Tutanchamon grobowiec i skarby – niezwykła wystawa w Warszawie

Tutanchamon grobowiec i skarby to tytuł wystawy poświęconej najbardziej znanemu faraonowi Egiptu. Focus jest dumnym patronem medialnym wydarzenia i postaramy się pokrótce przybliżyć Wam wystawę i odpowiedź na podstawowe pytanie – czy warto ją zobaczyć?
Tutanchamon grobowiec i skarby – niezwykła wystawa w Warszawie

Aktualizacja

Wystawa została przedłużona. Będzie można ją obejrzeć do 25 czerwca 2023 roku.

Kim był Tutanchamon?

Żył tylko 20 lat, panował przez połowę swojego życia, a mimo wszystko stał się najbardziej rozpoznawalnym faraonem starożytnego Egiptu. Był wnukiem Amenhotepa III i przejął władzę po królowej Nefertiti. Jego rządy to przede wszystkim przywrócenie wielobóstwa, od czego odszedł jego ojciec. To również skutkowało zmianą imienia. Pierwotnie nazywał się bowiem Tutanchaton, ale stając na czele kultu boga Amona zmienił końcówkę imienia, stając się Tutanchamonem.

Nie był on wybitnym władcą, który zapisałbym się w historii czymś szczególnym, ale to jego grobowiec przyniósł mu wielką sławę.

Czytaj też: Czang Kaj-szek, zakazany przez polskie władze przywódca Chin. Dlaczego Zachód o nim zapomniał?

Grobowiec owiany tajemnicą i zabezpieczony klątwą

Grobowiec faraona odkryto w Dolinie Królów stosunkowo niedawno, bo 101 lat temu. Niewiele brakowało, a odkrycie zostałoby pominięte, ale tej informacji Wam nie zdradzę, bo to w zasadzie od niej rozpoczyna się zwiedzanie wystawy. O grobowcu krążą legendy i powiązanych jest z nim wiele teorii. Dotyczących ukrytych przejść do innych miejsc spoczynku władców Egiptu, ale też klątwy, której przypisuje się kilkanaście zgonów osób powiązanych z odkryciem.

Odkrycie grobowca Tutanchamona pozwoliło poznać wiele szczegółów dotyczących życia w starożytnym Egipcie. Faraon, co raczej nikogo nie zdziwi, był pochowany… na bogato. W grobowcu znalezionych zostało wiele przedmiotów codziennego użytku pokazująca choćby to, jak bardzo zaawansowani byli Egipcjanie w obróbce choćby metali.

Czytaj też: Walki gladiatorów w tym kraju są zaskoczeniem. Dowody liczą niemal 2000 lat

Tutanchamon grobowiec i skarby – gdzie można zobaczyć wystawę i czy warto ją odwiedzić?

Zacznijmy od ważnej informacji, żeby nikt się nie rozczarował. Na wystawie, która pojawia się również w wielu miejscach świata, możemy zobaczyć wiernie odwzorowane repliki przedmiotów znalezionych w grobowcu Tutanchamona. Z prostej przyczyny. Mają ponad 2000 lat, więc ich transport nie jest najlepszym pomysłem. Czy to w jakimś stopniu ujmuje wystawie? W żadnym wypadku!

Moje odczucia po zobaczeniu wystawy Tutanchamon grobowiec i skarby są takie, że warto to miejsce odwiedzić choćby po to, żeby mieć przynajmniej cień wyobrażenia bogactwa władców starożytnego Egiptu. Powiedzieć, że było bogato, to jak nic nie powiedzieć. Wiec nawet jeśli nie interesuje Was aspekt historyczny, a pod tym względem można się naprawdę dużo dowiedzieć, warto odwiedzić wystawę choćby dla samego obejrzenia eksponatów i uwierzcie mi, te widoki zapadają w pamięci.

Gdzie można zobaczyć wystawę Tutanchamon grobowiec i skarby? W Muzeum Nowa Praga przy ul. Jagiellońskiej 82A w Warszawie, codziennie od godziny 9 do 20. Ostatnie wejście odbywa się o godzinie 18 i faktycznie, jeśli nie będziecie się mocno śpieszyć, dwie godziny to optymalny czas, jaki warto wygospodarować na zwiedzanie. Bilety są dostępne do nabycia na dedykowanej stronie internetowej.