Telewizor i soundbar wspólnie grają, czyli Q-Symphony. Jak działa wyjątkowa technologia Samsung w soundbarze HW-Q990B i telewizorze Neo QLED QN91B

Producenci telewizorów zachwalają dźwięk z nich płynący, a jednocześnie wszyscy sugerują, aby do nowego telewizora dokupić soundbar. A co by było gdyby soundbar i telewizor grały jednocześnie? W normalnych warunkach irytujące sprzężenie, natomiast dzięki Q-Symphony możliwy jest tandem głośników soundbara i telewizora. Sprawdziliśmy, jak to działa w najnowszych urządzeniach firmy Samsung.
Telewizor i soundbar wspólnie grają, czyli Q-Symphony. Jak działa wyjątkowa technologia Samsung w soundbarze HW-Q990B i telewizorze Neo QLED QN91B

Dźwięk uzupełnia obraz, dźwięk dodaje klimatu, dźwięk sprawia, że jesteśmy w środku akcji

Dźwięk często jest traktowany „po macoszemu”. Oglądamy film i niekoniecznie zwracamy uwagę na to jak jest udźwiękowiony. Związane jest to często z brakiem odpowiedniego sprzętu. To podejście zaczyna się zmieniać. Operatorzy kin inwestują w nowe nagłośnienie, a konsumenci coraz częściej decydują się na soundbary, kupujemy też coraz lepsze słuchawki. Zwracamy uwagę na jakość muzyki, wymagamy od dostawców serwisów VOD dobrej jakość dźwięku przestrzennego. A ten dostarczany jest coraz częściej zarówno w wersji oryginalnej jak i z dubbingiem. Wyobrażacie sobie Gwiezdne Wojny bez ścieżki dźwiękowej ? Zweryfikujcie wasze wrażenia o filmach uruchamiając Matrixa na dobrym sprzęcie audio z dźwiękiem Dolby Atmos oraz na słabszym. W filmach buduje się napięcie, akcje dźwiękiem, a dobry sprzęt audio w połączeniu z dużym obrazem jest w stanie to spotęgować, sprawić, że będziemy przeżywać każdą ze scen.

Współczesna oferta rozrywki audio i wideo jest potężna, dlatego warto przyjrzeć się też sprzętowi, który jest w stanie dostarczyć nam odpowiedni poziom doświadczeń z tym związanych. Przy zakupie warto pomyśleć o duecie urządzeń – telewizorze i soundbar. I choć nie zawsze warto wybierać telewizor i system audio od jednego producenta, to w przypadku urządzeń Samsunga pojawiają się istotne benefity przy podjęciu takiej decyzji. Mowa tu przede wszystkim o technologii Q-Symphony. Ale to, nie wszystko.

Samsung QN91B – uniwersalny telewizor w technologii Neo QLED

Gama telewizorów Samsung jest naprawdę szeroka. I co ważne, każdy tegoroczny telewizor Samsunga wspiera wspomnianą technologię Q-Symphony. Jeśli szukacie taniego telewizora to do dyspozycji macie telewizory z rodziny Crystal UHD, nieco więcej przyjdzie nam zapłacić za ekrany QLED, a topowe i uniwersalne doświadczenia z użytkowania telewizora w grach, filmach, serial, transmisjach sportowych zapewniają telewizory Neo QLED z szybkimi matrycami i podświetlaniem mini LED. Do tego najnowsze Samsung OLED z matrycą QD OLED S95B. Ofertę telewizorów Samsung zamykają ekrany serii Excellence Line dla najbardziej wymagających, a dopełnieniem jest designerska seria wyświetlaczy The Lifestyle w tym gorąco przyjęty The Frame. Jest więc w czym wybierać, a to przecież asortyment tylko tego producenta. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Nam szczególnie do gustu przypadł Neo Qled QN91B telewizor oferujący esencje tego, co należy oczekiwać od współczesnego ekranu. Mamy tu wybitną czerń, rewelacyjny kontrast, świetne odwzorowanie ruchu oraz bardzo dobry upscaling treści z niszą rozdzielczością. Obraz uzupełniają inne elementy – sam design telewizora czy pilot zasilany energią solarną[1] zasługują na uznanie. Uniwersalność telewizora objawia się za sprawą wszechstronnej platformy Smart TV – ta daje dostęp nie tylko do najpopularniejszych aplikacji VOD, ale też gamingu w chmurze w usłudze Xbox Game Pass[2], dostępu do usług muzycznych, a nawet pracy zdalnej z pakietem Office, czy integracji z urządzeniami Smart Home jak pralka, czy lodówka.


[1] Aby ładować pilota, należy ustawić go panelem słonecznym skierowanym ku górze. Pilot może zostać umieszczony w pomieszczeniu, podczas gdy sztuczne źródło światła jest włączone lub w pobliżu okna, by zaczerpnąć naturalnego światła słonecznego.

[2] Wymagane szybkie połączenie z Internetem, subskrypcja Xbox Game Pass Ultimate i kompatybilny kontroler.

Wreszcie Samsung QN91B to bardzo dobry dźwięk jak na telewizor. Ekran wyposażony jest w system głośników 4.2.2 o łącznej mocy RMS 60W. Wspiera Dolby Atmos i obsługuje takie technologie jak AVA czy OTS. O co w tym wszystkim chodzi?

