Twoja kupa tak wygląda? Widać wysyła cię do lekarza

Kupa przemawia językiem kolorów i kształtów. Nie łatwo się go nauczyć, ale warto. Znajomość podstaw może nam uratować zdrowie. W końcu sygnały wysyłane z tej części naszego organizmu dotyczą czasem spraw życia i śmierci. Na szczęście lekarze gastrolodzy pomagają nam odczytać sygnały ostrzegawcze.

– Każdy człowiek wypróżnia się w inny sposób. Wpływa na to dieta, aktywność fizyczna, ilość pitej wody i przyjmowane leki – tłumaczy w ”Huffington Post” M. Nuri Kalkay, emerytowany gastrolog. Jego zdaniem powinno się zwracać uwagę na każde odstępstwo od normy. Może to być powód wizyty u lekarza.

Czerń

– Jeżeli twoje odchody są czarne, nie ciemno brązowe, ale właśnie czarne, może oznaczać to krwawienie z górnej części przewodu pokarmowego np. przełyku, żołądka lub jelita cienkiego – wyjaśnia Jeffrey M. Nelson, szef oddziału chirurgii Ośrodka Chorób Zapalnych Jelit i Odbytu w Centrum Medycznym Mercy w Baltimore.

Są od tej reguły wyjątki. Osoby biorące suplementy żelaza robią kupę o tak mocno ciemnozielonym odcieniu, że czasem wygląda na kolor czarny. Do czerni zbliżają się też kupy osób zażywające preparaty z bizmutem, jak Pepto Bismol. W razie wątpliwości zawsze lepiej zapytać lekarza.

Jasny czerwony

Krew na stolcu, w wodzie w muszli lub papierze toaletowym świadczy o krwawieniu z dolnej części układu pokarmowego.

– Może to świadczyć o pękających hemoroidach, przerwaniach tkanki, polipach a nawet raku – każda z tych opcji jest możliwa przekonuje dr Nelson.

Bordowy

Jeżeli ktoś wypróżnił się i dostrzegł w muszli kolor bordowy, prawdopodobnie poczuł też szczególnie nieprzyjemny odór a jego kupa ma bardziej wodnistą strukturę. Zdaniem chirurga z Baltimore może to świadczyć o krwawieniu z samego końca jelita cienkiego lub okrężnicy. Najczęściej wywołują to choroba uchyłkowa jelit oraz naczyniaki tętniczo-żylne, czytamy w raporcie Huffington Post.

Bladozielony

– Taką barwę zyskuje zwykle oleisty stolec o przykrym zapachu. Wywołuje go biegunka tłuszczowa – tłumaczy Chris Carrubba, lekarz chorób wewnętrznych z Florydy.

Pojawia się ten stan u osób cierpiących na nieprawidłowe wchłanianie tłuszczu, niewydajność trzustki czy choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Może wiązać się z niedoborem witamin A, D, E i K.

Coś innego

Nasze ciało lub niezmienność i wszelkie nagłe odstąpienia do normy powinny wzbudzić zaniepokojenie. Jeżeli osoba wypróżniając się zazwyczaj zostawia w muszli klozetu długi, gładki i przypominający kiełbaskę stolec i nagle zmienia się on radykalnie kształt, to jest to powód do rozmowy z lekarzem.

– Kupa cienka jak ołówek w miejsce ”grubej kiełbaski” może być sygnałem stanu zapalnego a nawet choroby Crohna. Jeżeli stolec jest wodnisty, albo występująca biegunka trwa ponad dwa tygodnie, to też może być infekcja, zespół jelita drażliwego (IBS) a także wrzodziejące zapalenie jelita grubego – wylicza Karen Soika, chirurg ogólny ze szpitala w Greenwich.

Biegunka po kempingu

Jedząc niedogotowane warzywa myte w wodzie z jeziora albo strumienia, czy samo picie takiej wody, może przyprawić naszym jelitom niechcianego lokatora. Ogoniastki jelitowe to pierwotniaki wywołujące giardiozę, chorobę pasożytniczą jelita cienkiego. Konsekwencją, poza wodnistą biegunką, jest ból podbrzusza. Bez leków przeciwdrobnoustrojowych i wizyty u lekarza się nie obejdzie.

Śluz

– Pokrywający stolec śluz wskazuje zwykle na stan zapalny jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego albo chorobę Crohna. Pojawia się także przy infekcji bakteryjnej lub zespole jelita drażliwego – wylicza Peyton Berookim, gastrolog z Los Angeles i prosi, by nigdy tego objawu nie ignorować.

Twarda i nieczęsta

Zatwardzenie najczęściej wynika z braku błonnika w diecie, czasem zbyt rzadko pitej wody. Ten stan może być też skutkiem ubocznym wielu leków oraz fizycznych przeszkód tkwiących w przewodzie pokarmowym. Rzadkim, ale też możliwym powodem bywa rak. Jeżeli zmiana diety albo środki na przeczyszczenie nie poprawią sytuacji, trzeba prosić o pomoc lekarza. – Może być konieczna kolonoskopia, bez niej nie można wykluczyć tych cięższych chorób – wyjaśnia Jack Braha, gastrolog z prywatnej kliniki w Nowym Jorku.

Wodnista i częsta

– Biegunkę zazwyczaj wywołuje spożycie zepsutych pokarmów albo infekcja. Nie powinna trwać dłużej niż tydzień. Powodem do niepokoju jest utrzymywanie się jej przez ponad dwa tygodnie. Szczególnie, gdy towarzyszy jej krwawienie z odbytu i utrata wagi – ostrzega Braha.

Gdy wyeliminuje się infekcję, lekarze szukają innych powodów. Może to być IBS, nietolerancja laktozy, celiakia albo choroba zapalna jelit. Gastrolodzy odkrywają przyczynę biegunki robiąc badania krwi, próbek kału albo z pomocą kolonoskopii.

Więcej:kolorykupa