Test na HIV: w trosce o siebie i partnera

Ok. 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a połowa z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać innych.

Specjaliści podkreślają, że w przypadku HIV nie ma grup ryzyka, są jedynie ryzykowne zachowania i każdy, komu choć raz zdarzyło się np. uprawiać seks bez zabezpieczenia z partnerem, którego statusu serologicznego nie był pewien, powinien zrobić test.

Test na HIV to jedyny sposób, by dowiedzieć się czy jesteśmy zakażeni wirusem. Wykonanie testu jest anonimowe, bezpłatne i zajmuje tylko 15 minut. Test w kierunku HIV 

wykonać anonimowo i bezpłatnie w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), gdzie jest też możliwość rozmowy z profesjonalnym doradcą, którego zadaniem jest udzielenie rzetelnej informacji na temat ryzyka zakażeń, ocena ryzyka w odniesieniu do konkretnej sytuacji oraz zapewnienie wsparcia osobie badanej. Adresy i godziny otwarcia punktów testowania są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: http://aids.gov.pl/pkd/.

Aby wykonać test w kierunku HIV w PKD, nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia czy dowodu osobistego. Pacjent pozostaje przez cały czas anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik badania odbiera się wyłącznie osobiście. 

Test w kierunku HIV nie wykrywa samego wirusa HIV – wykrywa przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi, produkowane przez układ odpornościowy człowieka zakażonego HIV. Wyprodukowanie przeciwciał w takiej ilości, by mogły być zauważone przez test, wymaga czasu (ten czas nazywany jest okienkiem serologicznym). Z tego powodu przyjmuje się, że od momentu, w którym mogło dojść do zakażenia, do zrobienia testu, powinno minąć 12 tygodni – daje to pewność wiarygodnego wyniku, na podstawie którego można całkowicie wykluczyć zakażenie.

Od rozpoczęcia badań w 1985 r. do 31 maja br. w Polsce stwierdzono zakażenie HIV u 19 tys. 120 osób. Odnotowano 3 tys. 246 zachorowań na AIDS; 1 tys. 299 chorych zmarło.