Nasz Księżyc potrafi być tęczowy. Dopiero teraz to dostrzegliśmy

Krwawy Księżyc, miodowy Księżyc, śnieżny Księżyc, truskawkowy Księżyc – ulubiony satelita Ziemi ma wiele imion na różne okazje. Jednak jego najpiękniejsza, tęczowa twarz nie ma żadnej nazwy. Dlaczego?
Nasz Księżyc potrafi być tęczowy. Dopiero teraz to dostrzegliśmy

Prawdopodobnie dlatego, że tęczowy “image” Księżyca nie jest wynikiem zmian pór roku, lecz sposobu obserwacji naszego satelity. Gołymi oczami nikt nigdy nie dostrzegłby tego zachwycającego widoku, który przypomina tęczową bańkę mydlaną (zdjęcie powyżej). Ale tak właśnie widzi Księżyc australijski Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP) – niesamowicie potężny radioteleskop, który został umieszczony na pustyni w Zachodniej Australii. 

 

Nietypowego tęczowego Księżyca nie dostrzeglibyśmy nawet z bliska, a sama obserwacja emitowanych przez niego fal radiowych dałaby nam zupełnie inny obraz – dzieje się tak dlatego, że Księżyc jest dosyć nieudolny w odbijaniu światła – odbija tylko około 6 procent fal radiowych, które do niego docierają, a większość fal radiowych jest przez niego pochłaniana i ponownie emitowana w postaci promieniowania ciała doskonale czarnego, odpowiadającego temperaturze Księżyca.

 

Przykładowo, poniższy obraz Księżyca został zrobiony przez teleskop 140ft National Radio Astronomy Observatory w Green Bank w Zachodniej Wirginii. Słońce znajdowało się wówczas po lewej stronie Księżyca, dlatego po tej stronie wyraźnie emitowane jest gorętsze promieniowanie.

 

fot. National Radio Astronomy Observatory

To, co ASKAP robi inaczej, to wykrywanie polaryzacji, czyli orientacji odbitych fal radiowych. Kiedy fale radiowe odbijają się od powierzchni, a więc zmieniają orientację. Kąt polaryzacji będzie więc zależał od kąta powierzchni, pod jakim te fale odbijają się w stosunku do obserwatora.  Ponieważ Księżyc jest sferą, kąt polaryzacji zmienia się na całej jego widocznej powierzchni.

 

Jak wyjaśnił starszy badacz Emil Lenc z australijskiej filii Organizacji Naukowych i Przemysłowych Badań Wspólnoty, “ogólny efekt jest taki, że orientacja polaryzacji zawsze będzie wskazywała na środek Księżyca, a jej intensywność będzie największa na kończynie”. Księżycowa kończyna, zwana też ramieniem, to krawędź widocznej powierzchni (tarczy), gdy patrzymy na niego z Ziemi. “Ponieważ do przedstawienia orientacji polaryzacji Księżyca na powyższym obrazie użyto kolorów, możemy zaobserwować, że środek Księżyca jest tęczowy, jednak jego przeciwległe kończyny są w tym samym kolorze, co daje niesamowity efekt bańki mydlanej.” – dodał.

 

Więcej:księżyc