Kapituła TRAVELERÓW przyzna również nagrodę specjalną Grand Prix , a redakcja magazynu – „Bilet na przyszłość”, czyli grant 10 tysięcy złotych na realizację własnego projektu podróżniczego.

Już po raz ósmy wręczone zostaną Travelery, czyli najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce. Redakcja miesięcznika, jak co roku, nominowała najbardziej niesamowite wyprawy i odkrycia w 2013 roku.

8. edycja konkursu zbiega się z 10. urodzinami polskiej edycji magazynu National Geographic Traveler. W tym wyjątkowym roku redakcja przygotowała odświeżoną formułę konkursu, nie rezygnując jednak ze znanych i sprawdzających się od lat rozwiązań.

Jak co roku, kolegium redakcyjne ogłosiło po pięciu nominowanych w kategoriach:

  • Podróż rokuza realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej;
  • Wyczyn roku za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych;
  • Społeczna inicjatywa rokudla osób lub instytucji, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej, ocalenia dzikiej przyrody lub dziedzictwa;
  • Naukowe odkrycie rokuza dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury;
  • Podróżnicza książka rokuza wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe;
  • Blog Travelerowcadla podróżnika, który za pomocą bloga najefektowniej potrafi przenieść swą podróż przez świat realny do świata wirtualnego.

Zwycięzców w kategorii Podróż roku wyłonią czytelnicy Travelera poprzez głosowanie online w aplikacji, którą można znaleźć na portalu Facebook.com na profilach National Geographic Traveler Poland oraz AXA Polska – partnera konkursu. Osoby, które oddadzą głos w konkursie, mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody – iPady Air od AXA Polska, vouchery na bilety lotnicze PLL LOT a także kaski rowerowe Hedox. Głosowanie trwa od 19 lutego do 22 kwietnia 2014. Szczegóły można znaleźć na profilu: www.facebook.com/ngtraveler.

TRAVELERY w pozostałych pięciu kategoriach przyzna Kapituła w składzie: Martyna Wojciechowska (redaktor naczelna Travelera), Agnieszka Franus (zastępczyni redaktor naczelnej Travelera), laureaci nagrody Grand Prix w ubiegłych latach: Elżbieta Dzikowska,Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński, Janina Ochojska i Aleksander Wolszczan, a także Łukasz Głombicki (Gazeta.pl), Rafał Ponewczyński (AXA Polska) oraz Rafał Szmytke (Polska Organizacja Turystyczna).

Redakcja, podobnie jak w ubiegłym roku, przyzna „Bilet na przyszłość” – czyli grant w wysokości 10 tysięcy złotych na realizację projektu podróżniczo-badawczego, którego celem jest lepsze zrozumienie współczesnego świata. Każdy, kto chce powalczyć o grant, może zgłosić projekt wyprawy do 22 kwietnia za pośrednictwem strony www.bilet.national‑geographic.pl

Kapituła przyzna też tradycyjną nagrodę Grand Prixza całokształt dokonań podróżniczych, naukowych lub eksploracyjnych oraz wierność życiowej pasji.

Wyniki plebiscytu zostaną opublikowane w czerwcowym numerze miesięcznika National Geographic Traveler (w sprzedaży od 23 maja br.)

Informacje o konkursie i regulamin znajdują się na stronie: www.national-geographic.pl.

Kategoria: Podróż roku

1. PRZEMEK BUCHAROWSKI, AGATA WŁODARCZYK, DIUNA  – TREKKING Z PSEM W HIMALAJACH GARHWALU W INDIACH

Z psem do Indii? Nie wiecie, na co się porywacie – tak ich pomysł podróży z psem do Delhi skwitował przyjaciel z Indii. A jednak pojechali, bo bez Diuny, suki rasy wilczak czechosłowacki, nigdzie się nie ruszają. Pies przewrócił ich wyjazd do góry nogami. Z Delhi uciekli w góry, gdzie nie dokuczały upał i tłumy, a miejscowi traktowali psa jak ciekawostkę. W cieniu siedmiotysięcznych szczytów spędzili 55 dni, przechodząc 500 km. Było ciekawie, momentami dramatycznie, ale finał okazał się pomyślny. Warto zdać się na wilczy instynkt.

