Tylko 5% z nas umie myć ręce!

“Wiele osób nie myje rąk, jeśli czynność, którą wykonują akurat tego nie wymaga” – stwierdza najnowszy raport opracowany przez naukowców z Michigan State University. I niestety od tego momentu jest już tylko gorzej.

Naukowcy podglądali 3,749 osób w publicznych toaletach i zauważyli, że aż 95% z nich myje ręce niewystarczająco długo, by zabić zarazki. 

Co gorsza, okazało się, że 15% mężczyzn i 7% kobiet w ogóle nie myje rąk po wyjściu z toalety. W aż 22% osoby, które odkręciły kran, nie sięgały już po mydło.

Naukowcy podkreślają, że aby skutecznie umyć ręce, trzeba użyć mydła i myć je przez co najmniej 20 sekund. Tylko wtedy mamy szansę na pozbycie się szkodliwych zarazków i bakterii. Nowe badanie pokazało, że większość osób myła ręce jedynie przez 6 sekund.

“Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem restauracji. Nagle okazuje się, że po zjedzeniu u Ciebie ludzie cierpią na zatrucie pokarmowe. Wszystko dlatego, że niedokładnie myją ręce. A dla Ciebie może to oznaczać nawet utratę całego biznesu. Albo wyobraź sobie, że pracujesz w dowolnym zawodzie, w którym masz kontakt z ludźmi. A wokół Ciebie pełno jest osób, które mają na dłoniach bakterie kałowe, bo nie używają mydła po wyjściu z łazienki” – mówi jeden z autorów badania z MSU. 

Raport przynosi wiele innych ciekawostek na temat nawyków związanych z myciem rąk. Oto kilka z nich: ludzie są bardziej skłonni do mycia rąk nad ranem, niechętnie myją ręce, jeśli umywalka jest brudna, a po mydło w toalecie sięgają chętniej, gdy przypomina im o tym stosowny napis.

Czytaj także:

Jak bezpiecznie suszyć ręce? Bakterie lubią kobiece dłonie