Toksyczna męskość w internecie niebezpiecznie rośnie w siłę

Mężczyźni w Internecie stają się coraz bardziej ekstremalni, toksyczni i agresywni, a przynajmniej tak wynika z badania, które przeanalizowało 38,4 mln wpisów na Reddit i różnych forach dotyczących praw mężczyzn.
Toksyczna męskość w internecie niebezpiecznie rośnie w siłę

Badanie wykazało, że mężczyźni w Internecie stali się “bardziej toksyczni i popierają nihilistyczne i ekstremalne antykobiece ideologie”.

 

Analiza przeprowadzona między innymi przez zespół badaczy z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie, Uniwersytetu Birmingham, Uniwersytetu Illinois objęła 38,4 mln postów z siedmiu 7 forów i 57 podstron na serwisie Reddit, określanych łącznie jako “manosphere” (“męskostrefa” – przyp.red).  Według naukowców “męskostrefa” jest “konglomeratem przeważnie internetowych ruchów mizoginistycznych głównie skupionych na kwestiach męskich”. Niektóre z tych stron to: The Attraction, Rooshv, SlutHate i Incel.is oraz podgrupy Reddit: Pick Up Artists (“Uwodziciele”), Men’s Rights Activists (Aktywiści ds. praw mężczyzn),  Men Going Their Own Way (“Mężczyźni, którzy podążają własną drogą”) w oraz Involuntary Celibates (“Nieprzymusowe celibaty”). Wiele z tych grup istnieje od lat, ale według raportu tego badania, ich nowsi użytkownicy mają tendencję do tworzenia znacznie bardziej radykalnej i brutalnej retoryki.

 

Zespół stwierdził, iż tak wiele osób czynnie korzysta z forów i subredditów, że “męskostrefa” może w rzeczywistości być dużo większa. Sugerują oni również, że użytkownicy tych stron bardzo płynnie modyfikują swoje poglądy, czyniąc je jeszcze bardziej radykalnymi i dołączając jednocześnie do nowych społeczności internetowych, które odpowiadają ich przekonaniom.

 

Naukowcy zauważyli również pokrywanie się ogólnych zasad “męskosfery” i białej supremacji.  Zarówno prawica, jak i mężczyźni z “męskostrefy” zgadzają się, że feminizm jest przyczyną “zachodniego upadku cywilizacyjnego”. Mizoginia wydaje się więc nieodłączną cechą alt-prawicy.

 

Największe niebezpieczeństwo polega na tym, że słowa pisane na forach niekiedy zamieniają się czyny w prawdziwym świecie. W 2019 roku 24-letni mężczyzna zabił 9 uczniów liceum w Ohio tuż po sporządzeniu “listy gwałtów” kobiet, które odrzuciły jego awanse. W 2018 roku 26-letni mieszkaniec Toronto  zabił 10 osób w centrum miasta po opublikowaniu na Facebooku posta, w którym zadeklarował wierność “Incel Rebellion”. W 2014 roku zaś Elliot Rodger zabił siedem osób w pobliżu kampusu Uniwersytetu Kalifornii, napisawszy wcześniej manifest obwiniający kobiety za to, że był 22-letnim prawiczkiem, który “nawet nigdy nie pocałował dziewczyny”.