Wprowadził samochody elektryczne na salony. Wszystko co musisz wiedzieć o Tesli

Tesla to młoda marka motoryzacyjna, która już teraz może cieszyć się statusem kultowej. To właśnie za sprawą amerykańskiego producenta, elektromobilność stała się czymś więcej, niż tylko “drogą fanaberią”, służącą budowaniu eko-wizerunku. Samochody Tesla to całkowicie funkcjonalne maszyny, które oferują niezwykle korzystny zasięg podróży.
Wprowadził samochody elektryczne na salony. Wszystko co musisz wiedzieć o Tesli

Co to jest Tesla?

Tesla to jeden z najbardziej innowacyjnych producentów, który skupia się wyłącznie na produkcji aut elektrycznych. To właśnie amerykańska marka spopularyzowała elektromobilność, do czego przyczyniły się dwa czynniki – design i zasięg.

Przed erą Tesli, samochody elektryczne wyglądały jakby wyjechały z planu zdjęciowego produkcji science-fiction – producenci za wszelką cenę starali się nadać elektro-autom design, który wskazywał na innowacyjny charakter ich maszyn. Tesla poszła inną drogą, prezentując samochody nowoczesne i atrakcyjne, które jednak w żaden sposób nie zdradzały, że są zasilane alternatywnym napędem. Tesla Model S, drugie auto w ofercie amerykańskiego producenta, wyglądała jak “najzwyklejsza” sportowa limuzyna, gotowa “brać się za łby” z angielską i włoską konkurencją.

Stwierdzenie, że to właśnie Tesla spopularyzowała elektro-podróże, z całą pewnością nie będzie nadużyciem. Amerykańska marka “na dzień dobry” zaoferowała swoim klientom zasięg dalece wykraczając poza granice obszaru miast, dodając w pakiecie szybkie ładowanie. Teslą bez trudu można było odbyć kilkusetkilometrową podróż, a gdy zaszła konieczność uzupełnienia zapasu energii w ogniwach, odbywało się to bardzo szybko. WS ten sposób, Amerykanie zmusili konkurencję do wytężonej pracy – jeżeli pozostałe marki chciały się liczyć w wyścigu elektrycznych zbrojeń, musiały nadążać za Teslą. 

Jak zaczęła się elektryczna rewolucja zza wielkiej wody? Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty z krótkiej historii Tesli.

 

Tesla: historia przedsiębiorstwa motoryzacyjnego

Tesla jest utożsamiana z osobą Elona Muska i choć dla wielu osób może być to zaskakujące, to amerykański przedsiębiorca nie jest założycielem ani nawet pomysłodawcą firmy produkującej elektryczne samochody. Sprawcami całego zamieszania są Martin Eberhard i Marc Trappening. Założyciele Tesla Motors chcieli uczynić samochody elektryczne czymś więcej niż tylko rynkową ciekawostką. Na sukces nie musieli czekać zbyt długo.

Początek firmy datowany jest na drugą połowę 2002 roku. 7 miesięcy później, do spółki dołączył charyzmatyczny Elon Musk. 

Pierwszym samochodem amerykańskiej firmy był model Roadster. Sportowa maszyna nie była jednak 100-procentowo autorskim projektem Tesli. Auto powstało na mocy podpisanej umowy z Lotusem. Brytyjski specjalista od samochodów sportowych zajął się opracowaniem całego samochodu, Tesla dostarczyła jedynie napęd. Od 2008 do 2012 roku powstał 2450 egzemplarzy niezwykłej maszyny.

W 2007 roku nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa Tesli. Z woli zarządu, funkcję tę przestał pełnić Martin Eberhard. Wraz z Trappeningiem zajmowali strategiczne stanowiska w firmie jeszcze przez rok. W 2008 roku, opuścili pokład Tesli. W tym samym roku, na czele firmy stanął Elon Musk, który od 2004 roku reprezentował spółkę jako prezes rady nadzorczej.

W 2008 roku, Tesla stanęła przed widmem bankructwa. Nowatorską firmę uratował rząd Stanów Zjednoczonych – Tesla otrzymała pożyczkę w kwocie 465 milionów dolarów, w ramach realizacji programu wsparcia nowoczesnych technologii motoryzacyjnych. Pożyczoną kwotę firma spłaciła już w 2013 roku.

W 2010 roku, spółka zadebiutowała na giełdzie. Rok później zaprezentowana została Tesla Model S. Dynamiczna limuzyna z miejsca stała się prawdziwym hitem, zwłaszcza w krajach, zwłaszcza w krajach, w których prowadzona była polityka wsparcia elektromobilności. 

Jak na ironię, duże zainteresowanie samochodem stało się źródłem problemów Tesli. Firma nie była w stanie nadążyć z produkcją, a ciągnące się problemy finansowe sprawiły, że Elon Musk postanowił sprzedać ją Google’owi. Transakcja z gigantem z Mountain View nie doszła do skutku, mimo to Tesla zdołała osiągnąć właściwy poziom produkcji, co przełożyło się na pierwsze w historii spółki zyski. 

