Nie „czy” a „kiedy”. Ten region w każdej chwili może spotkać gigantyczne trzęsienie ziemi

O tym jak niszczycielskie potrafi być trzęsienie ziemi, przekonaliśmy się niejednokrotnie. Najbardziej dotkliwy ten kataklizm jest dla krajów rozwijających się, które nie mają tak rozbudowanej aparatury mierniczej i systemów ostrzegania. Papua-Nowa Gwinea znajdująca się na styku dwóch płyt tektonicznych może wkrótce stać się ofiarą kolejnego, ogromnego trzęsienia ziemi. Badacze przygotowali model prezentujący, który dokładnie region kraju jest szczególnie narażony.
źródło: Google Maps / na czerwono zaznaczony

źródło: Google Maps / na czerwono zaznaczono miasto Lae

Papua-Nowa Gwinea jest krajem znajdującym się na styku dwóch płyt tektonicznych. Spotykają się tutaj ze sobą pływa australijska i pacyficzna. Na tej granicy dochodzi każdego roku do wielu trzęsień ziemi. Badania z 2020 roku przyniosły zaskakujące dane – rokrocznie tę część świata nawiedza ponad 100 wstrząsów powyżej 5 stopni w skali Richtera.

Niestabilna Papua-Nowa Gwinea. Region Lae narażony na trzęsienie ziemi

Najbardziej niestabilny sejsmicznie region kraju znajduje się w okolicach 100-tysięcznego miasta Lae na wschodnim wybrzeżu wyspy. Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Lae oraz Uniwersytetu Papui-Nowej Gwinei w stołecznym Port Moresby przeprowadzili projekt oceny ryzyka wystąpienia kataklizmu w tej części kraju.

Czytaj też: Oceany nadal skrywają swoje tajemnice. Na mapie widać, gdzie człowiek już zdołał dotrzeć

Na podstawie wcześniejszych badań wiadomo było, że Lae znajduje się w aktywnej strefie uskokowej Ramu-Markham. Nie obejmuje ona tylko jednej, konkretnej linii uskokowej, ale cały system różnych załamań i odkształceń skorupy ziemskiej. Badacze podzielili strefę Ramu-Markham na segmenty i zbadali, który z nich jest najbardziej aktywny.

Okazało się, że odcinek uskoku o długości 100 km charakteryzujący się największą aktywnością sejsmiczną znajduje się zaledwie 15 km od Lae. Znaczy to tyle, że prawdopodobieństwo wystąpienia silnego trzęsienia ziemia z epicentrum w tym miejscu jest bardzo duże.

Papua-Nowa Gwinea jest niezwykle górzystym krajem uformowanym na styku płyty pacyficznej i australijskiej

Skąpe przekazy historyczne zawierają informacje na temat „ogromnego kataklizmu” w okolicach Lae 250 lat temu, co tylko utwierdza badaczy w twierdzeniu, że tak naprawdę w każdej chwili na wschodnim wybrzeżu Papui może zatrząść się ziemia i będzie to miało katastrofalne skutki.

Czytaj też: Niezwykłe znalezisko w Tybecie. Te bakterie mogą zagrażać nam wszystkim

Projekt oceny ryzyka nadal jest w toku. Naukowcy zbierają dane naziemne GPS. Ponadto zostaną utworzone stacje sejsmiczne monitorujące każdy ruch skorupy ziemskiej. Wszystkie działania badaczy przynoszą powiew nadziei, że uda się w przyszłości uniknąć ogromnych strat i ostrzec ludność przed kataklizmem na czas.