizor nie będzie w stanie dorównać temu lepszemu. Tylko inwestując w jakość obrazu, jesteśmy w stanie zobaczyć więcej, więcej kolorów, więcej detali, bardziej płynny obraz, bardziej ostry obraz itd.

Telewizory Panasonic gotowe do sportu i grania

Panasonic TX-55LX940E

W tym momencie przechodzimy do dwóch telewizorów, z którymi ostatnio miałem styczność. To Panasonic TX-55LX940E oraz TX-55LZ1000E. To telewizory prawie z dwóch innych światów, choć oba przygotowane i zestrojone przez inżynierów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Warto się nad nimi zastanowić, kiedy szukamy telewizora do sportu lub do grania, a właściwie i do sportu i do grania, a poza tym naprawdę dobrych ekranów, często także do filmowych seansów, zwłaszcza w przypadku LZ1000E.

TX-55LX940E to ekran LCD z 120 Hz matrycą IPS i krawędziowymi podświetlaniem. Skrót IPS to dobra wiadomość dla fanów transmisji sportowych, wręcz tych, którzy chcą zawsze śledzić zmagania na dużym ekranie. Dzięki takiej matrycy telewizor ten oferuje szerokie katy widzenia i jest w stanie cieszyć oczy nie tylko w momencie, gdy siedzimy na wprost, jak ma to miejsce przy wielu telewizorach LCD tej klasy. Najważniejsze, że w telewizorze zaimplementowano procesor HCX PRO AI.  Jest to kluczowe dla tego ekranu – mamy tu procesor przetwarzania obrazu rodem z topowych ekranów OLED Panasonic, procesor wykorzystujący zaawansowane mechanizmy sztucznej inteligencji, rozwiązanie, które zostało docenione przez branżę filmową, użytkowane w urządzeniach, które są wykorzystywane przy postprodukcji hollywoodzkich filmów. Drugą istotną kwestią jest Game Mode Extreme – czyli tryb gry ze wsparciem dla gier w 4K 120 klatkach, dla grania ze zmiennymi klatkami (VRR), z automatyczną redukcją opóźnień (ALLM) czy dedykowanym panelem gracza, w którym można podejrzeć aktualne parametry rozgrywki i szybko zmodyfikować najistotniejsze ustawienia. Do tego telewizor posiada sensory pozwalające na optymalizacje obrazu względem warunków w pomieszczeniu.

Panasonic TX-55LZ1000E

TX-55LZ1000E to OLED Panasonica z dedykowanym panelem Master OLED. Szerokie grono konsumentów ma świadomość, że wszystkie matryce OLED powstają w dwóch fabrykach na świecie. Mylne jest jednak stwierdzenie, że wszystkie OLED-y są takie same. Owszem wszystkie oferują wysoką jakość obrazu, doskonały kontrast, ale liczą się ostatecznie te niuanse i tak jest w przypadku paneli stworzonych pod ekrany Panasonica. Tu OLED w połączeniu z procesorem HXC PRO AI dostarcza naprawdę zjawiskowego obrazu, ze świetną czernią, efektownym HDR (ze wsparciem dla Dolby Vision). Po prostu wygląda to rewelacyjnie, co przekłada się na wrażenia z gier, filmów oraz sportu.

Na te detale warto zwrócić uwagę

Panasonic TX-55LZ1000E

Szukając telewizora do oglądania transmisji sportowych oraz grania w gry w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na szybką 120 Hz matrycę, drugą kwestią jest dostępność HDMI 2.1. W 2022 roku bardzo istotnym gadżetem, który ułatwia granie i daje więcej możliwości, jest też panel gracza. Warto, aby wasz nowy telewizor go posiadał. Nie bez powodu producenci podkreślają też to jaki procesor obrazu został zastosowany w danym modelu. To dzięki procesorowi uzyskiwana jest lepsza płynność ruchu, lepsza ostrość, lepiej zarządzane jest podświetlanie, a także skuteczniej upscalowany jest materiał gorszej jakości. Warto też zastanowić się nad technologią, z jakiej chcemy korzystać. Ekrany LCD są często przystępniejsze cenowo, ale i między nimi występują duże różnice. Dla przykładu Panasonic TX-55LX940E może poszczycić się ponadprzeciętnymi kątami widzenia. Natomiast telewizory OLED dają nam fantastyczne wrażenia z rozgrywki i oglądania rozgrywek, zwłaszcza gdy robimy to w kinowych warunkach.

Japońska perfekcja powraca

Panasonic TX-55LX940E

Ostatnie lata nie były łatwe dla Panasonica na rynku elektroniki konsumenckiej. Firma przeprowadziła restrukturyzacje, zmodyfikowała łańcuch logistyczny. Ba przekształciła swoją fabrykę telewizorów na zakład produkcji pomp ciepła. Rozwiązania przemysłowe, biznesowe i te związane z HVAC, są oczkiem w głowie i głównym źródłem profitów. To jednak nie oznacza, że Panasonic zasypuje gruszki w popiele. Firma od lat stawiała na najwyższej klasy telewizory. Inżynierowie dbali o każdy detal i tak powstawały najlepsze ekrany na rynku. Co rok Panasonic znajdował sobie to miano, chociażby w ekstremalnych ślepych testach. Ekrany Panasonic zdobywały uznanie ekspertów z branży filmowej. Pod koniec 2022 roku w polskich sklepach znajdziemy świetne tegoroczne modele, gdzie najbardziej zaawansowane technologie jak procesor HXC PRO AI trafił do bardzo przystępnego modelu LCD z klasy średniej-wyższej. Tegoroczna gama producenta wydaje się bardzo ciekawa i na szczęście to nie jest ostatnie słowo firmy. Zdecydowanie szkoda, aby ta japońska perfekcja się marnowała.

Materiał powstał we współpracy z marką Panasonic.

Lokowanie produktu
Więcej:telewizor