Wkrótce, pojawiły się nowe problemy. W trzech samochodach doszło do wybuchu pożaru, co było następstwem uszkodzenia ogniw. Taka sytuacja nie była na rękę udziałowcom i w rezultacie, akcje firmy spadły o ponad 20 proc. Sytuacja wrócił do normy, gdy Tesla wprowadziła system chroniący akumulatory. 

W 2015 roku, do sprzedaży trafiła Tesla X – crossover, bazujący na Modelu S. Rok później, firma zaprezentowała Model 3 – wówczas najtańszy samochód w cenniku marki. Tuż po premierze, do Tesli wpłynęło ponad 300 tys. zamówień. 

 

Tesla: ile kosztuje?

Tesla wciąż jeszcze nie jest dostępna w oficjalnej sprzedaży na rynku polskim, jednak niebawem ulegnie to zmianie. Jak zapowiada Elon Musk, klienci z Polski będą mogli zamawiać Teslę już w pierwszej połowie 2020 roku. W Warszawie powstał już pierwszy autoryzowany serwis amerykańskich samochodów elektrycznych.

Ile kosztuje Tesla, a raczej ile będzie kosztować? Według zapowiedzi, najmniejszy samochód w bazowej specyfikacji, Model 3, wystartuje z ceną ok. 40 tys. euro. Podstawowy wariant luksusowej Tesli Model S ma być wyceniony na ok. 73 tys. euro. Za futurystycznego crossovera o napędzie elektrycznym – model X – trzeba będzie zapłacić ok. 79 tys. euro.

 

Tesla: ładowanie

Tesla, zresztą jak każdy samochód elektryczny, wzbudza w kierowcach obawę, dotyczącą czasu ładowania akumulatorów. Ile trwa ładowanie Tesli? Technologia zastosowana przez amerykańskiego producenta skraca tą czynność do minimum, oczywiście w sprzyjających warunkach. 

Każda nowa Tesla ma na wyposażeniu dwa kable ładowania – niebieski, służący do uzupełniania prądu za pośrednictwem ładowarek publicznych, oraz czarny, z pomocą którego kierowca może skorzystać z jednofazowego gniazdka 230V (wtyczkę można zmienić na trójfazową 400V).

Ładowanie z gniazdka 230V jest czasochłonne – zależnie od pojemności ogniw, trwa od kilkunastu do 24 godzin. Znacznie lepsze efekty można uzyskać, podłączając wtyczkę do gniazdka trójfazowego. Wówczas, czas ładowania ogniw skraca się do ok. 7 godzin. Tesla oferuje też dedykowane urządzenie do ładowania, zwane Wall Conectorem. Należy jednak podkreślić, że w porównaniu z instalacją trójfazową, taka ładowarka ścienna nie skraca znacząco czasu uzupełniania energii. 

Użytkownicy Tesli, którzy korzystają z ładowarek publicznych, mają do dyspozycji 3 standardy ładowania: SuperCharger (sygnowany przez Teslę), ChaDeMo (w tym przypadku konieczne jest zastosowanie opcjonalnego adaptera) i standardowe ładowarki. W pierwszym przypadku, czas ładowania to mniej niż godzina. Ładowarki ChaDeMo uzupełniają energię w czasie ok. 2 godzin. Jeżeli kierowca skorzysta ze standardowej ładowarki, na uzupełnienie poziomu prądu do 100 proc. będzie musiał poczekać kilka godzin

 

Tesla: ciekawostki

Choć Tesla kojarzona jest przede wszystkim z Elonem Muskiem, to amerykański miliarder nie jest faktycznym założycielem spółki.

Tesla Roadster jest pierwszym samochodem elektrycznym, produkowanym na skalę masową.

W 2014 roku Elon Musk ogłosił, że firma nie zamierza pozywać producentów, którzy naruszą jej prawa patentowe, o ile technologia Tesli zostanie wykorzystana w słusznym celu,

Najsłabsza wersja Tesli Model S osiąga pierwszą setkę w czasie krótszym niż 6 sekund. Najmocniejszy model, osiąga 100 km/h w czasie 2,6 sekundy.

Tesla X, czyli crossover, którego długość przekracza 5 metrów, rozpędza się do pierwszej setki w czasie 3,2 sekundy.      

Tesla jest pierwszym producentem, którego samochody został wyposażone w kamerę cofania mierzącą odległość od przeszkody.

Zawieszenie Tesli Model S jest wyposażone w regulację prześwitu. Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, że samochód zapamiętuje, gdzie kierowca podniósł zawieszenie i posiłkując się danymi GPS-u, przy następnej wizycie w tym miejscu, samochód sam ustawi żądany prześwit.

W 2018 roku, rakieta Falcon Heavy wyniosła w przestrzeń kosmiczną Teslę Roadster. Samochód przez cały czas krąży po orbicie, a jego pozycję można śledzić przez Internet.