Po pierwsze system 4.2.2 oznacza, że w telewizorze mamy 4 standardowe głośniki mające zapewnić szeroką scenę przednią, mamy 2 głośniki niskotonowe dla zapewnienia dobrego basu oraz 2 głośniki efektowe dla doświadczeń płynących z Dolby Atmos.

AVA to aktywny wzmacniacz głosu. Telewizor rozpoznaje, że podczas oglądania uruchomiony został odkurzacz, albo blender w otwartej na salon kuchni. Momentalnie wzmacnia głos, aby komentarz w meczu, czy prezenter serwisu informacyjnego był słyszalny. To praktyczne rozwiązanie, które docenią chociażby nasze pociechy, które nie będą zirytowane, że nic nie słyszą gdy rodzice przygotowują dla nich w kuchni placki czy smoothie.

Technologia OTS to Dźwięk Podążający za Obiektem. Słyszymy i wiemy w jakim kierunku przemieszcza się na ekranie samochód. W telewizorze QN91B znajdziemy zaawansowany procesor wykorzystujący mechanizmy sztucznej inteligencji, który jest w stanie przeanalizować obraz i sprawić, że dźwięk będzie podążał za wyświetlanymi obiektami, w sensie będzie bardziej dynamiczny i lepiej zobrazuje to, co dzieje się na ekranie.

Samsung HW-Q990B – soundbar, jak kino domowe

Skoro dźwięk z telewizora Samsung QN91B jest tak dobry to po co nam jeszcze soundbar? Po pierwsze choćby dlatego, że nie oszukamy fizyki i nie uzyskamy przestrzennego dźwięku jedynie z głośników na froncie, a przynajmniej nie w nieidealnych pod względem proporcji i konstrukcji pomieszczeniach, w jakich mieszkamy.  Na papierze też od razu widać jakiego powera dostarcza nam system dźwiękowy soundbara HW-Q990B względem samego telewizora. Gdy w 65-calowym QN91B mamy moc audio na poziomie 60W, tu mowa o ponad 650W.

HW-Q990B to kompaktowe kino domowe. To system audio składający się z belki grającej, czyli soundbara, głośnika niskotonowego subwoofera oraz dwóch głośników tylnych. Łączna liczba kanałów to aż 11.1.4. Soundbar wspiera wszystkie powszechnie użytkowane systemy audio z Dolby Atmos i DTS:X na czele. Co istotne pomiędzy komponentami tego systemu nie musimy prowadzić żadnych przewodów, jedynie każdy z elementów należy podłączyć do zasilania. Zaawansowany procesor jest wykorzystywany do analizy otoczenia, a dźwięk jest w pełni zoptymalizowany pod pomieszczenie – soundbar firmy Samsung wie, jak dźwięki rozchodzą się w pomieszczeniu, jak odbijają się od sufitu i ścian i dopasowuje to do niego.

Nasz soundbar z telewizorem możemy połączyć klasycznie za pomocą przewodu HDMI, ale także bezprzewodowo. Wykorzystując Wi-Fi i wtedy również w parze z nowymi telewizorami Samsung takimi jak QN91B otrzymujemy bezprzewodowo nawet dźwięk Dolby Atmos. To też ułatwia podłączenie i użytkowanie systemu w naszym domu.

Jednak swoistą magią jest zwiastowana już od pierwszego akapitu technologia Q-Symphony. Dzięki niej telewizor i soundbar są w pełni ze sobą połączone, a do odtwarzania dźwięków wykorzystywane są wszystkie głośniki zarówno te z telewizora, jak i te z soundbara. Do konfiguracji tego wystarczy kliknięcie jednej opcji w menu naszego Neo QLED-a. Natomiast efekt jest taki, że głośniki z telewizora się nie marnują i są wykorzystywane do budowania sceny dźwiękowej na froncie. W praktyce otrzymujemy dźwiękową ścianę, gdzie mamy multum głośników na przodzie, każdy odpowiada za swoją sekcję, pozwala wyłuskać niuanse z dowolnego materiału audio, a w przypadku treści Dolby Atmos zaoferować niezapomniane doświadczenia, z efektowną przestrzenią. To właśnie przeniesienie nas w środek akcji.

Razem raźniej, czyli efekty synergii urządzeń Samsung

Zakup soundbara i telewizora ma sens w momencie, gdy urządzenia te potrafią wykorzystać swój potencjał. Dobry soundbar świetnie zagra, gdy dostarczymy mu sygnał w dobrej jakości na przykład ze ścieżką Dolby Atmos, świetny telewizor będzie niczym bez dobrego dźwięku, który pozwoli nam w pełni wsiąknąć w atmosferę. Samsung pomyślał o tym unikalnym połączeniu, postanowił wykorzystać fakt, że robi zarówno telewizory jak i soundbary. Efekt tej synergii jest słyszalny, jest zachwycający, co potwierdzają też wyjątkowo optymistyczne recenzje ekspertów audio z całego świata. Może czas na zrobienie sobie sali kinowej we własnym salonie?

Lokowanie produktu