Twój pies ma ulubioną zabawkę? Tylko jej nie zgub!

Właściciele psów często zastanawiają się, co dzieje się w umysłach ich futrzanych przyjaciół. Węgierscy naukowcy przybliżyli się do poznania odpowiedzi na to pytanie.
Psy mają swoje ulubione zabawki i odbierają je wielozmysłowo /Fot. Pixabay

Psy mają swoje ulubione zabawki i odbierają je wielozmysłowo /Fot. Pixabay

Zespół naukowców z Uniwersytetu Eötvös Loránd w Budapeszcie wykazał, że psy mają “wielozmysłowy obraz mentalny” znanych im przedmiotów, co oznacza, że gdy myślą o danym obiekcie (np. ulubionej zabawce), łączą to z wyobrażeniem jej wyglądu lub zapachu. 

Shany Dror, jedna z głównych badaczek pracy, mówi:

Jeśli uda nam się zrozumieć, jakich zmysłów używają psy podczas szukania zabawki, może to ujawnić, w jaki sposób o niej myślą. Jeśli psy używają węchu lub wzroku podczas poszukiwania zabawki, oznacza to, że wiedzą, jak ta zabawka pachnie lub wygląda.

Wcześniejsze badania wykazały, że tylko nieliczne, wyjątkowo uzdolnione psy, mogą uczyć się nazw przedmiotów. Takimi są zwierzęta z grupy Gifted Word Learner. W pierwszym eksperymencie naukowcy przetestowali trzy psy z grupy Gifted Word Learner i 10 zwierząt z “typowej” hodowli (takie, które nie znają nazw zabawek), aby aportowały zabawkę powiązaną z nagrodą. Podczas szkolenia psy nagradzano smakołykami i chwalono za wybór konkretnej zabawki spośród kilku innych. Obserwowano, jak psy szukają danej zabawki, znajdującej się zawsze wśród czterech innych – zarówno przy włączonym, jak i wyłączonym świetle. Wszystkie psy poradziły sobie z zadaniem bardzo dobrze, ale znacznie więcej czasu potrzebowały na znalezienie zabawek w ciemności.

W drugim eksperymencie, sprawdzono umiejętności tylko psów z grupy Gifted Word Learner – sprawdzano, o czym myślą zwierzęta, gdy słyszą nazwę swoich ulubionych zabawek.

Dr Claudia Fugazza, współautorka badania, dodaje:

Ujawnienie zmysłów wykorzystywanych przez psy do szukania nazwanych zabawek dało nam możliwość wywnioskowania, co te psy wyobrażają sobie, gdy słyszą na przykład imię misia.

Psy z grupy Gifted Word Learner bez problemu radziły sobie z namierzaniem zabawek, zarówno w świetle, jak i ciemnościach. Oznacza to, że gdy słyszą nazwę zabawki, wykorzystują “wielozmysłowy obraz mentalny”, aby go namierzyć, nawet w ciemnościach.

Prof. Adam Miklósi, kierownik Katedry Etologii na Uniwersytecie ELTE i współautor badania, podsumowuje:

Psy mają dobry węch, ale stwierdziliśmy, że wolały polegać na wzroku i używały nosa tylko kilka razy, i to prawie wyłącznie przy zgaszonym świetle. W ciemności psy węszyły częściej i dłużej. Przy zgaszonym świetle spędzały o 90% więcej czasu na węszeniu, ale nadal było to tylko 20% czasu poszukiwań.

Przeprowadzone badania wykazały, że dla psów nie każda zabawka będzie “odpowiednia”, bo mają swoje “ulubione”. Podobnie może być z innymi obiektami, np. miejscem spacerów czy legowiskiem. Eksperymenty potwierdziły, że psy rejestrują świat za pomocą wielu zmysłów.