Naukowcy odnaleźli grzyba, który ma… miliard lat. “To zmienia nasze spojrzenie na świat”

Pobił dotychczasowy rekord, także należący do grzyba, o około 600 milionów lat.
Naukowcy odnaleźli grzyba, który ma… miliard lat.  “To zmienia nasze spojrzenie na świat”

Grzyb otrzymał swoją własną nazwę gatunkową Ourasphaira giraldae, bo wcześniej nie natrafiono na taki gatunek. Naukowcy natrafili na skamielinę w Grassy Bay na kanadyjskim obszarze arktycznym. Zespół pod kierunkiem Corentina Lorona z uczelni Université de Liège wydobył i przeanalizował mikroskopijne próbki pobrane z tamtejszych z łupków.
 

Odkrycie ogłoszono na łamach naukowego czasopisma Nature. Jest ono fascynujące z kilku względów. Nie tylko przesuwa zegar rekordu wieku odnalezionej skamieliny o 600 milionów lat ale sugeruje także, że całe królestwo organizmów eukariotycznych istniało na Ziemi w tym czasie. Eukarionty, zwane inaczej jądrowcami, to organizmy zbudowane z komórek posiadających jądra z chromosomami. Skamielina wskazuje, że mogły już istnieć w czasie życia Ourasphaira giraldae, czyli w połowie Proterozoiku, 2500–541 mln lat temu!
 

– Na „drzewie życia” grzyby są najbliższym krewnym zwierząt – pisał Loron w wiadomości do serwisu Motherboard – To zmienia nasze spojrzenie na świat, ponieważ obie te grupy, także inne jądrowce jak na przykład algi, są obecne w przyrodzie do dzisiaj. Oznacza to, że ta odległa przeszłość, choć inna od teraźniejszości, mogła być znacznie bardziej „współczesna” niż nam się wcześniej wydawało.
 

Wcześniej palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o wiek dzierżył odkryty w Szkocji grzyb, którego wiek oceniono na około 400 milionów lat. Naukowcy chwalili się także skamielinami z czasów prekambru, zanim nastąpiła charakterystyczna „eksplozja” życia (ok. 541 milionów lat temu) jednak nie uznano ich powszechnie za wystarczająco bliskie królestwu grzybów.
 

Ourasphaira giraldae to co innego, według zespołu Lorona nie ma żadnych wątpliwości, że jest grzybem. Ogłoszenie odkrycia poprzedził rok bardzo dokładnego badania próbek. Użyto między innymi mikroskopu elektronowego i mikrospektroskopu Ramana. Badacze zaobserwowali charakterystyczną dwuwarstwową strukturę komórkową, która jest jedną z cech grzybów, oraz inne struktury prawdopodobnie będące zarodnikami. To jednocześnie także nastarsze znalezisko zawierające chitynę. Ta włóknista substancja pojawia się w ścianach komórkowych grzybów.
 

– Żadne inne próbki prekambryjskie nie mają takiej morfologii – mówi Loron – Dzięki tym mikroskamielinom będzie można stworzyć nowe modele i wyliczyć początki królestwa grzybów oraz jego różnych członków.
 

Ewolucyjny los grzybów splata się z innymi formami życia, zatem znajomość ich rozwoju z pewnością rzuci nowe ciekawe światło na świat zwierząt, a może i ewolucję człowieka.