Udostępnianie w pobliżu dla Windowsa dostepne. Już nie musisz podłączać telefonu do komputera

Apple ma AirDrop, a Google Udostępnianie w pobliżu – są to funkcje umożliwiające bezprzewodowe udostępnianie plików na urządzenia znajdujące się w pobliżu. Oczywiście nie jest tak fajnie, bo w obu przypadkach są pewne ograniczenia. Google właśnie zdjął jedno z nich.
Udostępnianie w pobliżu dla Windowsa dostepne. Już nie musisz podłączać telefonu do komputera

Udostępnianie w pobliżu dla Windowsa jest już dostępne!

Możliwość bezprzewodowego udostępniania plików pomiędzy urządzeniami to bardzo wygodna funkcja. Czasem chcemy przesłać jakieś zdjęcie czy zgrać dokument i w tym celu musimy podłączać smartfon do komputera, co zajmuje tylko niepotrzebnie czas. Dzięki funkcjom pokroju AirDrop ten proces jest o wiele szybszy i łatwiejszy, ale niestety nie jest tak idealnie, jakbyśmy tego chcieli. AirDrop działa tylko ze sprzętami Apple’a, a Udostępnianie w pobliżu z Androidem i od 2021 roku też z Chromebookami. Jest to więc spore ograniczenie, bo wymaga od nas posiadania określonego sprzętu. Na dodatek w przypadku rozwiązania Google’a – sprzętu dość niszowego, bo nie ma co ukrywać, większość użytkowników Androida ma w domu komputer z Windowsem niż Chromebooka.

Już w 2022 roku gigant z Mountain View zapowiedział, że Udostępnianie w pobliżu zostanie rozszerzone również na system Windows.  Długo jednak musieliśmy czekać, bo aplikacja po drodze natrafiła na kilka problemów powodujących jej opóźnienie i ostatecznie dopiero w kwietniu tego roku pojawiła się w wersji beta. Od tamtej pory minęło kilka miesięcy i w końcu ogłoszono, że oficjalna aplikacja dla Windowsa jest już dostępna w stabilnej wersji.

O tym, jak bardzo użytkownicy Androida czekali na pojawienie się tej aplikacji, świadczy fakt, że od momentu ogłoszenia wersji beta, Udostępnianie w pobliżu dla Windowsa zainstalowało przeszło 1,7 mln użytkowników na całym świecie. To naprawdę dużo, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż wersje beta są często naszpikowane problemami, przez co wiele osób unika kontaktu z nimi. Mimo tego w czasie testów aplikację użyto do przesłania przeszło 50 mln plików pomiędzy komputerami a urządzeniami z Androidem.

Google ogłosił, że wraz ze stabilną wersją, Udostępnianie w pobliżu dla Windowsa zyskało też dwa ulepszenia. Dzięki pierwszemu z nich zobaczymy, ile czasu powinno zająć przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami. Druga nowość to podgląd zdjęć, gdy te są przesyłane z telefonu na komputer. Pozwoli to uniknąć ewentualnych pomyłek podczas udostępniania plików.

Aplikację Udostępnianie w pobliżu dla systemu Windows można pobrać z oficjalnej witryny systemu Android. Po zainstalowaniu, by przesłać plik wystarczy przeciągnąć go i upuścić na okno aplikacji lub kliknąć w niego prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać opcję „Udostępnij w pobliżu”. Jeśli funkcja jest włączona na urządzeniu z Androidem, automatycznie pojawi się ono na liście odbiorców. Wówczas pozostaje tylko zaakceptowanie żądania udostępnienia i gotowe.

Z nowości można korzystać na komputerze z systemem Windows 10 w wersji 64-bitowej lub nowszej. Konieczna jest też łączność Wi-Fi i Bluetooth, a urządzenia powinny być podłączone do tej samej sieci oraz nie mogą znajdować się od siebie w odległości większej niż 5 metrów.