www.3wilki.pl

2. KRZYSZTOF POTACZEK I EKIPA WYPRAWY GRAND CANYON COLORADO 2013 – SPŁYW WIELKIM KANIONEM KOLORADO W USA

Kajakarze z Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze” z AGH z Krakowa do pokonania największego przełomu rzeki na świecie przymierzali się już w 1994 r. Zabrakło wtedy odpowiednich pozwoleń, ale apetyt na spływ tylko się zaostrzył. Na spełnienie marzenia czekali aż 19 lat, bo raftingi, zarówno komercyjne, jak i niekomercyjne, są ściśle reglamentowane przez władze parku narodowego. W 2013 r. przepłynęli osławione rapidy – jako pierwsza polska wyprawa kajakowa, która w całości pokonała Wielki Kanion.

www.bystrze.pl

3. PIOTR KURYŁO – ROWEREM Z LIZBONY DO WŁADYWOSTOKU

Ultramaratończyk Piotr Kuryło w 2011 r. przebiegł świat dookoła – zajęło mu to rok. Później przepłynął Wisłę, ale żeby nie było za łatwo, wybrał opcję pod prąd. W zeszłym roku wsiadł na rower i w intencji pokoju przejechał rowerem z Lizbony do Władywostoku. Wystartował w Dzień Dziecka, by zwrócić uwagę na najmłodszych, którzy najbardziej cierpią w konfliktach zbrojnych. Do celu dotarł po 90 dniach, po pokonaniu ponad 15 tys. km. Kuryło już przygotowuje się do kolejnego wyzwania – Spartathlonu, czyli morderczego ultramaratonu z Aten do Sparty.

www.piotrkuryło.com

4. ARKADIUSZ MYTKO I MARCELO ZANOTTI – ZIMOWY KAJAKOWY TRAWERS PATAGONIII

Polsko-argentyński zespół bez wspomagania z zewnątrz przeprawił się kajakami z Chile do Argentyny przez rzeki, kilka jezior i przełęcze Kordyliery. Od wybrzeża Pacyfiku do Atlantyku pokonali 1500 km wodą i lądem. Najtrudniejszy był etap górski, który wymagał przeciągania kajaków przez górskie lasy oraz omijanie zapór na rzece Limay. Dla Arka Mytki, polskiego podróżnika mieszkającego w Punta Arenas, nie była to pierwsza wyprawa z wiosłem w ręku. W 2009 r. podczas

„Patagońskiego Triatlonu” przemierzył tę krainę rowerem, na nartach i kajakiem.

www.americalatina.blox.pl

5. KPT. MACIEJ SODKIEWICZ I ZAŁOGA SEKSTANT EXPEDITION – ROSYJSKA ARKTYKA 2013

REKORD POLSKIEGO ŻEGLARSTWA POLARNEGO 82° 10, 554 N

Dopłynięcie do Ziemi Franciszka Józefa, trudno dostępnego archipelagu, który do niedawna był zamkniętym terenem militarnym, a następnie dotarcie tak blisko granicy stałego lodu, jak to tylko możliwe – takie były cele ekspedycji. Oba zostały osiągnięte, choć wskutek awarii elektryczności załoga jachtu Barlovento II płynęła praktycznie bez nowoczesnych urządzeń, posługując się mapami i najprostszym GPS-em. Tak daleko na północ nie dopłynął jeszcze żaden polski jacht. Barlovento II dotarł do granicy lodu. To drugi najlepszy wynik na świecie – w 2012 r. zespół rosyjsko-niemiecki dopłynął kilka dziesiątych stopnia, czyli kilkanaście kilometrów dalej na północ.

