Na brzegu tybetańskiego jeziora znaleźli osobliwe obiekty. Wiąże się z nimi historia sprzed 9000 lat

Wykopaliska prowadzone przed czterema laty w okolicach tybetańskiego jeziora Xiada Co doprowadziły do odnalezienia sześciu wykonanych z kamienia przedmiotów. Jak wykazały dalsze ekspertyzy, chodzi o obiekty, z których najstarszy ma aż 9000 lat. 
Na brzegu tybetańskiego jeziora znaleźli osobliwe obiekty. Wiąże się z nimi historia sprzed 9000 lat

Niewielkich rozmiarów artefakty mają podobną budowę. Z jednej strony były zaostrzone, natomiast z drugiej zawierały otwory. W pewnym momencie naukowcom przyszło do głowy wyjaśnienie zagadki dotyczącej ich przeznaczenia. Jak sądzą, były to wyjątkowo stare igły do szycia. To najstarsze tego typu narzędzia znane w świecie nauki.

Czytaj też: Odszyfrowali starożytny zwój. Tego o Platonie nie dowiecie się w szkole

Za ustaleniami w tej sprawie stoją przedstawiciele Uniwersytetu Syczuańskiego. Publikacja ich autorstwa ukazała się na łamach Journal of Archaeological Science: Reports. Wnioski są niezwykle istotne, gdyż całkowicie zmieniają nasze postrzeganie kwestii powstania igieł do szycia. Pochodzenie wszystkich sześciu obiektów sięga okresu od 7049 do 6568 roku p.n.e. 

W składzie tych narzędzi członkowie zespołu badawczego zidentyfikowali między innymi tremolit, serpentyn, aktynolit czy talk. Każda z igieł ma około 3 centymetrów długości, co wydaje się zgodne z koncepcją dotyczącą ich przeznaczenia. Aby przekonać się, czy postawiona hipoteza jest słuszna, chińscy archeolodzy postanowili podjąć się próby odtworzenia takich przedmiotów z użyciem dostępnych przed tysiącami lat technik. 

Metodą prób i błędów osiągnęli wyznaczony cel, choć są zgodni co do tego, iż wykonywanie takich igieł z kości było zdecydowanie mniej czasochłonne. Ale ówcześni mieszkańcy najwyraźniej nie tracili czasu na marne. Najwyraźniej kamienne igły miały konkretne przeznaczenie i były stosowane wszędzie tam, gdzie ich kościane odpowiedniki się nie sprawdzały, na przykład przy szyciu namiotów.

Sześć kamiennych igieł zostało znalezionych na brzegu tybetańskiego jeziora Xiada Co. Najstarszy z tych artefaktów ma około 9000 lat

Nie można też wykluczyć scenariusza, w którym takie artefakty wcale nie musiały być wykorzystywane na co dzień. Zamiast tego mogły mieć znaczenie religijne, na co wskazują ślady czerwonej farby. Czerwień mogła mieć znaczenie symboliczne, odstraszając złe duchy i dawała kamiennym przedmiotom specjalne znaczenie. 

Czytaj też: Zaginione królestwo istniało kiedyś w Europie. Naukowcy mają na to dowody

I choć znalezione w Tybecie igły nie należą do najstarszych wytwarzanych przez ludzi, to przysługuje im miano rekordzistek wśród kamiennych wariantów. Te kościane były wytwarzane zdecydowanie wcześniej, bo co najmniej 50 000 lat temu. Znaleziono je w Denisowej Jaskini na Syberii. W przypadku kamiennych igieł dotychczas najstarsze znalezione przez archeologów miały “zaledwie” 2700 lat. Nowe odkrycie pozwoliło więc na przesunięcie się o ponad sześć tysięcy lat wstecz.