Tajemnicze tunele znalezione przez archeologów. Zagadkowe struktury mają tysiące lat 

Do zadziwiającego znaleziska doszło w obrębie Kamiennego Miasta Houchengzui. Prowadzone tam badania archeologiczne doprowadziły do odnalezienia sieci tuneli, które mają tysiące lat i wywodzą się z czasów starożytnych.
Tajemnicze tunele znalezione przez archeologów. Zagadkowe struktury mają tysiące lat 

Houchengzui jest stanowiskiem archeologicznym położonym niedaleko rzeki Hun w Mongolii Wewnętrznej, czyli regionie na północy Chin. Początki samego miasta sięgają około 4300–4500 lat wstecz i są powiązane z okresem, w którym pojawiły się społeczeństwa późnoneolityczne. Powierzchnia całego stanowiska wynosi niecałe 140 hektarów, dlatego naukowcy mieli spore pole do popisu. 

Czytaj też: Głośne odkrycie w świętym miejscu. Religijne figury liczą setki lat, a wyglądają jak nowe

Miasto dzieliło się na część wewnętrzną i zewnętrzną, przedzieloną siecią umocnień w postaci murów oraz okopów. W toku ostatnich wykopalisk archeologicznych zespołowi złożonemu z przedstawicieli Chińskiej Akademii Nauk Społecznych udało się zlokalizować sieć tuneli. Autorzy badań sądzą, że te podziemne struktury pełniły zróżnicowane role i były wykorzystywane między innymi w celu łatwiejszego transportu, jak i na potrzeby obronne oraz ofensywne.

Łącznie mowa o 6 tunelach zlokalizowanych na głębokości od 1,5 do 6 metrów. Rozchodzą się one od centrum miasta i mają łukowe sufity, co przywodzi na myśl kształt jaskiń wykorzystywanych przez przedstawicieli kultury Longshan. Każda taka struktura ma od 1 do 2 metrów wysokości i około 1,5 metra szerokości. 

Tunele znalezione na terenie Kamiennego Miasta Houchengzui pochodzą z okresu od 4300 do 4500 lat temu

Poza tunelami, zainteresowanie archeologów wzbudziły także fosy rozciągające się wokół miasta oraz tzw. barbakany, czyli struktury obronne spotykane także w naszym kraju. Dzięki wysiłkom chińskich badaczy udało się zidentyfikować trzy bramy miejskie. Jedna z nich była główną bramą prowadzącą do Houchengzui i znajduje się pośrodku zewnętrznych murów miejskich. 

Czytaj też: Ukryty pałac sprzed 4000 lat. Starożytny obiekt zmienia postrzeganie starożytnej cywilizacji

Biorąc pod uwagę zagęszczenie struktur mających ułatwiać obronę tego kamiennego miasta, możemy sobie wyobrazić, że tamtejsi mieszkańcy musieli być przygotowani na częste najazdy wrogich grup. Dzięki szeregowi umocnień w postaci naziemnych jak i podpowierzchniowych obiektów, obrońcy z pewnością mieli ułatwione zadanie w starciu z przeciwnikami.