www.rosyjska-arktyka.pl

Kategoria: Wyczyn roku

1. ANDRZEJ BARGIEL – ZJAZD NA NARTACH Z SZISZAPANGMY W HIMALAJACH

Andrzej Bargiel od lat trenuje skialpinizm, czyli narciarstwo wysokogórskie. 2 października 2013 r. jako pierwszy Polak zjechał na nartach z Sziszapangmy.. Na dojście na szczyt z obozu trzeciego potrzebował ośmiu godzin, sam zjazd do „trójki” zajął zaledwie 34 min. Bargiel już w 2010 r. pokazał swoją moc, kiedy to podczas biegu na Elbrus ustanowił nowy rekord trasy. Rok wcześniej był trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skiaplinizmie. 26-letni góral z Podhala ma zamiar zjechać ze wszystkich ośmiotysięczników.

www.andrzejbargiel.com

2. MARCIN GALA I PHIL SHORT Z ZESPOŁEM – PRZEPŁYNIĘCIE SYFONU 4 W JASKINI J2 W MEKSYKU

Ponad kilometr pod ziemią i 8 km od otworu jaskini – już te liczby mówią o skali i trudności przedsięwzięcia, jakie podjęła międzynarodowa grupa grotołazów. Celem było znalezienie wyjścia syfonu 4 (całkowicie zalanego korytarza). 13 marca Brytyjczyk Phil Short i Marcin Gala przepłynęli syfon 4 o długości ponad 500 m. Było to zadanie niebezpieczne i skomplikowane logistycznie. Marcin i Phil jako pierwsi pokonali syfon w całości i postawili stopy w niewidzianej wcześniej przez nikogo części jaskini.

www.speleo.plwww.usdct.org; www.philshorttechnical.co.uk

3. GRZEGORZ MICHAŁEK Z EKIPĄ – POKONANIE PRZEZ JEDNEGO CZŁOWIEKA NAJWIĘKSZEJ RÓŻNICY WYSOKOŚCI (10 380 M)

Zejście do najgłębszej jaskini na świecie, czyli Krubera w Kaukazie Zachodnim, i próba wejścia na najwyższy szczyt Ziemi, Mount Everest. To wszystko w ramach projektu „Niebo i Piekło” zainicjowanego przez Grzegorza Michałka, instruktora GOPR, członka Klubu Alpinistycznego przy Grupie Beskidzkiej GOPR. W jaskini udało się osiągnąć -2080 m, zaś na Evereście wspiąć się na 8300 m. To nie koniec! Ekipa w tym roku wybiera się znów do jaskini Krubera, by zejść na 2150 m. A później wejść na Everest.

www.kagb.pl/hh

4. MARCIN „YETI” TOMASZEWSKI I MAREK „REGAN” RAGANOWICZ – WYTYCZENIE NOWEJ DROGI NA GREAT TRANGO TOWER (6286 M) W KARAKORUM

Great Trango Tower to jedno z największych i najtrudniejszych technicznie skalnych urwisk na świecie. Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz wytyczyli tam nową drogę, którą nazwali Bushido. W ścianie spędzili 19 dni, dwóch potrzebowali na zjechanie do podstawy urwiska. Mieli ze sobą 400 m lin oraz ok. 150 kg sprzętu i żywności niezbędnych do działania w tak trudnych warunkach. Wytyczenie drogi Bushido jest uważane za jedno z najbardziej liczących się na świecie przejść w 2013 r.

www.marcintomaszewski.com

5. KPT. RYSZARD WOJNOWSKI Z ZAŁOGĄ – PIERWSZE POLSKIE POKONANIE PRZEJŚCIA PÓŁNOCNO-WSCHODNIEGO

Jacht Lady Dana 44 z 7-osobową załogą wyruszył z Sopotu w czerwcu 2013 r. Celem było przepłynięcie wzdłuż północnych wybrzeży Eurazji. We wrześniu jacht dotarł do Cieśniny Beringa, pokonując Przejście Północno–Wschodnie. Do tej pory udało się to tylko kilku jachtom z Niemiec, Francji, Rosji i Szwecji. Założeniem wyprawy było też opłynięcie w jednym sezonie bieguna północnego, co jednak udaremniły trudne warunki lodowe. Dokonały tego tylko dwa jachty – rosyjski i norweski.

www.arctic2013.pl